ugur22
ugur22 (üye)
Çanakkale / Amatör

Zenit 122 Ve Sorular Sorunlar

Öncelikle merhabalar forumda bu makina ile ilgili bir çok yazıyı okudum ancak kafama takılan bir çok şey oldu.Makinayı bir açık artırma sitesinden aldım.Fotoğrafı aşağıda.Bu işe yıllardan beri merakım vardı ve bu makina ile başlamayı uygun gördüm.Elimde bulunan casio marka dijital makina'da herşeyin otomatik olması ve bir çok ayara izin vermemesi canımı sıkıyordu.

http://img126.imageshack.us/img126/9238/zenith122tt9.jpg

Bu makinanın ışık geçirdiğini ve filmi berbat ettiğini duydum.Bunun gerçeklik payı nedir ?

Yeni başlayan biri için çok ağır olduğunu söyleyenler oldu. Bu makina ile çok zorlanır mıyım?

Bu kamera için en uygun fiyatlı renksiz film hangisidir?

Kameranın pilini bir saatçide mi taktırmam gerek?

Tarih: 27 Ekim 2008, 21:08 - İp: 88.***.**6.112
ugur22
ugur22 (üye)
Çanakkale / Amatör

Çok yardımcı oluyorsunuz teşekkür ederim. Poz metreyi dediklerini göre kullanmaya başladım. Ancak keskin göz olayı ne yazık ki benim için uygun olmadı. 1,75 miyop ve -1,00 astigmatı olan biri için keskin gözlü demek yanlış olur sanırım. Gözlüklerle vizörden bakmak zor olsada alışmaya çalışıyorum. Gözlüksüz kırılmayı seçmem gerçekten zor oluyor.

Ters ışık konusunu açar mısınız?

Tarih: 30 Ekim 2008, 19:08 - İp: 88.***.**6.111
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

ilk makaran bitsin, taratın o zaman ters ışığı daha iyi anlatırım, mutlaka ters ışığa yakalanacaksınız, daha iyi anlarsınız o zaman..

merakla bekliyorum karelerinizi... netleme konusunu 3. - 4. makara da çözersiniz üzülmeyin ilk etapta...

demiştim idealist olmanız lazım manuel çalışmak için...

Tarih: 30 Ekim 2008, 20:00 - İp: 78.***.**4.253
ugur22
ugur22 (üye)
Çanakkale / Amatör

Şuan idealist yönüm hat safhaya çıktı. Umarım ilk makaranın banyosundan sonra bu yönümde düşüş olmaz Çok teşekkür ederim.

Tarih: 30 Ekim 2008, 20:32 - İp: 88.***.**6.111
ugur22
ugur22 (üye)
Çanakkale / Amatör

ALINTI:
kendi filminiz yıkamak için evinizin bir bölümünü karanlık odaya çevirmenize gerek yok sadece filmi spirale sarmak için 2 dakikalığına karanlık bir odaya ihtiyacınız var o kadar sonrasını aydınlıkta hatta gün ışığında yapabilirsin

Arkadaş böyle bir şey demiş. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. Siyah beyaz bir filmi yıkayıp daha sonra baskı yapmadan dijital ortama aktarma şansım var mı ?

DİP NOT : kalan poz 12 çok yakında fotoğraf geliyor.

Tarih: 2 Kasım 2008, 22:35 - İp: 85.***.**6.32
kacar1
kacar1 (üye)
Kocaeli / Amatör

evet film banyosu için karanlık odaya ihtiyaçınız yok eviniz banyosunda 2 dakikalığına film spirale sarıp tanka koyana kadar ki bu süre el becerinize göre 1 yada 2 dakikada gerçekleşir.tankın ağzını kapattıktan sonra artık aydınlıkta filminizi banyo edebilirsiniz.kimyasallar ilford için ıd 11 geliştirici 1 parça limon tuzu ve fixer
film banyosundan sonra tarayıcı ile filmi dijital ortama aktarabilirsin ama o zaman dijital olur.bunun içinde dijital le çekmen daha iyi olur.filmin asıl aşaması baskıdır.baskı için agrandizör ve saatlerce kullanabilme imkanına sahip olacağın karanlık odaya ihtiyacın var.
40 kere düşünüp karar vermekte fayda var güzeldir zevklidir ancak dijitale göre aşırı zahmetlidir

#kacar1' tarafından 03.11.2008 22:41:50 tarihinde düzenlendi.

#kacar1' tarafından 05.11.2008 01:20:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Kasım 2008, 22:35 - İp: 85.***.**9.162
haydar0694
haydar0694 (üye)
Ankara / Meraklı

Bu fotoğrafları bu kadar net nasıl bilgisayar attınız?

Tarih: 13 Ocak 2009, 20:20 - İp: 78.***.**1.188