amator32
amator32 (üye)
Isparta / Amatör

Minolta Xg-9

Bir zamanlar fotografçılık ile uğraşmaya başlamıştım yıllar yıllar öncesinde. Üniversitede yaptığım fotografçılık ile kendime full takım (en azından o zaman öyle düşünüyordum) bir minolta xg9 aldım. Hala çalışır durumda. Fakat hayat koşullarından dolayı uzun zamandır kullanmıyorum ve dolapta bekliyor.

En son Almanya ziyaretimde kendime bir Nicon d5000 alarak bu işe yeniden başlamayı düşündüm. Uzun zamandır bu işten ayrı olduğum için ustalara bazı sorularım olacak...

Elimdeki Minolta ve sistemi:
Minolta XG9
Vivitar 1800 flash
macro 50mm objektif
35-70 objektif
75-200 objektif
55mm UV lens
55mm skylight lens
55mm O(G) rekli lens
52mm polaroid filter
harici vizör uzatması
ışık ölçer (tam adını bilmiyorum ortamın ışık miktarını ölçen cihaz)
36mm makro çekim adaptörü
12mm makro çekim adaptörü
20mm makro çekim adaptörü
2x5 tele convertor
external denklaşör aparatı
su terazisi
obkektifler için güneşlik
ve iki adet taşıma çantası

Sorum:
1. Elimdeki sistemi yeni aldığım cihazda da kullanmak istiyorum ama objektifler zaten uymuyor. lensler 55mm fakat yeni cihazım 52mm bu yüzden bir tek poloroid filtreyi kullanabildim çünkü hem 55 hemde 52 için çevirici aparatı var. Ben bu malzemeleri yeni cihazımda kullanabilme imkanım varmıdır. Varsa nasıl?
2. Kullanamıyor isem bunların pazarı varmıdır hala satılabilimi bilmiyorum elimdeki bu sistemi değerlendirip yeni makine için sistemler alabilirmiyim veya bu şekilde takas yapan yerler varmı?

Teşekkürler...

Tarih: 24 Ağustos 2010, 18:19 - İp: 193.***.**1.20
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

o sistemdeki hiçbirseyı d5000 ile kullanamazsınız.
gittigidiyor gibi bir siteye ilan verip satıs yapın, elinize gecen parayı yenı makinenize yatırın.
benzer ilanlara bakarak tahmini bir fiyat verebilirsiniz,alıcı bulurmu bilemiyorum.

Tarih: 25 Ağustos 2010, 23:00 - İp: 217.***.**5.65
amator32
amator32 (üye)
Isparta / Amatör

Aslında filtreleri kullanabiliyorum 52->55 çevirici halkalar var çok uygun fiyata. Bunları takarak kullanma şansım var ama benim istediğim özellikle ojektiflerdi.

Foruma soru sorduktan sonra Yalçın Aydın'nın http://www.pclabs.com.tr/2009/04/13/dslrda-mf-lens-kullanimi/ adresinde bulunan yazısına rastladım.

Yazıdan benim anladığım kullanılabiliyor. Sanırım biraz araştırma yapmam lazım. Satmaktan ziyade kullanmayı tercih ettiyorum. Şayet mümkün olursa.

Alıcı konusunda ise. Bilmiyorum. Satamasamda çok sorun değil. Zaten şu anda elimde 35-55 ve 55-200 objektiflerim var. Bir süre beni idare edecektir diye düşünüyorum.

Cevabın için teşekkürler...

Tarih: 26 Ağustos 2010, 09:59 - İp: 193.***.**1.20
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon EOS'un bayonet-sensör/film mesafesi 44mm'dir, Sony/Minolta AF'nin 44.5mm, Nikon'un 46.5mm'dir. Gelegeleim Minolta MC/MD'nin mesafesi sadece 43.5mm.

MC/MD'de mesafenin kısa olması içinde mercek olmayan adaptör yapımını imkansızlaştırıyor. Böyle bir durumda lens macro çekime uygun hale gelir fakat sonsuz fokus kaybedilir.

Üzerinde lens olan adaptörler ise muhtemelen kaliteyi ciddi şekilde düşürecektir. Herşeye rağmen, eğer Minolta'nın orijinal adaptörünü bulabilirseniz lensleri Sony/Minolta AF üzerinde kullanabilirsiniz. Dediğim gibi araya fazladan bir lens girince kalite kaybı neredeyse kaçınılmaz.

Minolta MC/MD lensler Olympus DSLRlara merceksiz adaptörle takılabilir, çünkü Olympus sisteminin bayonet-sensör mesafesi 39.5mm :
http://www.rokkorfiles.com/olympus.htm

Tarih: 26 Ağustos 2010, 10:30 - İp: 78.***.**8.242
amator32
amator32 (üye)
Isparta / Amatör

Anladım; (en azından anlamaya çalıştım.)

Bu bahsettiğiniz bayonet-sensör mesafesi başka bir yerde okuduğum lam mesafesi değiniz olay olsa gerek. Yazdıklarınızdan ve verdiğiniz linkten anladığım kadarı ile bu şekilde ısrarcı olmak sanırım biraz anlamsız olacak.

Bu durumda ya hatıra olarak sistemimi elimde saklayacağım. Belki torunlarımın işine yarar ileride antika olarak yada bir meraklısına değerinin altında satmaya çalışacağım. Hoş şu anda sistemin fiyatı nedir. Alıcısı çıkarmı onuda bilmiyorum.

Cevabınız için teşekkür ederim. Saygılarımla...

Tarih: 27 Ağustos 2010, 16:14 - İp: 193.***.**1.20
  • 1