trakyagenc
trakyagenc (üye)
Balıkesir / Amatör

Zenit 12 Xp

Merhaba arkadaşlar,bi abim bana zenit 12 xp makinesini hediye etti.ben fotoğrafçılığa yeni başlamış birisi olarak makineyi biraz kurcaladım fakat işime yarayıp yarayamayacağını anlayamadım, bu konuda bilgisi olan arkadaşlar benimle o bilgilerini paylaşabilirlermi, teşekkürler...

Tarih: 24 Ocak 2007, 13:30 - İp: 81.***.**0.114
sazak
sazak (üye)
Ankara / Amatör

merhabalar
aramıza hosgeldin. elindeki makina yeni baslayanlar için cok iyi bir cihaz.teknik sorunları yoksa cok güzel fotograflar elde edebilirsin

Tarih: 27 Ocak 2007, 22:31 - İp: 88.***.**3.18
dsc_dsc
dsc_dsc (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

benim fotografçılığa başladığım ilk makinedir..
bir sorunu yoksa başlangıç için çok ii bir seçim olacaktır.

Tarih: 27 Ocak 2007, 22:47 - İp: 85.***.**1.34
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bende zenit 122 ile baslamıstım,ustelik butun parcalarını sokup makinayı bastan yapmam gerektigi halde...e hiç bilmeyen biri için iyi bir ders olmustu,makinanın calısma prensibini anlamak acısından...

makinada bıs sorun yoksa temel seyleri ogrenene kadar sana yeterli olabilir...tabi zor makinadır cok film eskitirsin,tavsıyem fotograf cekerken cekim parametrelerini bir kenara not al işine yarayacaktır..zamanla tecrube kazandıkca bunada gerek kalmaz..

Tarih: 28 Ocak 2007, 01:22 - İp: 88.***.**9.175
trakyagenc
trakyagenc (üye)
Balıkesir / Amatör

teşekkürler arkadaşlar, yaşadığım yerde bu işlerle ilgilenen bi abime de danıştım, makineye baktık, herhangi bir sorunun olmadığını söyledi,am averdiğiniz bilgiler içimi epey rahatlattı, tekrar teşekkürler,yarın bi deneme çekimi yapıcam belki bu çektiklerimi değil de daha sonraki fotoğraflarımı sizlerle paylaşırım.bir de bu güneşli hava olsun kapalı hava olsun bu makinelerimnn bazı diyafram ve enstantane ayarı standartları var, onları nasıl elde edebilirimşimdiden teşekkürler...

Tarih: 29 Ocak 2007, 00:41 - İp: 85.***.**5.94
_unknown_
_unknown_ (üye)
Kayseri / Stüdyo Fotoğrafçısı

Diyafram, estantene ve iso ayrları forumda uzun uzun anlatılmış.Oradan ihtiyacından fazla bilgi edinebilirsin..

Tarih: 29 Ocak 2007, 10:14 - İp: 88.***.**2.174
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

standart ararlar gibi kısıtlaman yanlıs olur,ama bende ilk basladıgım zamanlarda fotografcımın verdigi bir kart vardı..malesef bulamadım..fotografcılarda olabilir,bir sor istersen

Tarih: 29 Ocak 2007, 15:09 - İp: 88.***.**8.132
forestquar
forestquar (üye)
Eskişehir / Amatör

BUNU MUTLAKA OKU. PROF DEİLİM AMA BU MAKİNEYİ ÇOK KULLANDIM.
bu 12 xp bana fotoğrafı sevdiren makinedir. amatör halimle çektiğim resimler, hacettepe güzel sanatlarda olay olmuştu. şimdi sana 1-2 ipucu vereyim. proflar karşı çıkacak ama 400 lük film al. kodak gold 400. resim çekerken vizörden baktığında sol tarafta yanan küçük kırmızı ışıklar göreceksin. onları göremessen pil bitiktir. saat pili. makine üzerindedir. bul ve değiştir. deklanşöre yarım bastığında, soldaki ışıklardan üstteki yanıyosa ışık fazla, alttaki yanıyosa yetersiz demektir. objektif üzerinde görüntüyü netledikten sonra, yarım deklanşör basarak, f değerini değiştir. (obj. üzerinde arkadaki çıtlayarak deişen) o ışıklardan 2 si de yanıp sönmeye başladığında, ışık idealdir. ama bi detay, sen yinede 1 yada 2 çıt daha çevir, sonuç daha güzel olur. eğer istersen msn den çektiğim ve taradığım resimleri yollayabilir, ya da yukarda anlatmak isteyipde anlatamadığım bişey varsa açıklayabilirim.
[email protected] (quard Q ile yazılıyor )

Tarih: 20 Mart 2007, 01:28 - İp: 88.***.**3.191
  • 1