t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Pozometresiz Fotoğraf Çekme Tekniği

Benim Kiev 4AM (Contax 2 taklidi) marka analog çok sevdiğim bir makinam var. Ancak bu eski makinalarda pozometre genelde yok, olanlarınki de genelde çalışmaz. Bu durumda diyafram ve enstantaneyi neye göre ayarlarız?
1. Harici bir pozometre alarak: Ancak bu hem pek pratik olmayacak, hem de ek masraf yapacaksınız.
2. Genelde ışık koşullarına göre diyafram ve enstantaneleri bilmek. Aslında çok pratik ancak tecrübe istiyor ve sürekli pratik yapmak gerekiyor.
3. Güneşli Hava Kuralı (The Sunny Rule): İşte konunun asıl amacı bu. Bu teknikle acemi birisi, ışık koşullarına göre pozometreye ihtiyaç duymadan doğru diyafram ve enstantaneyi ayarlayarak çekim yapabilir. Bu teknikle çekim yaptıktan belirli bir süre sonra zaten bazı değerleri tecrübe ediyor ve ezberliyorsunuz. Bu kuralı ben uyguladım ve dğru sonuçlar aldım, tavsiye ederim.

Güneşli Hava Kuralı (The Sunny Rule):
Referansımız Güneşli hava. Bulutsuz, güneşin görüldüğü, bulutların arkasında kalmadığı güzel bir yaz havasını düşünün. Şimdi lensin diyafram halkasını 16 ya ayarlayın. Eğer 100 ASA bir film kullanıyorsanız, enstantaneyi 125 e ayarlayın. 400 ASA film kullanıyorsanız 400'e, 200 ASA kullanıyorsanız 250 ye. Daha doğrusu enstantane değeri en az ASA değeri olacak ya da en yakın üst değer olacak.
Şimdi hava bahsettiğimiz gibi güneşli bir yaz havası ise bu değerlerle çekim yapınız. Ancak Hava güneşli fakat biraz bulutluysa diyaframı bir stop düşürünüz, ya da enstantaneyi bir stop düşürünüz. Eğer hava açık fakat güneş bulutların arkasında kalıyorsa diyafram ya da enstantaneyi iki stop düşürünüz (ya da ikisini de birer stop düşürünüz). Kendinize referans güneş durumları belirleyerek bu seçimi giderek pratikleştirebilirsiniz.

Bu kural kesinlikle çalışan bir kural, ancak ilk başta pek pratik olamayabiliyor. Zamanla bazı koşullar için değerler hafızada yer ediyor. Ayrıca aşağıda verdiğim linkteki hesaplama sitesini kullanarak bazı hava koşulları için elde edilen enstantane ve diyafram değerleri not edilerek, denenip doğrulanarak bir kağıda kaydedilebilir.

Pozlama Değerleri Hesaplayıcısı

#t_yaman' tarafından 30.01.2010 11:37:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Kasım 2008, 23:30 - İp: 85.***.**7.131
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Yazı ve link için teşekkür ederim t_yaman.

#cinascinas' tarafından 01.12.2008 01:42:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Aralık 2008, 00:15 - İp: 88.***.**4.252
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

buda benden olsun mu?

Alıntıdır (çekim teknikleri.pdf)

Tarih: 1 Aralık 2008, 02:42 - İp: 85.***.**9.175
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

cinascinas, remi; teşekkürler

Tarih: 1 Aralık 2008, 07:29 - İp: 78.***.**5.148