shettam
shettam (üye)
İstanbul / Amatör

Zenit?

Merhabalar. Daha önceden digital forumlarında sorular sormuştum fz18 ile ilgili. Aslında daha düne kadarda ya bu makinayı ya da nikon p80 i yurt dışından tr fiyatının yarısına alıp 1-2 içinde acemiliğimi atmayı düşünüyordum. Fakat bu Zenit denen makinayla ilgili ama olumlu ama olumsuz çokça yazı okudum ve kafam allak bullak oldu. Sizce Zenit12xp gibi bi makina alıp bunla acemiliği atmak daha mı iyidir? Tabi bir de ekonomik yönü var. Banyosuydu baskısıydı derken astarı yüzünü geçer mi? Deneyimli arkadaşlar yardımcı olursanız çok sevinirim.

Tarih: 22 Ekim 2008, 11:31 - İp: 195.***.**8.228
efertem
efertem (üye)
İstanbul / Amatör

Zenit'e para vermeye gerek yok bence. İlla analog diyorsanız 150 YTL'ye Nikon F3 bile var. Ömür boyu satmaz vitrine koyar seyredersiniz. Amma velakin DSLR like denildiği gibi bir kompakt türüdür. Az zararla satılmaz, üçte biri fiyatına bile satamayabilirsiniz. Hatta o makinenin kitlesi farklı olduğundan sıfır almayı tercih ederler, Teknosa kitlesidir yani. Makinenin ikinci eli olabileceğini, Hayyam diye bir pasaj olduğunu bilmezler. Satamamanız muhtemel. Kişisel kanaatim bu zamandan sonra analog makinenin masraftan başka birşey olmadığı. Zira filmi başkasına yıkatıp tonla para vererek bastırmak size birşey katmaz. Ben fotoğrafı 1994 yılında A1 ile öğrendim. Ama o dijital yokluğundandı. Fantazi kurardık: Ya çektiklerimiz şöyle bir ekranda görünse falan diye...

Tarih: 26 Ekim 2008, 11:30 - İp: 88.***.**1.96