ismailfidan
ismailfidan (üye)
İstanbul / Amatör

Minoltalar Arasında Kaldım

merhaba arkadaşlar.
zenit AM makinamdan sonra biraz daha yeni ve AF yapabilen bir makinaya yönelmek istedim.fiyatındanmıdır yoksa başka bi yatkınlıktanmıdır nedir minoltaya ilgim doğdu.araştırdıktan sonra AF yapabilen birçok modelinin olduğunu gördüm.(ki zaten maxxum7000 ile 85 te ilk AF yapan makineyi üretmiş minolta.)Giriş seviyesi olan modelleri eliyorum.biraz kurcalamaya müsaade edecek bi makina arıyorum.
aralarında kaldığım modeller arasından tercih yapmam gerekecek.
-Maxxum7000i
-9xi
-800si
-maxxum 7(9 biraz pahalı kalıyor)
ebay gibi bi siteden getirticem.fiyatlar genelde 80-100 dolar arasında kargo dahil.tavsiye ve önerilerinizi bekliyorum.
teşekkürler

Tarih: 14 Mayıs 2012, 20:54 - İp: 46.***.**7.217
ismailfidan
ismailfidan (üye)
İstanbul / Amatör

satıcı şuan kart yokken P,A,S,M modlarının kullanılabildiğini söylüyor.ben ise internette kart açıklamalarına baktığımda sadece P modunun kullanılabildiğini anlıyorum.
kaynak:http://www.sds.com/mug/card.html
şu konuyu netleştirebilirsek iyi olacak..

Tarih: 20 Mayıs 2012, 12:31 - İp: 46.***.**7.217
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Minolta Maxxum/Dynax 9xi Instruction Manual'ın sayfa 39-46 arasında anlatıldığı kadarıyla P,A,S,M modları makinenin kendisinde var.

Fakat http://en.wikipedia.org/wiki/Minolta_9xi "Critism" bölümünde anlatıldığı üzere ciddi eleştiriler almış piyasaya sürüldüğü yıllarda. Önemli olanlarını özetlersem :

1. Vizörde pasif LCD (ışıksız) ekran kullanıldığı için karanlıkta vizörde makinanın değerleri (diafram, perde, pozlama vs.) görülemiyormuş.

2. Maxxum 7xi'nin kendisinde varolan bazı özellikler, 9xi'de ancak program kartı ile kullanılabilir olunca, tüketici doğal olarak Minolta'nın kendilerini sağmak istediği hissine kapılmış. (program kart ile gelen özellikler çoğunlukla traş)

3. En ucuz modelde bile varolan kendinden "wireless" flaş desteği bunda yokmuş.

Bir de benim manuel'den okuduğu affedilmez bir sorun var :

Adaptörle Minolta AF olmayan başka bir lensle çekime izin vermiyor. Herifler utanmadan T2 adaptörle teleskop falan kullanacaksanız servise başvurun diye yazmışlar.

Tarih: 21 Mayıs 2012, 14:21 - İp: 78.***.**2.140
ismailfidan
ismailfidan (üye)
İstanbul / Amatör

Dün gece bende manual i okuyucunca P,A,S,M modlarının standart olarak kullanılabildiğini gördüm.evet wiki nin eleştiriler kısmını bende okumuştum.aralarından tek önemsediğim lcd ekranın akşam gözükmemesi olmuştu.
son yazdığınızı yeni öğreniyorum sizden.manual in son 20 sayfasını okuyamadım henüz sanırım orda yazıyordur.yani 9xi AF olmayan herhangi bir markanın herhangi bir lensiyle adaptör bağlantısıyla çalışmıyor?makinenin AF özelliği varken, AF lensten başka kullanmam diye düşünüyorum ama bellide olmaz.
yinede güzel makine diye düşünüyorum.AE-Lock , 1/12000 perde hızı,eye-start, metering, alan derinliği önizleme, geniş açı modu, yatay - dikey kontrol edilebilir focuslama sistemi 93 yılında üretilen neredeyse 20 yaşındaki bir makine için güzel özellikler.

Tarih: 21 Mayıs 2012, 17:42 - İp: 46.***.**7.217
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

AE-Lock , 1/12000 perde hızı,eye-start, metering, alan derinliği önizleme, geniş açı modu, yatay - dikey kontrol edilebilir focuslama sistemi 93 yılında üretilen neredeyse 20 yaşındaki bir makine için güzel özellikler.

koleksiyon dışında hiçbir anlamı olmayan bir makina...
genel olarak çok da gerekli olmayan özellikler...
tek artısı eline aldığında duyacağın haz...

Tarih: 21 Mayıs 2012, 18:58 - İp: 94.***.**8.190
ismailfidan
ismailfidan (üye)
İstanbul / Amatör

baberti sence bi makineyi iyi yapan özellikler nedir peki?o zaman bugünün makinalarının hepsi koleksiyonluk?

Tarih: 21 Mayıs 2012, 20:57 - İp: 46.***.**7.217
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Minolta 9000, 8000i, 9xi, 800si, 9
Nikon F4, F5 , F6
Canon EOS1

Bunlar amiral gemisi modeller, 20-25 senelik olsalar bile sahip olunası oyuncaklar.

Bir gövdenin kalitesini belirleyen en bariz gösterge çoğunlukla x-sync hızıdır. 9xi'nin x-sync hızı 1/300sn. Bunu o zamanın orta sınıf SLR makinalarınınkiyle karşılaştırın isterseniz.

Tarih: 21 Mayıs 2012, 22:22 - İp: 85.***.**6.81
ismailfidan
ismailfidan (üye)
İstanbul / Amatör

antika;
x-sync hızı niye önemli bi özelliktir?

Tarih: 22 Mayıs 2012, 20:56 - İp: 46.***.**7.217
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

sana gerçekten işe yarar bir analog önereyim...canon eos 1000fn...

bu modeli antika da iyi biliyordur...

gövdesinde "SF" yani "soft focus" programı barındıran bildiğim tek makinadır...minolta bu özelliği program kart ile sağlayabiliyordu o zamanlar i serisinde...özellikle portrelerde veya farklı efektler için işlevsel bir özellikti...

üzerinde AF bir lens olması yeterli...makina aynı kareyi iki farklı netleme ile seri olarak çekerek üstüste bindiriyor ve ortaya bazen romantik/nostaljik, bazen de dramatik efektler çıkıyordu...

benden sana tavsiye, çünkü devamı gelmedi bu özelliğin...bence pazarlama açısından zarar idi...canon devamında "soft focus" özellikli lensler üretti ama pahalı oldu onlar...

#baberti' tarafından 22.05.2012 21:32:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Mayıs 2012, 21:26 - İp: 94.***.**8.190
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Baberti,

Minolta Maxxum/Dynax 7'de STF diye bir özellik var. Aynı film karesini üstüste değişik diafram değerleri pozlar, sonuçta "soft focus" etkisi elde edilir. Dynax7 bunu herhangi bir ekstra kart kullanmadan yapar.

EOS1000 dandik bir makinadır, A,S,M modları yoktur, plastik mounttur. 1000FN de bunun flaşlısı zannedersem.

Eğer senin olayın soft focus ise şu arkdaşı bir kontrol et istersen:

http://www.dyxum.com/columns/articles/lenses/sal-135f28/sony-af-135-stf-sal-135f28_review.asp

http://www.the135stf.net

Sony bu şeyi hala üretiyor, bilgine.

İsmailFidan,

Flaş sadece karanlıkta kullanılmaz, parlak güneş altında da kullanılır. Parlak güneş çok uzaktaki bir cisimdir , fotografçılık tabiriyle "keskin ışık kaynağı"dır, dolayısıyla oluşturduğu gölgeler de çok keskindir. İşte bu yüzden güneş ışığı altında göz çukurları kopkoyu mağara gibi gözükür. Flaş bu keskin ışığı dengelemek için, yani o göz çukurlarını aydınlatmak için kullanılır. Flaşın bu tür kullanımına "fill flash" denir.

Flaş çakması 1/10bin sn. sürer, dolayısıyla flaş pozlaması için perde hızı ile oynamak anlamsızdır. Dahası bütün SLR, DSLR ve dahi Leica Rangefinder makinalarda kullanılan "focal plane" perdenin yapısı gereği X-sync hızından daha hızlı flaşlı pozlama yapılamaz.
Flaş pozlamasını makinadan kontrol etmenin tek yolu diafram ile oynamaktır (dijitalde ISO ile de oynanabilir)

Bu bilgiler ışığında şöyle bir durum düşünün :

Güneş altında çekim yapıyorsunuz, azami x-sync 1/125 sn olsun, makinanız P modunda, flaşınız açık dolayısyla makina P modunda 1/125 sn. hızının üzerine çıkamayacak şekilde pozlama yapıyor. Doğrultunuz objektifi, hafifçe bastınız denklaşör, vizörden baktınız makina 1/125sn. diyor bir de F11.

Neden F11 ? Çünkü güneş o kadar parlak ki zavallı makina F11'e kadar kısmak zorunda kalıyor diaframı. Fakat bir sorun var : flaşınızın F11'deki etkili mesafesi sadece 1 metre, yani çekeceğiniz şey herneyse 1 metreden ötedeyse flaş ile aydınlanmayacak.

Yapabileceğiniz 2 şey var:
1. Konuya yaklaşmak
2. Daha güçlü flaş kullanmak

Tarih: 22 Mayıs 2012, 23:00 - İp: 88.***.**5.105
cartooncu
cartooncu (üye)
İstanbul / Amatör

bir arkadaşım x300 kullanıyor minolta ve çok memnun analografın grubundada birisi 125 tlye minolta satıyordu ismail bi bak derim

Tarih: 23 Mayıs 2012, 00:13 - İp: 85.***.**7.146