eozer
eozer (üye)
Ankara / Amatör

Nikon F50 Yardım

Merhaba arkadaşlar..
Fotoğrafçılığa yeni başladım ve ilgi duyuyorum. Geçenlerde bir fotoğraf makinesi edindim. 'Nikon F50'
Ancak diyafram ayarını hala anlamış değilim. Diyafram halkasını hareket ettirdiğim zaman üstündeki lcd ekranda errror hatası veriyor.
Bu konu hakkında bilgisi olanlar yardımcı olursa çok sevinirim..

Teşekkürler..

Tarih: 11 Mart 2012, 17:56 - İp: 88.***.**6.6
feelthesilence
feelthesilence (üye)
Antalya / Amatör

Lensiniz G tipi değilse CPU özelliğine sahip değilse bu hatayı verebilir.Lens'iniz nedir?

Tarih: 11 Mart 2012, 18:11 - İp: 95.***.**4.114
eozer
eozer (üye)
Ankara / Amatör

G tipi lens nedir? Affınıza sığınıyorum bu alanda daha yeniyim. G tipi nedir bilmiyorum ama lens AF Nikkor 35-80 mm

Tarih: 11 Mart 2012, 18:28 - İp: 88.***.**6.6
feelthesilence
feelthesilence (üye)
Antalya / Amatör

G serisi lensler'de diyafram halkası yoktur,yani diyafram ayarını makinadan yaparsınız ve yaptığınız ayar hem vizör de hem de lcd de görünür.

Tarih: 11 Mart 2012, 18:40 - İp: 95.***.**4.114
eozer
eozer (üye)
Ankara / Amatör

http://www.flickr.com/photos/raulm/4764602027/lightbox/

Fotoğraf makinamın şekli şemali budur. Makinenin üstündeki ekrandan ayarları yapıyorum belirlediğim diyafram ayarını lensin üzerindeki diyafram halkasından da ayarladığım zaman errror hatası veriyor. Ama diyafram en kısık halinde durunca sıkıntı olmuyor. Acaba makine kendisi mi ayarlıyor diyafram ayarını?

#eozer' tarafından 11.03.2012 18:53:01 tarihinde düzenlendi.

#eozer' tarafından 11.03.2012 18:53:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Mart 2012, 18:51 - İp: 88.***.**6.6
feelthesilence
feelthesilence (üye)
Antalya / Amatör

Şu an kullandığınız lens'in, diyafram halkasından diyaframı ayarlayabilirsiniz makina diyaframı ayarlamaz.(yazdıklarım sizin lens için geçerli)... Eğer G serisi cpu bir lens alırsanız makina dan diyafram ayarı yapabilirsiniz ve makina kendisi otamatik olarak da ayar yapabilir.Makinayı A moduna alırsanız diyafram öncelikli çekim yaparsınız diyafram ayarını makina dan yaparsınız ve makina enstantane değerini kendi seçer.Makinayı S moduna alırsanız enstantane öncelikli çekim yaparsınız enstantane ayarını makina dan yaparsınız ve makina diyafram ayarını kendisi yapar.(G serisi için geçerli.)

Tarih: 11 Mart 2012, 19:26 - İp: 95.***.**4.114
  • 1