ismailfidan
ismailfidan (üye)
İstanbul / Amatör

Minoltalar Arasında Kaldım

merhaba arkadaşlar.
zenit AM makinamdan sonra biraz daha yeni ve AF yapabilen bir makinaya yönelmek istedim.fiyatındanmıdır yoksa başka bi yatkınlıktanmıdır nedir minoltaya ilgim doğdu.araştırdıktan sonra AF yapabilen birçok modelinin olduğunu gördüm.(ki zaten maxxum7000 ile 85 te ilk AF yapan makineyi üretmiş minolta.)Giriş seviyesi olan modelleri eliyorum.biraz kurcalamaya müsaade edecek bi makina arıyorum.
aralarında kaldığım modeller arasından tercih yapmam gerekecek.
-Maxxum7000i
-9xi
-800si
-maxxum 7(9 biraz pahalı kalıyor)
ebay gibi bi siteden getirticem.fiyatlar genelde 80-100 dolar arasında kargo dahil.tavsiye ve önerilerinizi bekliyorum.
teşekkürler

Tarih: 14 Mayıs 2012, 20:54 - İp: 46.***.**7.217
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Ben Minolta Dynax5 kullanmıştım, fazla abartı bir özelliği yoktu ama çok hoşuma giderdi. Kibar bir gövdeydi.

maxxum 7 kulağa hoş geliyor.

bence çok yakışıklı kamera http://www.photoaxe.com/minolta-dynax7-digital-35mm-film-camera-review/

Tarih: 15 Mayıs 2012, 00:33 - İp: 78.***.**8.67
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

505si veya 600si...

#baberti' tarafından 15.05.2012 14:14:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mayıs 2012, 13:02 - İp: 94.***.**6.85
zeze-0
zeze-0 (üye)
İzmir / Amatör

Bende Maxxum7000i var, önermiyorum.
Gölgede çekim yapmıyor ya. Otomatik modda değil bak, bildiğin salondayım, ortam gölge, ayarlamışım 5.6'ya 60 olarak. Yok , kırmızı ışık veriyo, kabul etmiyo, çok "dediğim dedik"çi bir makina cidden. Bunun tersine akşam karanlığında loş bir ortamda çektiği de oluyor. Ama işte, güvenilmez buna.

Şahsen bende böyle.

Tarih: 15 Mayıs 2012, 14:16 - İp: 212.***.**6.206
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Zeze-0,

27 yaşında bir makinadan bahsediyorsun. O zamanın AFli makinalarını tek sensörü vardır, çoğunlukla dikine kontrastlı noktaya fokuslarlar.

Siyah ile beyazın, parlak ile karanlık olanın yanyana durduğu keskin bir nokta bulup oraya AF yaparsan sorun kalmadığını göreceksin.

Tarih: 15 Mayıs 2012, 14:26 - İp: 78.***.**2.140
zeze-0
zeze-0 (üye)
İzmir / Amatör

Abi, sen daha iyi biliyorsun tabi ki ama, zıtlığın olmadığı yerde çekemeyecek miyim yani ben? Zıtlık olmayan yerde çektiği de oluyor, ne yapacağını ben kestiremiyorum makinanın :D

Tarih: 15 Mayıs 2012, 15:25 - İp: 212.***.**6.206
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Dünya üzerindeki hiçbir makina tam kadraj dümdüz pürüzsüz bir duvara AF yapamaz. Bırakalım 30 yıllık makinayı, insanın kendisi bile düz duvara manuel fokus yapamaz.

Modern SLR/DSLRlar daha iyi AF yapıyorlar çünkü :

1. Daha fazla AF sensörleri var, illa bir tanesi kontrastlı bir yere denk geliyor.

2. AF sensörlerin hepsi olmasa bile en az birkaç tanesi cross tip, yani hem enine hem de dikine kontrastı yakalıyor. Cross olmayan sensörlerin de yarısı dikine, yarısı enine çalışıyor. Kısacası kontrast bulma ihtimali oldukça artıyor.

3. AF, görüntü işleme algoritmaları gerektiren karmaşık bir işlemdir. (30 yıl önce de karmaşıktı) Bugünkü makinaların hem ışık sensörleri daha hassas, hem de işlemcileri daha güçlü.

4. Geniş diaframlı lens kullanılırsa (mesela 50mm F1.7), hem işlenecek ışık miktarı artar, hem de SLR/DSLRda diafram genişliği yüzünden telemetre baz mesafesi arttığı için fokuslmak kolaylaşır.

Bütün bunlara rağmen modern bir DSLR ile bile loş ışıkta bolca AF ıskalama ihtimali vardır, bunu hiç yaşamamış bir DSLR sahibi varsa beri gelsin.

Uzun lafın kısası elindeki makinayı nasıl daha efektif kullanacağını bilmen gerekiyor, yoksa istersen eline 10bin TLlik DSLR al, nafile yine nafile, 2 gün sonra "fokuslamıyor bu" diye iade etmeye kalkarsın.

#antika' tarafından 15.05.2012 17:36:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mayıs 2012, 16:23 - İp: 78.***.**2.140
ismailfidan
ismailfidan (üye)
İstanbul / Amatör

antika sende bi minoltacısın bildiğim kadarıyla.bana biraz öneride bulunursan sevinirim model seçimi konusunda..

Tarih: 15 Mayıs 2012, 21:13 - İp: 46.***.**7.217
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

ismailfidan,

Verdiğin liste en mütevazi modelden en iyiye doğru sıralı zaten, belliki hangisi olduğunu biliyorsun. Biliyorsun bilmeye de nedense onay bekliyorsun.

Maxxum/Dynax 9 efsanevi kült bir profesyonel makinadır. Maalesef, orijinal fabrika çıkışı SSM/SAM lenslerin AFsini süremez. Minolta o zamanlar SSM lens alanların Dynax9'unun boardunu da bedava değiştiriyormuş. Bulduğun parça böyle birşeyse eğer paha biçilmez.

Maxxum/Dynax 7 ve daha sonraki bütük Minolta (ve Sony) modelleri SSM/SAM lensi full destekler.

Tarih: 15 Mayıs 2012, 23:10 - İp: 88.***.**1.213
ismailfidan
ismailfidan (üye)
İstanbul / Amatör

antika,

haklısın aslında onay bekledim biraz
maxxum 7 yada 9 bulmak biraz zor birazda pahalıya mal olacak.ayrıca 100TL ye 9xi buldum sadece body olarak.alsammı almasammı diye düşünüyorum?4 sensörlü AF sinin AF7000 den iyi olacağı kesin gibi.TTL desteği var diye biliyorum.bunlar iyi yönleri.eksi yönlerine gelirsek; alacağım makinede herhangi bir creative card yok.lazım olurmu onuda bilmiyorum.ssm/sam lens desteklemeyecek.bodyden sonra 28-105xi AF lens alırım diye düşünüyordum fakat xi serisi lenslerin minolta kullanıcıları tarafından çok beğenilmediğini okudum.(yabancı sitelerde)beni tatmin edermi bilmiyorum..
durum böyle..
ne yapmak lazım?

Tarih: 18 Mayıs 2012, 14:17 - İp: 46.***.**7.217
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

xi lenslerin zoom mekanizması motorludur. Lensin üzerindeki zoom bileziği mekanizmanın bir parçası değil, zoom motorunu ileri geri kumanda etmeye yarayan elektrik düğmesidir aslında, aynen bugünkü kompakt dijital veya 20x zoomlu DSLR-like makinalardaki gibi.

El altındaki lensi zoom yapmak için motor kullanmak hem anlamsız bir fantezidir, hem de bir pille 20-30 makara bitirmeye alışmış o zamanın kullanıcısının gözünde tam bir saçmalıktır. ( Gerçi şarjlı pillerin yaygınlaşmasıyla bugünün dijital kullanıcısı yavaş yavaş kaynayan sudaki kurbağa misali bu saçmalığa alıştırıldı ya neyse )

Neyseki xi gövdeye illa xi lens takmak gerekmiyor, diğer Minolta ve Sony lensler xi gövdelere uyar.

Daha önce birkaç mühendis arkadaş bilgisayar vasıtasıyla uzaktaki DSLRı kumanda etmek istediklerini fakat zoom olayını nasıl çözebileceklerini sormuştu. Onlara xi lens kullanmalarını salık vermiştim.

i ve xi serisi gövdelere kart takılmazsa geride ne yetenek kalıyor bilmiyorum. En iyisi 9xi'nin kullanıcı klavuzuna bakın, eğer kartsızken de P,A,S,M modlarını destekliyorsa sorun yoktur, kart eksik kalsın.

9xi gövde ile ilgili en büyük sıkıntı üstünde flaş olmamasıdır, yanı bir de flaş almak gerekir.

#antika' tarafından 19.05.2012 02:07:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Mayıs 2012, 20:29 - İp: 85.***.**6.81