bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

X Ray’den Filmle Geçmek

Yurt dışına filmli makineyle çıkmak gibi bir çılgınlık geçiyor içimden. Malumunuz banyosu yapılmadıkça ister pozlanmış olsun ister pozlanmamış olsun x ray'den geçerken filmin bozulma riski var. Şimdi şunu merak ediyorum. Filmli makineyle güvenlik kontrolünden geçen var mı aramızda? Acaba x rayci arkadaşlara "bak arkadaş bu filmin içinde benim için çok önemli fotoğraflar var, makineden geçirirsek bozulur, gel sen bunları elle kontrol et" diye rica etsek anlayış gösterirler mi?

Tarih: 4 Mayıs 2011, 22:22 - İp: 94.***.**5.3
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Durum gittiğin ülkeye göre değişir herşeyden önce..

Ben iki kez çıkışta film götürdüm yanımda. Öncelikle filmleri kesinle check-in'de verdiğin bavula koyma. Çünkü onların geçtiği kontrolde kullanılan Xray'den filmin sağ çıkmasına imkan yok. Mutlaka el bagajına al filmleri. Sonra uçuş kapısı ya da ara kontrol noktalarında yanında film olduğunu ve Xray'e sokmak istemediğini anlat. Bu durumda bizim havaalanındaki görevliler elle kontrol yapabiliyorlar. Ama dışarıda hep Xray'e sokmak zorunda kaldım. Filmleri karton kutularından çıkarman gerekebilir. En kötü ihtimal makineden geçirtseler bile normal kullanımda o makinelerin xray seviyesi genelde düşük oluyor. Derler ki 800 ASA'ya kadar birşey olmuyor. 1600 ve 3200 ASA riskli..

Ben yanımda 64 ASA dia ve 200 ASA dia götürmüştüm. Orta Avrupa turunda yaklaşık 7-8 kez xray'den geçirmek zorunda kaldım aynı filmleri. Yarısı çekim öncesi yarısı da çekim sonrası. Geldim banyo ettirdim, tarattım bir sorun çıkmadı.

Ama tavsiyem, filme güvenip yurtdışına gitme. Yanında illa dijital de olsun. Ben filmi özel amaçla götürmüştüm. Onun kullanım yeri ayrı dijitalinki ayrıydı. O yüzden sorun olmadı. Ama tek film sıkıntı olabilir.

İyi seyahatler..

Tarih: 5 Mayıs 2011, 00:37 - İp: 217.***.**3.78
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Sağol glorfindel. Ben de aynen öyle düşünüyorum. Yani sadece filme güvenmeyip dijitali de alayım diyorum. Bu sefer de şöyle bir durum oluyor. Her yurt dışına çıkışımda sadece dijitali götürmeme rağmen acaba hangi lensleri alsam diye bunalıma girerken şimdi bir de film ekliyoruz yanına. Eh, madem yaptın bir hayır, aşağıdaki ekipmandan hangilerini götürmem konusunda da bir tavsiyede bulun da tam olsun bari. Bel ve boyun fıtığından muzdarip olduğumu da gözönünde bulundurarak. Yani hamallık/performans ilişkisi en önemli kriter. Minimum hamallıkla maximum verim almam lazım.

Makineler: Pentax K100D, Canon A1, Canon Av-1, Pentax MZ 50, Lubitel + iki dijital bir filmli kompakt
Lensler: Peleng 8mm, Sigma 10-20, Sigma 17-70, Sigma 70-300, Pentax FA 50mm 1.4, Pentax A 50mm 1.7, Canon FD 28mm, Canon FD 50mm, Vivitar 24mm

#bitpire' tarafından 05.05.2011 09:56:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Mayıs 2011, 09:48 - İp: 213.***.**5.242
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Üç çözüm öneriyorum:

1. Filmleri ve içinde film olan makinaları şeffaf bir poşete koy ve kontrol noktasında göstererek geç.

2. Eskiden fotomuhabirlerin kullandığı gibi kurşun film muhafazası edin. Muhtemelen kurşun muhafaza X-ray'de şüphe çekeceği için kontrol noktasında açıp göstererek geçmen gerekecek.

3. Marketten aliminyum folyo al, rulo şeklinde. Rulonun ortasına filmleri zula et, rulonun 2 ucuna metal kapak uydurup yola çıkabilirsin.

http://henke.lbl.gov/optical_constants/atten2.html

sitesinde yaptığım hesaba göre ( "Chemical formula" alanına aliminyum için "Al", kurşun için "Pb" ) aliminyum x-raye karşı kurşundan 6 kere daha zayıf dolayısıyla daha kalın koruma gerekecek.

Tabii bu çözümde de diğerleri gibi açıp göstemen gerekecek, çünkü yapacağın film paketi şekil şemal itibarıyla teröristlerin kullandığı parça tesirli boru tipi bombaya çok benzediğinden x-rayde şüphe çekecektir.

Tarih: 5 Mayıs 2011, 11:27 - İp: 78.***.**8.242
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Pentax K100D, üstünde Sigma 17-70 ve ayrıca yedek olarak Pentax MZ-50 üstünde 50mm. Başka birşey götürme. Hem bütün herşey birbirini yedeklemiş olur hem de hafif olursun.

Tarih: 5 Mayıs 2011, 11:39 - İp: 78.***.**8.242
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

1. öneriyi uygulayayım, diğerlerinde biraz antin kuntin işler var, sakata gelmeyelim. Makine önerini de tuttum, yalnız sigma 10-20'yi de alayım ben. Hamallığımız epey artacak ama, dağlara göllere gideceğim, o manzaraları görüp pişman olmayalım sonra.

Tarih: 5 Mayıs 2011, 14:56 - İp: 213.***.**5.242
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Hangi ülkeye gidiyorsun sorması ayıp? Lens tavsiyelerini ona göre yapalım.. Belki görmüşüzdür..

Tarih: 5 Mayıs 2011, 14:59 - İp: 217.***.**3.78
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

İsviçre'ye. Ama tamamdır, bu ekipman iyi görünüyor. K100D, MZ50, 10-20 ,17-70, 50mm, iki üç makara da film atarım yeter.

Tarih: 5 Mayıs 2011, 15:20 - İp: 213.***.**5.242
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Bence de set çok doğru.. 50mm için 1.4 olan daha mantıklı olabilir. Gece çekimlerinde faydası olur. Dağ bayır, göl falan gezeceksek yeterli ama, şehir merkezlerinde çok güzel portre imkanları oluyor. Ben hep yanımda 70-300 de götürüyorum. Çünkü Avrupa'da hiç tanımadığın insanları 50mm ile zor çekersin portresini. Ama ekipman yeteri kadar ağır oldu. Sen bilirsin

Tarih: 5 Mayıs 2011, 15:44 - İp: 217.***.**3.78
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Yok yaa almayacağım 70-300'ü. Bana ne elalemin portresinden. Hanım, çocuk, manzara yeter.

Tarih: 5 Mayıs 2011, 16:13 - İp: 213.***.**5.242
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Öyle diyorsan set tamamdır zaten. Şimdiden iyi yolculuklar.. Fotoları bekliyoruz.

Tarih: 5 Mayıs 2011, 16:29 - İp: 217.***.**3.78