msafakasim
msafakasim (üye)
İstanbul / Amatör

Zenit 12xp Ve Anlamadığım Bir Sorun

Arkadaşlar Zenit makinemle çektiğim bu fotoğraflarda çıkan nokta tipi şeyler neyden kaynaklanıyor anlamış değilim makine eski tamam amatörüm o da tamam ama bir türlü anlamadım her resimde farklı bir yerde...

Daha çok yeniyim ama moralim bozuldu yinede tavsiyelerinizi meraklı bir şekilde bekliyorum.
Merak ettiğim birkaç şey daha var...
Neden resimler puslu çıkıyor bunu anlamadım böyle nasıl anlatayım keskin hatlar yok resimlerde bunun nedeni nedir?
şimdiden çok teşekkür ederim.

#msafakasim' tarafından 04.01.2011 20:38:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Ocak 2011, 20:27 - İp: 94.***.**6.56
stumer
stumer (üye)
İzmir / Amatör

Zenith XP12 film kullanan yani analog bir makine değil mi? Lekeler hep aynı yerde olmadığına göre negatif film üzerindeki, agrandizör veya baskı makinesi üzerindeki tozlardan da kaynaklanabilir. Ayrıca siz baskı veya negatifi digital ortamda tarayıp bilgisayara aktarıyorsunuz muhakkak, tarama görüntü kalitesinde tarayıcının kalite ve çözünürlüğüne bağlı olarak görüntü kayıplarına neden olabilir. Bunun dışında elde tripod kullanmadan çekilen fotoğraflarda da sarsıntıdan dolayı netlik kaybı yaşanabilir, keza kuş gibi uçan ve hareketli nesnelerde eğer yüksek enstantane ile çekim yapmamışsanız cismin hareketinden dolayı netlik kaybı yaşayabilirsiniz. özetle birçok faktör netlik kaybına yol açabilir. Daha az hata için objektifinizi temiz tutun, hareketli cisimleri çekerken mutlaka yüksek enstantane kullanın, tripod kullanmayı alışkanlık haline getirin, net yaparken tam olarak konuya odaklanın, film tarar veya taratırken olanaklar ölçüsünde kaliteli tarayıcı kullanmaya özen gösterin.

Tarih: 4 Ocak 2011, 22:08 - İp: 85.***.**7.244
msafakasim
msafakasim (üye)
İstanbul / Amatör

Tarayıcıdan kaynaklı olabilir düşüncesini edindim ama eğer lenslerde sorun varsa bunu nasıl anlayabilirim?

Tarih: 5 Ocak 2011, 20:32 - İp: 94.***.**6.56
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

lensteki tozlar bu sekilde gorunmez daha bulanık gorunur.
net oldukları için tarayıcıdan kaynaklı olabilir diye dusunuyorum bende

Tarih: 5 Ocak 2011, 23:12 - İp: 217.***.**1.174
msafakasim
msafakasim (üye)
İstanbul / Amatör

bende artık yıkanmadan olduğunu düşünüyorum çok teşekkür ederim arkadaşlar.

Tarih: 7 Ocak 2011, 16:56 - İp: 94.***.**6.56
  • 1