yeacube06
yeacube06 (üye)
Ankara / Meraklı

Nikon F55 ~ Canon Eos 300 Karsılastırma

Arkadaslar bana cok acil karsılastırma lazım. Bugün bu iki makinadan birini alcam. İkisininde aynı temizlikte ve fiyatlarının oldugunu düsündügümüzde sizce hangisini almalıyım

Tarih: 14 Haziran 2010, 11:15 - İp: 78.***.**5.170
yeacube06
yeacube06 (üye)
Ankara / Meraklı

Edit Nikon da AF 28-80 Canon da EF 28-90 objektif var.

Tarih: 14 Haziran 2010, 11:17 - İp: 78.***.**5.170
elcezeri
elcezeri (üye)
İstanbul / Amatör

AF'si daha hızlı ve ergonomisi daha iyi olanı al.

Tarih: 15 Haziran 2010, 09:13 - İp: 212.***.**5.6
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon DSLRınıza yedek olsun diye alıyorsanız veya bugün Nikon'un lenslerini alırım, bu lenslerle film çekerim, ileride param olursa Nikon D40, D40X, D60, D3000 veya D5000 alırım, aynı lensleri kullanırım diye düşünüyorsanız, F55'i unutun.

bkz. Nikon Lens Uyumluluk Tablosu http://www.kenrockwell.com/nikon/compatibility-lens.htm

Böyle niyetleriniz varsa F65, F75 ve F80 daha iyi tercihler.

Uyumluluk meselesini bir kenara atarsak, F55 muhtemelen iyi modeldir. Maalesef ben hiç Nikon kullanmadım, alın veya almayın diyemem.

Geçenlerde Canon 300 ile bir makara çektim, makina seri, hızlı fokus yapıyor, makaradaki çocuk pozlarının hiçbirinde fokusu ıskalamamış. Canon EOS serisinin en iyi özelliği bu, en ucuz modeli bile yeterince hızlı fokusluyor. Yalnız EOS 300 nihayetinde tüketici tipi bir makina, cahil tüketici kitlesini memnun etmek için , 1/3 veya 1/2 stop fazla pozluyor gibi geldi bana, neyseki tutarlı pozluyor yani ayarlanabilir. ( AV'yi -1/3 yapacaksınız ) Aslını ararsanız negatif film için pek bir önemi de yok, dia (pozitif) çekecekseniz aklınızda bulunsun. Filmli EOS makinalara takılan EF serisi lensler istisnasız bütün EOS filmli ve dijital makinalara uyarlar. Küçük sensörlü DSLRlar için üretilen EF-S lensler ise sadece bu makinalara uyarlar.

Listeye koyabileceğiniz bir diğer model de Minolta olsun. Bende 404si ve 505si modelleri var, her ikisi de hem doğal ışıkla hem de flaşla süper pozluyor, fokuslaması Canon'dan birazcık daha yavaş ama doğru fokus noktasını iyi buluyorlar. Bugün aldığınız Minolta lenslerin tamamını ileride Sony DSLRların üzerinde stabilizayonlu olarak kullanabilirsiniz. Son çıkan AF motorlu Sony lenslerini kullanmak gibi bir niyetiniz varsa Maxxum/Dynax 7 veya daha sonra üretilmiş Minoltaları tercih etmeniz gerekir. ( toplam Minolta/Sony lens portföyünün şimdilik %2-3'ünü bile teşkil etmiyor bu yeni lensler )

Tarih: 15 Haziran 2010, 11:26 - İp: 78.***.**8.242
  • 1