elvan74
elvan74 (üye)
İzmir / Amatör

Macro Çekimde Fonun Flu Olması?

Canon power shot ile gıda fotoğrafları çekiyorum, arka fonun çok flu olmasını istiyorum,genelde super macro ayarında çekiyorum, F2.4 ayarına getirdiğimde biraz matlaşıyor, ama ben çok flu olsun istiyorum, bilgisi olan var mı, tşkler

Tarih: 24 Mart 2006, 13:16 - İp: yok
elvan74
elvan74 (üye)
İzmir / Amatör

sevinirim kerdem, bekliyorum

Tarih: 24 Mart 2006, 14:05 - İp: 194.***.**5.246
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Makro çekimde arka kısmın flu olması öncelikle düşük diyafram ( yani mümkün olduğu kadar açık diyafram ) değeri kullanmak gerekir. Alan derinliğini azaltan önemli bir unsurdur açık diyafram kullanmak.

Ancak elinizdeki makinenin sensörü çok küçük olduğu için, mesela sizin 2,4 diyafram ayarında çektiğiniz bir fotonun arka planı, slr bir makinada 2,4 diyafram değeriyle çekilen fotonun arka planı kadar bulanık olamayacaktır. Mesela sigma 105 mm makro objektifle bir sineğin burnuna netleme yapsanız sineğin gözlerinde bile netlik bozulmaya ve flulaşmaya başlayacaktır. Sensör küçüldükçe alan derinliği artmaktadır, bu nedenle arka planın flulaşması azalmaktadır.

Arka planın flulaşmasında ayrıca, konu ile arka plan arasındaki mesafenin fazla olması ( mesafe ne kadar fazla ise o kadar fazla bulanık olacaktır ), sizin konuya çok yakın olmanız ( konuya ne kadar yaklaştıkça arka planın bulanıklığı artacaktır )gibi unsurlar da arka plandaki bulanıklığı artıracaktır.

Ancak dediğim gibi burada sensör boyutu önemli bir etkendir. Aynı diyafram değeri ile aynı mesafeden aynı konuyu hem sizin makinanızla hemde full frame slr bir makine ile çektiğinizde, slr makinenin çektiği fotoda arka plan çok daha fazla bulanık olacaktır.

Tarih: 24 Mart 2006, 17:38 - İp: 81.***.**6.96
elvan74
elvan74 (üye)
İzmir / Amatör

yani okyanus ben bu makineyle arka fonun çok bulanık olan fotoğraflar çekemiycekmiyim

Tarih: 29 Mart 2006, 09:12 - İp: 194.***.**5.246
ogzhny
ogzhny (üye)
Van / Amatör

kerdemin de dediği gibi işini bilgisayarda photoshop benzzeri bir programla cok daha kolay halledebilirsin.
hem de daha güzel sonuçlar alırsın..

Tarih: 17 Nisan 2006, 02:36 - İp: 85.***.**0.57
doli2300
doli2300 (üye)
Yozgat / Stüdyo Fotoğrafçısı

okyanus kardeş konuyu güzel açıklamış... Fazla söze gerek yok.

Tarih: 17 Nisan 2006, 17:53 - İp: 85.***.**7.27
  • 1