harunk
harunk (üye)
Eskişehir / Amatör

Uzun Suredır Kullanıyorum Ama... :(

ii gunler arkadaslar elımde yaklasık 2 yıldır zenıt 12 aa var. fotograf cekmeyı ınanılmaz derece de sevıyorum ama her fılm yıkattıgım zanman fotografcı dukkanından cıkısımda nerdeyse aglıyorum hayal kırıklıgından.. ya makınem ıı cekmıyor ya ben cekmeyı bılmıyorum ya da her ıkısı.. makınemde 2-58 objektıf var ben manzara cekmek ıstıyorum ve bu obj. bana yetmıyor dıye dusunuyorum ..ne olur bırılerı bana yardım elı uzatsın.. ne yapmalıyım ıstegıme uygun objektıflerı bukabılır mıyım makıneyı nasıl kullanabılecegımı nerden ogrenırım...

Tarih: 6 Mayıs 2006, 16:39 - İp: 85.***.**1.207
macromurat
macromurat (üye)
İstanbul / Firma

selam 50 mm lenslede manzara çekme imkanın olabilir ama fotograflarda nasıl birsorun lakarşılaşıyorsunuz önemli olan bu ona göre daha iyi yardımcı olabiliriz

Tarih: 6 Mayıs 2006, 23:50 - İp: 85.***.**5.105
hepsivar
hepsivar (üye)
Kocaeli / Amatör

selam
makine gerçekten önemli bir konu. düzgün makina ve lens olursa iyi olacağı kesin. ammaaaaaaa çekeceğin fotoğrafı önce kendi gözünle görebilmek daha önemli. ben yaklaşık 3 yıldır uğraşıyorum ama bazen ben de ağlamaklı çıkıyorum baskı odasından. kimisi hemen kapıyor işi kimisi bizler gibi uğraşıyor.
bulunduğun yerdeki fotoğraf kulüplerinin eğitimlerine katıl. bolca oku ve bol miktarda fotoğrafa bak. bir de işi bilen insanlarla yapacağın sohbetler çok iyi oluyor.
kolay gelsin.

Tarih: 9 Mayıs 2006, 13:37 - İp: 193.***.**5.110
zenit...
zenit... (üye)
Zonguldak / Amatör

Merhabalar! Aynı makineyi yaklaşık iki aydır ben de kullanıyorum ve Zenit'lerin belirtiğiniz objektifle de harikalar yarattığını çünkü hemen hepsi üretimle beraber aynı objektifle sunulur şahidim.Zenit 122 kullanırken de aynı düşünceler içindeydim.Helios veya Zenitar üretimi bu açı objektif çok geniş olmasa da doğru noktadan iyi sonuçlar verir.
Muhtemelen metre ayarını doğru yapmıyor veya pozlama da sıkıntılısınız.Biliyorsunuz objektifi sonsuz noktasına çektiğinizde ortadaki yuvarlak odak penceresi kristalize görüntüyü terk edip baktığınız 15 metreden sonraki mesafe için net sonuç verir.Öncelikle objektifinizle odaklamyı doğru başarıyor musunuz bunu resimlerdeki bulanıklık bir anlamda anlatacaktır.Resimlerdeki netliğe rağmen kararma ve siliklik içinde renkler sonuçlara hakimse doğru pozlandırma yapmıyorsunuzdur.Tavsiyem pozmetreniz çalışıyorsa iki ışığın aynı anda yandığı yada yanıp söndüğü noktayı güvenerek doğru pozlama olarak kabul edip çekmeniz.Çalışmıyorsa parçalı bulutlu havalarda 125 enstantane 8 veya 5.6 diyaframa ayarlayıp çekmeniz .gene 125 enstantene standart değer kabul edersek güçlü ışıkta 11-16 diyaframda mümkünse ışığı direkt karşısınıza almadan çekmenizdir.Gün doğuşunda ve batışında veya çok zayıf ışık koşullarında da elinizi sallamamaya dikkat ederek 60 enstantane 2-2.8 diyafram açıklığında çekim yapın.Eğer makineniz ışık kaçırmıyor ve objektifiniz bozulmadıysa sonuçlarınız iyiye doğru gidecektir.

Tarih: 9 Mayıs 2006, 17:22 - İp: 85.***.**1.131
r.gumus
r.gumus (üye)
Bursa / Amatör

kardeşim bence çalışa çalışa işi başaracaksın bende öle yaptım ama senin kadar acemi değildim :D şaka tabi olacak böyle şeyler kolay gelsin...

Tarih: 5 Temmuz 2006, 22:28 - İp: 88.***.**3.79
umutsunar
umutsunar (üye)
İstanbul / Amatör

arkadasım bu kadar ümtsizlige kapılma hepsi varın dedıgı gıbı ya bulundugun yerdekı klubelere uyee ol ,bol oku bol fotograf gor ama senın derdın foto makınasıyle sanırım ben de ilk amatorlugume zenıt le basladım bende ılk yıkaıgımda yaa bunlar ne bole dedım sanırım pozlamada problemın war yeşil işıgı gordugunde veya yeşille kırmızıyı bırlıkte gorursen bas denklanşöre derim ama zenitin enstantene degerlerı cok buyuk deıldır yanlış hatırlamıyosam 1/60 wardı en fazla fazla karanlık ortamlarda cekme derim ""zenitin ""werdıgı enstantene ve dıyyafram degerleri ii uy derım tabiiki biraz paraya kıyıp dsaha ii bi makına alabılırısn tercıh senın

işigin bol olsun harun....

Tarih: 6 Temmuz 2006, 19:57 - İp: 85.***.**8.224
  • 1