çırakf55
çırakf55 (üye)
İstanbul / Meraklı

Lütfenaçıklayın

diyafram ile enstantene arasında ne fark vardır
yalnız lütfen bu işten hiç anlamayan birine anlatıyormuş gibive yabancı terimler kullanmadan
teşekkürler.
KULLANIYORUM BU ÖZELLİKLERİ AMA BİLİNÇSİZCE
GÜLENİ FENA YAPARIM
VALLAHA BİLMİYORUM YAW

Tarih: 1 Mart 2006, 15:58 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

http://tinyurl.com/aarfa

Tarih: 1 Mart 2006, 16:41 - İp: 85.***.**5.234
arda.ates
arda.ates (üye)
İstanbul / Amatör

Aşadaki linkte sana yardımcı olabilicek bilgiler bulabilirsin..
Tıklayın..

Tarih: 1 Mart 2006, 16:43 - İp: 85.***.**3.138
orhan yum
orhan yum (üye)
Diyarbakır / Stüdyo Fotoğrafçısı

merhaba çırak.
bu arada siteye hoşgeldin.
bu konuyu sana elimden geldiği kadar ayrıntılı anlatmaya çalışacağım.

diyafram:
filimin östüne düşen ışık miktarını ayarlayan en önemli parçalardandır.insan gözüne benzerlik gösterir.
yani kısacası gözbebeğinin yaptığı işi yapıyor diyebiliriz.

ortamda çok ışık yoğunluğu var ise diyaframı kısarsın.
ona göre eğerki ortam az ışıklı ise diyaframı açarsın.
yani bir musluk gibidir.
gönümüzde kullanılan diyafram değerleri 1,4 den 22 ye kadar dır.
diyaframın kısık olması, yani sayısal olarak büyük değerler alması alan derinliğini artırır. aksi durumda yani diyaframın açık olması alan derinliğini azaltır.

enstantane:
diyaframdan geçen ışığın filim üstüne düşen ışığın filimi ne kadar söre ile etkileyeceğini belirleyen bir zamanlayıcıdır.
hani analok makinelerde bulunan perdeler varya; işte onun açılıp kapanma hızını belirler.
aslında bu konu dahada açıklanabilir ama , bunun için saatlerce düşünüp yazmam gerek.

inşallah bu kadar bilgi işinizi görür.

Tarih: 1 Mart 2006, 23:38 - İp: 85.***.**8.143
ulasfoto
ulasfoto (üye)
Samsun / Doğa Fotoğrafçısı

Valla bende bilmiyorum

Tarih: 2 Mart 2006, 12:15 - İp: 81.***.**7.248
çırakf55
çırakf55 (üye)
İstanbul / Meraklı

merhaba..

açıklamanız için çok teşekkür ederim

zahmet edip yazmışsınız okadar

şimdi mesela bir şelale akıyor ve ben ou fotograflıcam

enstantene değerini yükselttiğim zaman düz bir kare yani fluu

düşürdüğüm zanan ayrıntılı yani damlalar falan çıkıyor

peki diyafram ayarıylada bu etki sağlanırmı

ve bu alan derinliği nasıl oluyor?

sizi sıkmak istemem ama..

ne yapayım sormassam çatlarım

teşekkürler

Tarih: 2 Mart 2006, 15:31 - İp: 85.***.**1.183
Film
Film (üye)
İstanbul / Amatör

Diyafram.bir optik sisteme giren ışığın denetimini sağlayan mekanik göz bebeği.
Enstantane:Fotoraf makinesinde bulunan obtüratör veya prerdenin açık kalma süresinin saniyenin kaçta biri olduğunu gösteren birimler.

Tarih: 2 Mart 2006, 18:25 - İp: 85.***.**2.132
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

sevgili çırakf55,

ikisi ile de ışığa hükmediyorsunuz ama ikisinin de görevleri farklı alanlara kayıyor..

enstantene hızını azaltıp çoğaltarak çektiğinin konunun hızına bağlı hareketleri istediğin şekilde görebilirsin.. dediğin gibi enstantene hızı düşük olursa hareket eden nesnenin hareket sahasının tamamı sensöre düşeceği için senin söylediğin fluluk olmakta.. örneğin bir arabayı geceleyin 100 metre saha içinde baştan sona kadar çekebileceğin bir enstantene değerine göre pozladığını varsayalım.. 1 metreden 100. metreye kadar arabamız örneğin 20 saniyede gidebiliyor.. sen enstantene süresini 20 saniye yaparsan 100 metrelik bir ışık çizgisi görürsün.. çünkü sensör ışığın 100 metre boyunca sürekli kaydını yapar.. ama sen 1 saniyelik bir enstantene değerine ayar yaparsan 5 metrelik bir ışık hareketini çekersin.. veya 1/100 bir enstantene değerine ayarladığını varsayarsar sadece arabanın ve ışığın net görüntüsünü yakalarsın.. diyaframı açık veya kısık tutarak ise çektiğin resmin ne kadar aydınlık olacağına veya alan derinliğine karar verirsin.. diyaframı açtığın vakit alan derinliği en az olacak dolayısı ile netlediğin konu dışındaki alanlar flu çıkacaktır.. ama kısık tutarsan net alan derinliği artacağı için kadrajdaki bütün konu net çıkacaktır.. diyafram ve alan derinliği ile ilgili bir fotoğraf koymuştum siteye.. medeniyet adlı fotoğrafa bakarsan buradaki net alan derinliğinin diyaframın açık olmasından dolayı az olduğu ve netlenen konu dışındaki ögelerin flu çıktığını göreceksin..

enstanteneyi göz kapağın gibi düşün, diyaframı ise gözbebeğin.. göz kapağını ne kadar çabuk açıp kaparsan o kadar az detay görürsün..tam terside doğrudur.. ne kadar açma kapama arasındaki süreyi çoğaltırsan daha fazla detay görürsün.. güneş ışığına baktığın zaman gözbebeğin küçülür çünkü çok fazla ışık seni rahatsız eder.. geceleyin ise görüş mesafesi ışık azlığından dolayı düştüğü için gözbebeğimiz büyür ve içeriye daha çok ışık alarak görüşü düzenler..

bir yardımcı örnekde şöyle verebilirim.. geceleyin ay ışığında odanın içerisinin fotoğrafını diyaframı sonuna kadar açarak yani rakamsal olarak küçülterek 1 enstantene değeri ile çek.. sonuç karanlık bir fotoğraf olacaktır.. ama enstantene değerini 15 saniyeye çıkardığın zaman içeride gözle gördüğün ışık sürekli olarak yani 15 saniye boyunca üst üste sensöre düşeceği için resim gözünle gördüğüne daha yakın olacaktır.. bu ayarları zamanla daha da geliştiriyorsun zaten.. sensörün ışığa hassasiyetini diyafram ve enstantene ayarları ile başaramadığın zaman devreye bu kezde iso ayarları giriyor.. o zaman da isoyu yükseltmeye başlıyorsun ve hassasiyeti her iso yükseltişinde bir stop artırmış oluyorsun..

inşallah yardımcı olmuşumdur.. sağlıcakla..

Tarih: 3 Mart 2006, 00:34 - İp: 85.***.**1.21
çırakf55
çırakf55 (üye)
İstanbul / Meraklı

ya inanın çok müteşekkirim çok saolun

vallaha çok yardımcı oldunuz...

ben bu işle meşgul değilim ama çok seviyorum hatıraları

sanatsal olmasını çok istiyorum

analok makinem olduğu için öğrenmem zaman alıyor..

ama yazarak bu işi çözebileceğimi sanıyorum

değerli açıklamanızdan dolayı çok teşekkür ederim..

Tarih: 3 Mart 2006, 10:12 - İp: 85.***.**1.179
  • 1