warapsow
warapsow (üye)
Bolu / Meraklı

Yeni Başlayanlar İçin...

Öncelikle herkese selam.analog makina almayı düşünüyorum.tavsiye edebileceğiniz bir marka var mı.ucuz olsa iii olur

Tarih: 29 Nisan 2008, 21:10 - İp: 88.***.**9.68
Michelin
Michelin (üye)
İstanbul / Meraklı

benimde senin gibi bi sorunum var ama .. önümde çok alternatif var hangisinde karar vereceğimi bilemiyorum ..

canon kısmı ve işin nikon kısmı var arada bi de minolta giriyor . onuda bırakıyorum. amatör fotograf diyorum öğreneyim sonra geçerim profesyonel olarak bi makineya fazla para harcama diyorum zenite gittim geldim .sonradan baktim ki zenit fiyatına nikonlar canonlar var , "acaba ?" dedim kendi kendime ...

buradan bilenlerede sorayım ...

canon serisinden ;

eos 5000
eos 500(N) bir "0" nelere kâdir. yanına N koyunca başka bi boyut açılıyor...
eos 3000
eos 300(n)

nikon serisinden ;

f 55
f 65
f 90 biliyorum arda 5 er 5 er gidiyor . uyugun fiyatlı bulduklarımı yazdım sadece

büyük ihtimalle kitli olacak, ama nasıl olacak? az kaldı çıkarıcam pederin lubitel'i

bütçe konusunda makul olalım sevgili arkadaşlar yani gidipte demiyorum şöyle babalar gibi bi nikon alıp 500 ytl basmayalım orta karar . siz sadece modeli söyleyin fiyat araştırmasını yaparız ... birde objektifler konusunda yardımızı esirgemezseniz sevinirim

Tarih: 30 Nisan 2008, 00:12 - İp: 88.***.**2.111
el-cezeri
el-cezeri (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 30 Nisan 2008, 10:21 - İp: 78.***.**9.61
Michelin
Michelin (üye)
İstanbul / Meraklı

analog un kerameti belkide vizorden baktığın görüntüyü yakalamasındadır .

editlenmeden an'ı yakalaması ... yakalayana kadar bekletmesi . beklemeyi sabretmeyi öğretmesi ....

yoksa bizde az çok biliyoruz auto modda şakır şakır denklanşöre basmayı ....

her işin adabı vardır bende bunları öğrenerek devam etmek istiyorum .. amacım bu işten para kazanmak değil. sonuç olarak hakkını vererek an'ı görüntülemek .

öğrenmek için bi yereden başlamak gerek eskiler nasıl yapıyorsa ...

Tarih: 30 Nisan 2008, 15:56 - İp: 85.***.**6.43
el-cezeri
el-cezeri (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 30 Nisan 2008, 16:52 - İp: 78.***.**9.61
Michelin
Michelin (üye)
İstanbul / Meraklı

teşekkürler abdullahal...

sayende yine kafamda bişeyler oluşmaya başladı ...

iki taraflı mı çalışsam acaba

sora sora, görüşlerinizi topyalarak birşeyler kapmaya çalışıyoruz

Tarih: 30 Nisan 2008, 23:12 - İp: 85.***.**0.87
warapsow
warapsow (üye)
Bolu / Meraklı

ya abiler sorun analog veya dijital değil.Maksat iyi bir makina almadan bir şeyler öğrenebilmek.Bir iki kişiye sorduk onlar anolog önerdiler.
Bir şeyler bilmiyorum ama içimde müthiş bir tutku var açıkçası.
Hemen de olayın sonundan başlamak istemiyorum biraz işi öğreneyim istiyorum...
Yanlışım varsa affola...
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler...

Tarih: 1 Mayıs 2008, 20:23 - İp: 88.***.**8.132
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

dijitalle öğrenmeye başladım öğrendim denmez ama analogla fotoğraf çekmenin tadına bakmak istiyorum meslek olarak bu işi yapmayacağım için tamamen keyif meselesi

Tarih: 2 Mayıs 2008, 10:27 - İp: 81.***.**7.150
cjx
cjx (üye)
Denizli / Amatör

Bundan yaklaşık 1.5 yıl kadar önce fotoğrafçılık, fotoğraf makinaları, özellikleri, çekim teknikleri hakkında hemen hemen yok denecek kadar az bilgim vardı. İlk zamanlar dijital alacak gücüm olmadığından filmli bir Canon almıştım (rebel GII) şimdi EOS 3 kullanıyorum.
Sonra Canon 400d ile tanıştım ve onuda yaklaşık 1 senedir kullanıyorum. Bende herkes gibi tavsiye aldım ve bana da dijital önerdiler ama açıkcası filmden aldığım zevki dijitalden alamıyorum. Sebeblerine gelince;
Filmde sizi kısıtlayan hiç bir şey yok, kısaca megapiksel free. Özellikle dia da yakaladığınız kontras ve renk doygunluğu mükemmel. Belki çoğunuz buna katılmayacak ama öyle. Diceksiniz ki her fotoğrafı afiş olarak mı basıyorsunuz. Elbette hayır. bi tane slayt makinası aldım. Fuji Velvia 100 F dia film kullanıyorum ve çektiğim fotoğrafları büyük bi ekranda izlemek büyük keyif veriyor. Şimdide belki aranızdan "alırım dijital bir projeksiyon cihazı bende izlerim " diyenler çıkabilir. Onun içinde Sayın Melih Özbek' in sitesinde yer alan "Dijital Slayt'ın Yansıtılması" adlı makeleyi incelemenizi tavsiye ederim. Buradan tıklayarak ulaşabilirsiniz. Açıkcası dijital fotoğraf uzun yıllar Kimyasal fotoğrafın şu anki kalitesine ulaşacağımı sanmıyorum (iyi bir objektifle, doğru çekilmiş, iyi banyo edilmiş bir fotoğraf). Film kullananların en büyük sıkıntısı olan tarama (bilgisayara aktarımı) sorununuda Nikon Ls 2000 tarayıcı alarak çözdüm ve artık kendim tarayabiliyorum. Zaten taradığım film bilgisayar ortamında girdiği an dijitalleşmiş oluyor ama yinede istediğim ebatta istediğim bir filmi büyültebiliyorum. Sizde cektiğiniz filmleri banyodan sonra ücreti karşılığı cd ye çektirebilirsiniz.

Dijital rahat ve cektiğin fotoğrafın sonucunu hemen görebilmek büyük kolaylık. Raw formatında çektiğiniz fotoğraflarınızı gerek photoshop gerekse fotoğraf makinanızla birlikte gelen yazılımı kullanarak değişik efekt ve tonlar vererek daha ilginç hale getirebiliyorsunuz. Çok değişik ve güzel sonuçlar çıkıyor bazen ortaya.

Profosyonel fotoğrafçıların çoğu hala film kullanıyor.

#cjx' tarafından 02.05.2008 18:40:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Mayıs 2008, 18:33 - İp: 88.***.**1.3
deck
deck (üye)
Kocaeli / Amatör

Topiği açan kişi için değil belki ama, yeni başlayan birine analog makine tavsiyesinde bulunmak ne kadar mantıklı? Yeni başlayan kişi acemidir, çıraktır. Ve tecrübe ile gelir ustalık, her daim araştırma , tekrar ve tekrar aynı kareleri çekme, farklı ışık koşullarında , farklı diafram-enstantene kombinasyonlarında. Bu kadar zenginmiyiz? 1 makara filmin baskısı dahil maliyeti ne kadardır acaba? Tamam keyifli olmasına keyiflidir. Fotoğrafa dair herşeyi yaşatır belki ama, yeni başlayan birine önerilirmi analog makina? En azından temel kavramlar öğrenilene kadar , denklanşöre korkusuzca (maliyet kaygısı olmadan) basabilmesi için yeni başlayan birinin, öncelikle uygun fiatlı bir dijital diyorum..

Tarih: 5 Mayıs 2008, 20:23 - İp: 88.***.**7.77
xbagcix
xbagcix (üye)
Almanya / Amatör

Ben manuel fokusdaki zevki, deklanşöre yarım basarak alamıyosam buna kimsenin söyleyecek bir sözü olmaması lazım. Fotoğrafı az bilmek çok bilmek analog-dijital seçimi ile hiç alakalı değil. En azından bence öyle.

Tarih: 6 Mayıs 2008, 10:35 - İp: 81.***.**3.182