elanor
elanor (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon F-501 Af Asa Ayarlaması

merhabalar okulda çok yeni bir fotoğrafçı adayıyım ve bana yardım ederseniz çok sevinirim. fotoraf makinamda asa ayarlamasının nasıl yapıldığını bir türlü bulamadım. bilen varsa yardım etsin lütfen. şimdiden teşekkür ederim iyi günler...=)

Tarih: 9 Mayıs 2006, 18:41 - İp: 81.***.**4.115
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

İso (asa) ayarı kullandığınız filmle ilgilidir...

makineniz, film kaseti üzerindeki dx kodları okur ve müdahelenize gerek kalmaz..

Tarih: 12 Mayıs 2006, 10:11 - İp: 85.***.**8.38
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

mete arkadaşım söylenilecek olanı söylemiş ama ben size biraz ayrıntı vereyim.. elinizdeki modelde filmin takıldığı yerde sarı renkte metaller var.. bu metaller film kutusunun üzerindeki metal yerlere dokunuyor ve orada yazılı olan kodları okuyor.. film 100 asa ise 100 asaya göre makinenin pozometresi çalışıyor.. mesela 100 asada 250 enstantene 11 diyaframsa.. 200 asalık bir filmde aynı ışığı 125 enstantene 11 diyafram şeklinde ölçülmüş gösteriyor.. analog makinelerde bu şekilde filmin asasının otomatik ayarlanması dx kodlu filmler olarak geçiyor.. makine dx kodları okuyamayan bir makine ise üzerindeki iso tekerleği ile filmin üzerindeki isoyu aynı rakama getirip çekime devam ediyorsunuz..

sağlıcakla..

Tarih: 15 Mayıs 2006, 21:21 - İp: 85.***.**9.148
  • 1