tladikli05
tladikli05 (üye)
Sinop / Amatör

Zenit 12xp

iyi günler ben yeni fotoraf çekmeye başladım yaklaşık bi altı ay oluyor ve şuan elimde canon powershot a480 bulunuyor bununla bi çok iyi çekim yaptım ama birkaç ay içinde zenit 12xp almaya düşünüyorum sizce nasıl kullanışlı bir makina mı ? iyi verim alabilir miyim?

Tarih: 9 Eylül 2012, 16:16 - İp: 94.***.**7.38
stumer
stumer (üye)
İzmir / Amatör

Zenit 12xp digital değil, film kullanan analog bir makinedir. Buna göre düşünün. Eğer niyetiniz böyle bir makine almaksa öncelikle arka kapağını açık tutarak perdenin değişik enstantanelerde açılıp kapandığını kontrol edin. Çünkü bazen takılmalar yapabilir. Tabii objektif ve diğer yönden de kontrol edin. En iyisi bir film takıp çekin ve filmi yıkattırarak kontrol edip ona göre alın veya almayın. Ama piyasada çok uygun fiyata daha kaliteli analog makineler de bulmanız mümkündür.

Tarih: 9 Eylül 2012, 21:48 - İp: 85.***.**5.239
tladikli05
tladikli05 (üye)
Sinop / Amatör

stumer verdiğiniz biligiler için teşekkür ederim ancak makinayı kendim gidip görme imkanım yok internet almayı düşünüyorum ve bazı forumlarda bu makinanın yeni başlayanlar için çok uygun ve eğitici bir makina olduğunu belirtmişler aslında bundan da etkilenerek bu fikre kapıldım dslr makina almadan önce kendimi iyice geliştirmek aldığım makinanın hakkını vermeş istiyorum eğer daha iyi özellikli bir analog makina önerirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

Tarih: 9 Eylül 2012, 22:33 - İp: 94.***.**5.142
kalyoncu61
kalyoncu61 (üye)
Trabzon / Amatör

Zenit 12xp bende kullandım gayet kullanışlı bir makine tavsiye edrim

Tarih: 10 Eylül 2012, 21:30 - İp: 78.***.**4.146
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

zenit 12xp fotoğraf çekme hobisinin A-B-C sini öğrenmek için güzel makinadır.

Otomatik çekim diye birşey sözkonusu değildir.
sadece size vizördeki üst üste 2 kırmızı ışık ile yardımcı olur
(yanlış hatırlamıyorsam);
üstteki yanıyorsa = az ışık
alttaki yanıyorsa = çok ışık
ikisi birden yanıyorsa = ideal ışık
olduğunu gösterir.
fotoğraf sözkonusu olunca bahsi geçen "ışık" ne demek öğrenmiş olursunuz.

perde hızını kendiniz belirlersiniz. sonrada ışıkların yardımıyla diyaframı ayarlarsınız..
perde hızının ne anlama geldiğini öğrenmiş olursunuz.
36 lık pozu dikkatli kullanmayı öğrenirsiniz..
tabi banyo tab ettirecek bir yer bulabilirseniz..
ve banyo-tab sürecini beklemek ve kavuşmak ise benzersiz bir keyif sürecidir.

en kötüsünü en sona sakladım
zenit12xp yada zenit122 lerin üretimi yıllar önce bitti.. yedek parça veya tamir-bakım olayıda çok yaygın olmadığı için muhtemelen ömrünü tamamlamıştır.
perdelerinin belli bir çekim ömrü vardır.. en iyi ihtimalle perde ayarı-bakımı yapılmış olsa bile mekanik ömrünü tamamlamış olabilir.
işin kötüsü herhangi bir sorun çıktığında (örn. tutarsızlık) bunu tamir ettiremeyebilirsiniz.. tamiri sözkonusu olsa bile makinenin kendisinden daha pahalıya gelebilir.
bulduğunuz zenitte bir sorun yoksa ve az kullanılmış ise bu sizin için piyango olur..
daha konvansiyonel analog (filmli) makinalarla ilgilenmenizi tavsiye edebilirim.. örn en çok bilineni canon ae1
yine filmli otomatik makinalarda mevcut.. dijital bilgi ekranlı canon eos500 bu alanda bir örnek olabilir. bunlarında manuel çekimi mevcuttur.. kendinizi bu tip makinalarla da geliştirebilirsiniz.

Tarih: 12 Eylül 2012, 16:13 - İp: 88.***.**5.227
seymakck
seymakck (üye)
Ankara / Amatör

merhaba benim zenit 12xp makinem var ama perdesi açılmıyor takılıyor bunu nasıl düzeltebilirim veya bir ustaya götürsem ne kadar tutar sizce ne yapmalıyım

Tarih: 22 Aralık 2012, 22:57 - İp: 78.***.**8.151
-jehan-
-jehan- (üye)
Trabzon / Meraklı

ben de zenit 12 ca aldım zenit 12 xp ile arasındaki farklar neler? bununla ilgili pek bir bilgi bulamıyorum merak ettim gerçekten.

Tarih: 13 Haziran 2013, 22:37 - İp: 176.***.**2.143
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

fark yoktur, varsa da çok basit önemsiz bir şeydir...

Tarih: 13 Haziran 2013, 22:45 - İp: 176.***.**1.69
midlake
midlake (üye)
İstanbul / Amatör

#midlake' tarafından 11.12.2013 12:54:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Aralık 2013, 12:34 - İp: 160.***.**2.180
  • 1