mbu
mbu (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Yashica Electro 35 Gsn Buldum

Merhaba arkadaşlar. Bugün evde yaş olarak benden büyük bir analog makine buldum. Yashica electro 35 gsn . Tertemiz gorünüyor çizik falan yok üzerinde. En son 20 sene önce kullanmışlar.. Bir şeyi bozulmuş galiba koymuşlar bir yere saklamış bizimkiler.. Kaç yıllık makine bu? Üzerindeki objektifi görünce kurcalamaya başladım. Objektifi 45mm f1:1.7 Güzel görünüyor.. Flaşıda varmış bir zamanlar, aradım aradım bulamadım. Atmışlar herhalde.. Içinde pil yok. (iyiki yok) Objektifin gövdeye bağlı kısmı hafif sallanıyor(üzerindeki bileziklerden gövdeye yakın olanı) bozulmuşmudur? Tamir edebilecek bir yer varmı bunu. Çalıştırmayı başarabilırsem ara sıra kullanırım.. Tümüyle, deri kılfında bile japon malı yazıyor. Flicr da resimlerini gôrdüm beğendim.. Bozuk değilse film takar ara sıra kullanırım bunu.. Üstadlar yerimde olsaydınız ne yapardınız bu makineyi?

#MBU' tarafından 05.10.2010 15:53:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Ekim 2010, 15:52 - İp: 188.***.**1.110
delban
delban (üye)
İstanbul / Amatör

Pil olayını CR2 pili bir telle takarak hallettim. Pille çalışırken, makine diyaframa ve ASA'ya göre shutter'ın süresini belirliyor. Sanırım bu makinelerde de, diğer SLR'lerdeki gibi standart şekilde, 200'lük film aldıysak ayarı 200'e getirip çekeceğiz. Yani
Bir de, şimdilik hiç "Over" düğmesinin yandığını görmedim. Ya slow yanıyor ya da normal bir şekilde makine çekiyor.
Bulb modu da dediğiniz gibi pil ile çalışıyor.

Tarih: 13 Kasım 2010, 21:22 - İp: 88.***.**9.128
yevgenionegin2
yevgenionegin2 (üye)
İstanbul / Amatör

Biz pil için şöyle bir çözüm bulduk, 1 CR123A pilin üzerine 2 tane LR44 koyduğumuzda oluyor, ya da "4LR44" diye 6 voltluk bir pil var, onunla beraber yay kullanabilirsiniz. pillerin kutuplarına dikkat edin, lr44 lerin alt tarafı + kutup.

#yevgenionegin2' tarafından 12.04.2011 10:16:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Nisan 2011, 18:36 - İp: 88.***.**9.82