morpurple
morpurple (üye)
Ankara / Amatör

Zenit 12xp Yardımm

Foruma yeni üye oldum öncelikle herkese merhaba geçenlerde evde zenit 12 xp baba yadigarı bi fotoğraf makinesi buldum 25 30 sene önce almanyadan getirmiş peder bey ama hiç kullanılmamş sanırım..Birden merak sardım fotoğrafçılığa ürünü araştırdım bayaa sitenizden yardımcı olcak bişiylerde buldum aslında bayaa ama nasıl kullanıcağım hakkında yinede hiçbi fikrim yok..Nerden başlamalıyım ne yapmalıyım simdi..Mesela kırmızı ışık yeşil ışık yancak fln demişler ama önce pil mi takmalıyım makineye ya da film takınca gelcekmi o ışıklar??boş makineyle netleme yapmaya fln çalışıyorum şimdi ama artık uygulamaya geçmek istiyorum..O ışıkların gözükmesi için film takmaya gerek warmı??Makineyi açma kapama gibi bi düğme göremedim ben öyle bi olayı mı war??Ankarada nerde pil taktırabilirm yada neresne takılıo aletin kendim takmak istesem?? ürünü daha önce kullanan birileri warsa lütfen yardımcı olun şimdiden çok teşekkürler

Tarih: 1 Şubat 2009, 14:36 - İp: 78.***.**2.195
samen
samen (üye)
Trabzon / Amatör

benimde aynı senin gibi babamdan kalma bi zenit 12xp'm var.ama benimki seninkinden biraz daha yeni model.(1991)bende nasıl oldu bilmiyorum ama fotoğraf makinasını kullanmayı öğrendim.fotoğrafçılığa meraklıysan bence bu analog makinalarının nasıl işlediğini anlamakla başlayabilrsin.sonrada makina üzerindeki ayarların hangisinin ne olduğunu öğrenebilirsin.sonrası saten sana kalmış.biraz yetenek işi.birazda yorumlayabilme gücü.pilden bahsetmişsin.pili vizörün hemen yanındaki vida şeklinde bi yer var oraya takıyosun.ama pil takmadanda makinayı kullanabilirsin.ayrıca o ışıkları görmek için film takmanada gerek yok.makinanın açmakapama düğmeside yok.gerekli ayarları yaptığın zaman denklanşöre basıyosun o kadar.

Tarih: 1 Şubat 2009, 22:22 - İp: 78.***.**3.54
morpurple
morpurple (üye)
Ankara / Amatör

cok tesekkür ederim yardımcı olduğun için çözdüm makineyi biraz ilk fotoğraflarımıda çektim hatta bakalım nasıl çıkıcak

Tarih: 1 Şubat 2009, 23:24 - İp: 78.***.**7.156
  • 1