umutcelik368
umutcelik368 (üye)
Muğla / Amatör

Minolta X-700

Selamlar, foruma yeni üye oldum, gerçekten çok yararlı bilgiler var.

Fotografcılıga baslamaya heveslendim ve babamın köşede duran makinası x-700le baslamayı dusunuyorum, makinayla ilgili yorum alabilirsem sevinirim.

Öncelikle bir 36lık film ve banyasu + basımı bana ne kadara malolur.

Yanında filtreler var ve en cok bunlar kafamı karıstırıyor, UV 55mm, PL 55mm, Skylight 52mm, onun üzerine yine takılı PL 52mm gibi filtreler var HOYA marka, bunları hangi ortam şartlarında kullanmalıyım.

Objektiflerde 75-200mm Tele , 28mm başka bir objektif ve bunun ucuna takılabilen Panaromic Macro yazan objektif gibi bir parça , 2x MX Macro TELEPLUS MC7 şeklinde yazılar yazan araya takılan bir objektif ve kendi 50mm orjinal objektifi var bunları ne amaçlarla kullanmalıyım.

Yeni başladıgım için biraz bilgisizim, anlatmaya çalıştım umarım anlatabilmişimdir. Teşekkürler.

Tarih: 5 Nisan 2010, 06:45 - İp: 94.***.**2.134
nick
nick (üye)
Kayseri / Meraklı

Hazine devir almışsınız

Tarih: 5 Nisan 2010, 07:23 - İp: 62.***.**3.5
umutcelik368
umutcelik368 (üye)
Muğla / Amatör

Teşekkürler, yokmu teknik yardım edebilecek kimse?

Tarih: 6 Nisan 2010, 21:04 - İp: 94.***.**2.134
nick
nick (üye)
Kayseri / Meraklı

Merhaba,

36'lık renkli film banyosunu ben Kayseri'de 4 TL'ye yaptırıyorum. 1 TL'ye de CD'ye aktarıyorlar. Baskı almak istersem fotoğraf başına 35 kuruş ödüyorum.

Muğlada da buna yakın olması lazım, İStanbulda birazcık daha ucuz yapıyorlar. Bu arada ben fuji color renkli negatif filmi 3-4 TL arasında değişen fiyatlarla alıyorum.

Filtreler konusunda aşağıda ki linkteki bilgileri dikkalice okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca bu siteyi ben çok beğenerek okudum, oldukça yararlı bilgiler var. Sitenin tamamını okumanızı öneririm.

http://www.kameraarkasi.org/filtreler.html

75-200 mm ile uzaktaki cisimleri çekebilirsiniz, bende de hemen hemen aynı odak uzunluğuna ship bir lens var, ben daha çok portre çekimlerinde kullanmayı düşünüyorum. 2mm objektif geniş açılı bir objektif, bunula güzel manzara fotoğrafları çekebilirsiniz, geniş bir geniş açı görüşü vardır. Diğer macro ekipmanlar ile macro(yakın çekim) çekimler yapabilirsiniz. Macro ile kasıt genel itibari ile çiçek ve böcek çekimleridir. 50 mm objektifte genel olarka manzara çekimlerinde kullanılır.

Bundan sonrası için merak ettiklerinizi bence önce forumdan arattırın, sonra buraya yazın, aynı konu defalarca işlendiği için insanlar artık yazı yazmaktan yılmış durumlarlar.

Saygılarımla,

Tarih: 6 Nisan 2010, 21:30 - İp: 62.***.**3.5
umutcelik368
umutcelik368 (üye)
Muğla / Amatör

teşekkürler yardımlarınız için

Bir soru daha sormak istiyorm, vizörden bakınca ufak bi kaç tane siyah leke görünüyor, objektifi çıkarıp baktıgımda bu lekelerin aynanın üzerinde degilde üst kısımda(flash camı gibi olan yer tırtıklı cam) oldugunu farkettim ama temizlemeye yeltenmedim, fotografta bu noktalar cıkarmı temizlemelimiyim.

#umutcelik368' tarafından 07.04.2010 00:25:26 tarihinde düzenlendi.

#umutcelik368' tarafından 07.04.2010 00:26:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Nisan 2010, 00:20 - İp: 94.***.**2.134
nick
nick (üye)
Kayseri / Meraklı

Merhaba,

Bunu için aşağıda ki linkte ki Puar isimli aracınızı varsa onunla hava vererek temizlemeyi deneyin.

http://www.kameraarkasi.org/fotograf/aksesuar/temizlik/puar.html

Açıkcası etkileyip etkilemeyeceğini bilmiyorum, benim makine de de var ben bir etkisini görmedim.

Tarih: 8 Nisan 2010, 00:24 - İp: 62.***.**7.224
  • 1