nick
nick (üye)
Kayseri / Meraklı

Olympus Om 10’a Uygun Objektif ?

Merhabalar,

Yadigar olympus om 10 makineye uygun bir objektif bulma şansımız var mıdır? Piyasada bolca canon ve nikon uyumlu objektif var ve herkes tutturabildiği fiyata satmaya çalışıyor. Olympus markasına uyumlu bir objektife henüz denk gelemedim. Acaba piyasada bulunan farklı markalar bu makine ile ek bir aparat takılarak kullanılamaz mı acaba?

Bir başka sorunda piyasada kaliteli film bulma sanırım çok zorlaştı. Kayseri'de doğru dürüst film satan bir fotoğrafçı bile kalmadı sanıyorum. Forum sayfalarında okuduğum kadarı ile yurt dışında bolca hem ekipman hemde kaliteli filmler bulunabiliyor.

Tarih: 8 Mart 2010, 22:51 - İp: 62.***.**1.150
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Negatif, dia ve SB, her formatta (35mm veya 120) film var. Yalnız internet üzerinden satmıyorlar, (gördüğüm kadarıyla internet üzerinden sadece baskı yapıyorlar) telefon edin, yeterli miktarda sipariş edilirse kargolayacaklardır :
http://www.kristalfotograf.com

Not: Telefonda kargo şartlarını da sormayı ihmal etmeyin, X-rayden falan geçmediğinden emin olun..

Tarih: 8 Mart 2010, 23:50 - İp: 78.***.**6.184
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Bu arada, aradığınız OM lensler Canon, Nikon, Pentax ve Minolta ile kıyaslanınca oldukça nadir parçalar ama internet üzerinden hiç bulunmuyor değil, mesela :

http://www.sahibinden.com/olympus_om-system_auto_zuiko_50mm_f1_8_lens-89WQQaXQQ20288881WQQpXQQdisplayitem?

veya

http://urun.gittigidiyor.com/Olympus-OM-System-AF-50mm-f-1-8_W0QQidZZ18252456

Eğer İstanbul'a gelme imkanınız olursa Sirkeci'deki Hayyam Pasajı'nda mutlaka bulursunuz.

Tarih: 9 Mart 2010, 00:01 - İp: 78.***.**6.184
nick
nick (üye)
Kayseri / Meraklı

Çok teşekkür ederim.

Tarih: 9 Mart 2010, 07:19 - İp: 62.***.**1.150
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Yurtdışından getirtme seçeneğini düşünürseniz seçenek bir anda çok artıyor elbette..

http://photography.shop.ebay.com/Lenses-/3323/i.html?_nkw=olympus+om&_catref=1&_fln=1&_trksid=p3286.c0.m282

Tarih: 9 Mart 2010, 20:47 - İp: 217.***.**4.126
nick
nick (üye)
Kayseri / Meraklı

Yurt dışından getirttiğimiz zaman belli bir tutarın altında kalırsa gümrük ödenmiyor diye duymuştum , bu doğrumu acaba?

Tarih: 13 Mart 2010, 23:56 - İp: 62.***.**1.150
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

100€ altında gümrük vergisi alınmıyor (teorik olarak). Ben pek çok şey aldım yurtdışından, bir sorun yaşamadım ama Türkiye'de biliyorsunuz biraz insan inisiyatifinde olduğundan her seferinde ya gümrükte alıkoyarlarsa diye düşünüyor insan.. Ama çevremde de sorun görmedim açıkçası.

Tarih: 14 Mart 2010, 00:47 - İp: 217.***.**0.113
nick
nick (üye)
Kayseri / Meraklı

Teşekkür ederim.

Tarih: 14 Mart 2010, 09:12 - İp: 62.***.**1.150
photom
photom (üye)
Sakarya / Stüdyo Fotoğrafçısı

ben yıllardır olympus om 10 kullandım. makina ve objektifleri hala duruyor.harika bir makinadır. 28-70 vivitar ve 135mm olympus objektiflri ile beraber duruyo. birde yalnız 28 mm.olympus objektifi vardı; onu bulamıyorum.

Tarih: 16 Mart 2010, 18:56 - İp: 85.***.**6.124
nick
nick (üye)
Kayseri / Meraklı

Bende makineyi kullandıkça daha çok seviyorum. Henüz çektiğim filmleri banyoya vermedim, zaman bulunca vereceğim. Açıkcası çokta merak ediyorum. Manuel netleme yapabilmek gerçekten çok keyif verici. Son 15-20 günlük detaylı araştırmalarım ve okuduğum yorumlardan sonra analog slr makinelere olan ilgim oldukça arttı. Birde RF makineleri de araştırmaya başladım. Sanırım bir tane AF slr ve ilave olarak RF de alacağım, gidişat onu gösteriyor (ikinci elleri de oldukça makul fiyatlarda olunca) Çekim yapmak için çok fazla zaman bulamadığımı da göz önünde bulundurunca, şayet başarılı olabilirsem analogda devam etmeyi planlıyorum. Çok fazla çekim yapamayacağım için de çok fazla film ve banyo masrafı da olmayacak gibi duruyor ve bu durumda dslr almakta çok cazip bir seçenek olmaktan çıkıyor. Yalnız şunuda belritmeden geçemeyeceğim. fotoğrafçılığı bana sevdiren canon A 85 makinemi de minnetle yad etmeden geçemeyeceğim. Onunla enstantane, diyafram, iso ve EV terimlerini iyiki öğrenmişim. O makineyi kullandığım süre içerisinde manuel ayarları dışında hiç kullanmamıştım. Bu da şimdi slr tecrübemde bana yol gösteriyor. Yani digital kötüdür demek manasız, bilakis başlangıç için iyidir diyebiliyorum(bizzat yaşadıklarımdan yola çıkarak) ama benim için şu aşamada dslr gereksizdir kanaatine varmış bulunuyorum.

Bu süreçte sorduğum her soruya cevap veren mavi_izci isimli arkadaşımıza, antika ve t_yaman isimli kullanıcılara (ve açtığım konuya cevap vermek nezaketini esirgemeyen tüm kullanıcılara) çok teşekkür ederim. Sorularıma objektif cevaplar veren, tarafsız, salt fotoğraf odaklı yaklaşım tarzı sergileyen bu kullanıcalara kıymetli yardımlarının, benim gibi oldukça amatör olan kullanıcılara ve her geçen gün sayısı artan meraklılara sabırla sürmesi temennisi ile...

#nick' tarafından 16.03.2010 20:42:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Mart 2010, 20:20 - İp: 85.***.**6.2
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba;
RF ye de ilginiz olduğunu söylemişsiniz, gerçekten de RF makine kullanmak çok keyifli. Ben bir tane Contax taklidi Kiev 4 kullandım, çok eğlenceli, tavsiye ederim. Netleme çok çok kolay, lakin farklı lensler kullanılacaksa, lensklere göre değişebilen harici vizör de edinmek şart. Bir site var, sadece rangefinder makine kullaıcıları üye (ben de üyeyim hehe), RF makinelerle ilgili her bilgiye ulaşmak mümkün, linkini aşağıda verdim. Görüşürüz.
rangefinderforum

Tarih: 17 Mart 2010, 08:08 - İp: 78.***.**5.44
  • 1