halimesen
halimesen (üye)
Batman / Meraklı

Lensime Kolonya Sürdüm. Yardımmmmm

kolay gelsin. makinelerin tamirinden anlayan varsa bana yardımcı olursa çok sevinirim. ben bir öğretmenim. bu işi de hobi olarak yapıyorum. elimde canon eos 1000 makine var. objektifi kolonya ile temizledim. ama daha sonra öğrendim ki bu çok hatalı bir davranış olmuş.. çetiğim fotoğraflardan da bunu anladım. ilk zamanlar çook net olan görüntüm artık eskisi kadar net değil( bir de makineden baktığımda içerde tozlar görüyorum. acaba bu gördüklerim sadece baktığım yerde mi yoksa içerde mi? yani çekeceğim fotoğrafa etki ederler mi... bana bu konularda yardımcı olursanız çok sevinecem. herkese bol muhabbetler ve iyi çalışmalar.....

Tarih: 7 Mayıs 2006, 00:39 - İp: 85.***.**0.235
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

burkay nikli üyemiz derin tecrübesiyle bu konuda yorum yapabilir.

Tarih: 7 Mayıs 2006, 01:18 - İp: 85.***.**0.152
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Geçmiş olsun....Sana yeni bir objektif bulalım....
http://www.burukay.com/index.asp?page=2

Tarih: 7 Mayıs 2006, 11:00 - İp: 85.***.**3.52
kokopelli
kokopelli (üye)
Kocaeli / Amatör

Merhaba,
Geçmiş olsun. Kolonyayı nasıl sürdünüz? Üstüne direk boşaltıp da içine kaçacak kadar dökmediyseniz lense biraz hohlayıp temiz ve yumuşak bir bezle veya pamukla silmeniz ile kolonya artıklarının gitmesi gerekiyor. Kullandığınız kolonyanın içinde özellikle eritici birşeyler bulunmuyorsa az bir alkol lens kaplamasına zarar vermez.

Aseton gibi maddeler ise kaplamayı direk eritebilirler. Onlar cıs.

Tarih: 7 Mayıs 2006, 12:19 - İp: 62.***.**2.76
macromurat
macromurat (üye)
İstanbul / Firma

SELAM KOLONYA LENSE EĞER PLASTİK DEĞİLSE YANİ BUNLAR GENELDE KOMPACK KAMERALARDA OLUR ONUN HARİCİNDEKİLERE PEK ZARAR VERMEZ MAKİNANIN İÇİNDE GÖRDÜĞÜN TOZLARDA SADECE SENİN GÖRÜŞÜNDE DİR ONLAR FOTOGRAFIN ÜSTÜNE DÜŞMEZ BİRDE LENS TEMİZLİKLERİNDE ÖNCE HAVA İLE MERCEK ÜZERİNDEKİ METALİK TOZLARI ATIP GEREKİYORSA ONDAN SONRA SİLMENİ ÖNERİRİM AYRICA DİYER ARKADAŞLARIN SÖYLEDİĞİ GİBİ PAMUKLA YAPILMAZ SAKIN PAMUK KENDİ İÇİNDE ÇOK FAZLA METALİK TOZ TAŞIR SAKIN..........

Tarih: 7 Mayıs 2006, 14:18 - İp: 85.***.**5.105
cagri212
cagri212 (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Ne yazık ki objektifiniz için artık yapılabilecek birşey yok. Eskisi gibi olması imkansız , aksini söyleyenlere inanmayın...
Yeni bir objektif almanız gerekmektedir. Bir daha ki sefere değil kolonyayla çıplak elle veya herhangi bir bezle bile dokunmamanızı öneririm, her türlü objektife zarar verirsin, bunun hassas bir konu olduğunu unutmayın ve profesyonel yerler de temizletin...

Tarih: 8 Mayıs 2006, 02:24 - İp: 88.***.**3.111
umutsunar
umutsunar (üye)
İstanbul / Amatör

merhabalar cevap yazmak iiçin bira z gec ama dedıkleı gıbı lensınız gıttı artık herhalde yenı bişi aldınız neyse okudumda kımse sıze nasıl temızleyecegınız hakkında bir seyler yazmamış
şöle soylıtyım optık bezlerı bılırsınız veya kagıtları ama kagıt kulanmanızı onerırım bunları kullanın dedıklerı gıbı elınızi bilem sürmeyin terın bile ciddi zararları war

iyigünler saygıyla

Tarih: 22 Temmuz 2006, 19:35 - İp: 85.***.**8.134
ersozmehmet
ersozmehmet (üye)
Şanlıurfa / Amatör

merhabalar önce geçmiş olsun ama neden bütün okuduklarımın geneli lensin giitiğine değinmiş bende kolanya ile sildim am sorun olmadı ki bilakis çok temiz oldu manyetiktozlar ile gitti ama benim kulandığım kolanya türün bağlı olabilir. bu arada bilgisayar ekranı temizleyen sıvılar var onlar gayet güzle temizliyor gözlük bezleriyle yapabilirsin. bi tavsiyem daha çok az ama çok az buhara tutarsan objektifi ve temiz ve tüy bırakmayan bire bezle silersen sorunun çözülür gibime geliyor umarım yardımcı olabilirm size

Tarih: 22 Temmuz 2006, 20:22 - İp: 85.***.**1.63
  • 1