muzisyen74
muzisyen74 (üye)
İstanbul / Amatör

Yeni F80 Full Set Aldım, Şaşkınım

Merhaba arkadaşlar, sitenizi yeni keşfettiğim için anca üye olabildim, herkese selam. Gelir gelmez arıza çıkaran eleman gibi de görünmek istemem ama yardımlarınıza ihtiyacım olduğunu düşündüğüm bir konu var, fikir verirseniz pek sevinirim.
Yıllarca Canon AE1 ve Yashica elektro 35 GS ile inanılmaz (denilen) Dialar çektikten sonra, arkadaşlarımın tahrikiyle bir "Nikon F80 silver - 28-80, 70-300, Circ.Polarize, Skylight, Soft" şeklinde bir set aldım. Daha önceden EOS 500 deneyimim olduğundan makinenin dilinden anlarım sanıyordum ama yanılmışım. Sorunum şu; tek ışık değeri olan çekimde hiç problem yok (komple karanlık, komple aydınlık) ama iki kontrast ışık olan bir objeyi çektiğimde, az ışıklı tarafın netliği ve renk doygunluğu mükemmel; fakat aydınlık tarafta fluluk ve renk patlaması (abarması, birbirine girmesi) oluşmakta. Otomatikte bile bunu yapıyor. Manuelde ise, ışıklı tarafı baz aldığımda, haliyle az ışıklı taraf bu sefer çok karanlık çıkıyor. Ben hiç daha önce böyle birşeyle karşılaşmadım. Acaba aletin Pozometre kalibrasyonunda mı sorun vardır? Teşekkürler...

Tarih: 12 Ekim 2008, 02:35 - İp: 81.***.**2.93
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Merhabalar, çok çok tecrübeli olmasam da (f80 kullanıcısıyım) tahminim; problem metrajlamadan kaynaklanıyor olabilir. Işık dengesinin farklı olduğu durumlarda çok parçalı (matrix) ölçümü kullanın...

#y.a.t.' tarafından 12.10.2008 20:36:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Ekim 2008, 20:35 - İp: 88.***.**3.95
muzisyen74
muzisyen74 (üye)
İstanbul / Amatör

Cok tesekkur ederim Objektif arkadasim, umidi kesmeden once bir de dediginiz gibi deniycem, sagolun...

Tarih: 16 Ekim 2008, 00:58 - İp: 195.***.**9.193
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Rica ederim, umarım dediğim gibidir ve kolayca iyi sonuca varırsınız...

Tarih: 16 Ekim 2008, 08:12 - İp: 88.***.**9.84
  • 1