bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Neden Diapozitif?

Tecrübeli analogçuların genellikle pozitif film kullandıklarını biliyorum. Ama ne gibi avantajları olduğunu tam olarak bilemiyorum. Görüntü kalitesi daha mı iyi? Pozitif film kullanırken negatiften farklı pozlama değerleri mi kullanmak gerekiyor, yoksa herhangi bir fark yok mu? Bunun dışında pozitif kullanırken dikkat etmemiz gereken başka birşey var mıdır? Bir de pozitifleri izlemek için herhalde bir "slide cihazı" (başka bir adı var herhalde ama aklıma gelmedi) almamız gerekiyor. Bunların fiyatları ne düzeydedir? (analoga daha fazla yatırım yapmayacağız dedik ama birşeyler dürtüyor gene)

Tarih: 31 Mart 2005, 14:40 - İp: yok
yevgenionegin2
yevgenionegin2 (üye)
İstanbul / Amatör

2.el bir dia cihazı alırken nelere dikkat edilmeli? ya da sıfır almayı mı önerirsiniz?
Bir de marka olarak Reflecta ve Braun'dan hangisini önerirsiniz?

Tarih: 12 Nisan 2011, 22:17 - İp: 85.***.**4.204
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Dialar icin lens adaptoru var bizim buralarda bilmem orlarda varmidir?Yani pozitif filmi Digital makinaya takilan adaptore sokup cekim yaparak,artik makinaniz kac mp ise o seviyede cikti alabiliyorsunuz...

Tarih: 14 Nisan 2011, 20:21 - İp: 219.***.**6.57
kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

o nasıl bir alet ya anlamadım? filmi alıp dijital makineye mi takıyorsun yani? "lens adaptörü" başka bişey değil mi benim bildiğim?

Tarih: 18 Nisan 2011, 17:35 - İp: 84.***.**6.170
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Makinaya lens gibi takılan bir aparat. Ucuna (önceden banyo edilmiş ) film şeridi takılıp arkasına homojen düz beyaz ışık kaynağı konunca düzenek tamamlanıyor.

Diaları olduğu gibi kayıpsız aktarmak mümkün. Negatifleri ise işlemden geçirmek gerekir.

Negatiflere uygulanacak dijital işlem şöyle : Renkler tersyüz (invert) edilir, negatif filmin üzerine en başından orange mask giydirilmiş olmasından dolayı ortaya çıkan mavimsi görüntüyü düzeltmek için üzerine portakal rengi filtre uygulanır. Sonrada ortaya çıkan düşük kontrasttan kurtulmak için "curve" uygulanır. Dijital yöntemde orange mask yüzündan gerçek kontrast (dinamik aralık) olayın en başından kaybedilir.

Kayıpsız yöntem : Orange mask'ın tam zıddı renkte mavi (cyan) filtre veya bu renkte bir ışık kaynağı kullanılarak çekim yapılır. Sonra da dijital resmin renkleri tersyüz (invert) edilir.

Elimde bahsi geçen aparat olmamakla beraber 1.yöntemi denemiştim, negatif filmin yakından fotografını çekip renkleri tersyüz edip üzerine turuncu bindirmiştim. Düşük kontrastlı bir görüntü elde etmiştim.

Tarih: 19 Nisan 2011, 12:28 - İp: 78.***.**8.242
kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

aletin ingilizce adı nedir acep? merak ettim gerçekten.

bir nevi dslr sensörünü tarayıcı gibi kullanıyoruz yani. peki dia filmlerde çözünürlük iyi oluyor mu?

burda (almanya) ne gördüm, de duydum ne de okudum bu yöntemi.

Tarih: 19 Nisan 2011, 13:42 - İp: 87.***.**2.34
ocanic
ocanic (üye)
İstanbul / Meraklı

Normal tarayıcı ile taranıp photoshopta mıncıklanmış negatif ;

YIL : 1905

Buda normal hali ;

#ocanic' tarafından 19.04.2011 14:02:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Nisan 2011, 13:58 - İp: 85.***.**0.188
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

#ozansan' tarafından 19.04.2011 16:22:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Nisan 2011, 16:10 - İp: 219.***.**6.57