trojaner
trojaner (üye)
Almanya / Amatör

Leica M6

MERHABALAR
BENDE BIR LEICA M6 MAKINE ILE 50/1,4 OBJEKTIF VAR , SORUM SU BU MAKINEYE HANGI FILIMI TAKARSAM DAHA IYI BIR NETICE ALIRIM ACABA
BIRDE NEGATIF FILIMI TÜRKIYEDE BANYO YAPIYORLARMI YAPIYORLARSA NEREDE YANI HANGI SEHIRDE SADECE ISTANBULDAMI ? CEVAP YAZANLARA SIMDIDEN TESEKKÜR EDERIM.
[email protected]

Tarih: 1 Mart 2009, 18:00 - İp: 77.***.**6.68
yoksul
yoksul (Objektif)
Adana / Amatör

valla o makinenin içine A4 kağıdı koysan bile güzel çıkar
elindeki efsanenin kıymetini bil...

Tarih: 1 Mart 2009, 22:56 - İp: 88.***.**3.198
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Negatif banyosunda (yani process C-41'de) sorun yok, her yerde yapıyorlar. Scan işlemini yapan teknisyen ve makina önemli, ben 2 denemede doğru adresi buldum, büyük şehirlerde sorun olacağını sanmam, illa birinden biri bu işi yapıyordur.

Esas problem pozitif banyosunda (yani process E-6'da). Bu alşam itibarı ile Kadıköy'de şansımı denedim, banyo+scan için 15 YTL fiyat çektiler, üstelik banyo için bir hafta süre verdiler, o da ellerinde banyo edecek yeterince film birikirseymiş, dolmuş usulü yani, vermedim. Haftaya şansımı Sirkeci'de deneyeceğim, gelişmelerden sizi haberdar ederim.

Reklam firmaları falan Reproset'te banyo yaptırıyorlarmış, ama oraya kadar gitmem herhalde.

Buraya kadar 2. sorunuzun cevabıydı, 1.sorunuzun cevabı çok basit :

Canlı cart renkler için Fuji Velvia veya insan ten rengi için Fuji Provia. Her ikisi de E-6 banyosu isteyen pozitif filmler.

Tarih: 2 Mart 2009, 00:21 - İp: 85.***.**7.31
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Makine çok güzelmiş güle güle kullanın ve sn. kuras'ın da dediği gibi kıymetini bilin. Ben film olarak Fujicolor 100 ASA film kullanıyorum, özellikle doğa çekimlerinde memnunum. Şehir çekimlerinde ise daha çok Kodak Gold 100 asa kullanıyorum. İkisi de ekonomik olarak uygun fiyatlı filmlerdir. Siyah Beyaz film olarak da Ilford Pan 100 tercih ediyorum.

Renkli negatif konusunda hiçbiryerde sorun yaşamazsınız bence. Siyah Beyaz Negatif banyosunu herkes yapmıyor maalesef. Ben her türlü negatif banyosunu İstanbul Sirkeci de Kristal fotoya yaptırıyorum.

Tarih: 2 Mart 2009, 09:59 - İp: 78.***.**5.148
trojaner
trojaner (üye)
Almanya / Amatör

merhaba arkadaslar
cevaplariniz icin cok tesekkürler, bende aslinda iki tane leica M6 var birisinde 50/1,4 objektif var öbüründe 50/2 objektif var , bunlari ben burda yani almanyadan aliyorum ayni yeni gibi sanki hic kullanilmamis ve hakikaten cok kiymetli makineler ,kiymetini bilmez olurmuyum tabiiki biliyorum ,bir efsanede canonun var elimde ( Canon F1 Los Angeles 1984) altin yaldizli yazi var üzerinde bunlari gözüm gibi sakliyorum.
Siyah beyaz filime gelince hakikaten türkiyede cok zor hem pahali hemde heryerde
bulunmuyo, gene ben burda yani almanyada yaptiririm banyosunu ,burda renkli filim fiyatina yapiyorlar hemde hic bekletmeden.
selamlar saygilar.
[email protected]

Tarih: 2 Mart 2009, 13:05 - İp: 77.***.**1.125
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

İyi canlı renkler istiyorsanız Fuji kullanın .Yurtdışında vardır bulursunuz.

Tarih: 13 Mart 2009, 05:04 - İp: 85.***.**3.248
erhancyln
erhancyln (üye)
İstanbul / Amatör

elindeki makine mükemmel bir makine... ben filmlerimi sirkecide bi fotoğrafcıda taratıyorum ve 1 saat sürmeden alıyorum banyo+cd olarak yaptırıyorum ve 5 tl ücret ödüyorum ve tarama konusunda sıkıntı yasamıyorum yüksek boyutta tarıyor 4535*3035 olarak... film olarak fuji öneririm...

Tarih: 28 Mart 2009, 22:16 - İp: 94.***.**2.76
efertem
efertem (üye)
İstanbul / Amatör

2 tane m6, bir adet F1... ))) Gülesim geldi.

Tarih: 6 Nisan 2009, 23:02 - İp: 78.***.**9.29
  • 1