meraklifotocu
meraklifotocu (üye)
Zonguldak / Meraklı

Kodak Ec300

Arkadaşlar merhaba,
Ben yıllar önce bu makineyi almıştım.O zaman bu işlerden fazla anlamazdım.Tam bir bas-çek makine.Ayarı yok,flaş her çekimde patlıyor.Bunlar kötü yönleri...
Sizden ricam makineyi kısaca yorumlayabilir misiniz?

NOT:Çekim kalitesi bana oldukça iyi geliyor.Çok net fotoğraflar çıkıyor ortaya gerçekten.

Kodak EC300 Filmli

Tarih: 10 Şubat 2011, 13:17 - İp: 85.***.**8.42
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Flaş her çekimde patlamaması lazım. Google'dan baktım, dediğiniz gibi tam bir bas-çek makine. Fiyatı 34,90 TL. Nesini yorumlayalım, muhteşem bir makine mi diyelim. Siz memnunsanız mesele yok, boşverin yorumu filan, takın filmleri fotoğraf çekin. Hatta buraya da yükleyin biz de bakalım.

Tarih: 10 Şubat 2011, 13:55 - İp: 213.***.**5.242
meraklifotocu
meraklifotocu (üye)
Zonguldak / Meraklı

bitpire;
34,90'a zaten muhteşem olmaz.Zaten muhteşemi de aramam.

Merak ettiğim olay,iş çıkar mı bu makineden kısmı.Sizce bu makineden iş çıkar mı?İyi fotoğraflar verir mi?

NOT:Flaş her çekimde patlıyor.Ayarı yok.Makineyi açınca zaten 7 sn. içinde flaş patlamaya hazırlanıyor.

Şu sıralar filmi banyolatacağım.Çok özenle çektiğim bir ağaç resmi vardı.Çekerken biraz sorun yaşadım ama İnşallah iyi çıkmıştır.O resmi buraya eklerim.

#meraklifotocu' tarafından 10.02.2011 14:01:10 tarihinde düzenlendi.

#meraklifotocu' tarafından 10.02.2011 14:02:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Şubat 2011, 13:59 - İp: 85.***.**8.42
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

makine ozelliklerinde

Flash every time for better pictures, indoors and out

yani iç ve dıs mekanda daha iyi fotograflar için her cekimde flash diyor.

tam bir bascek,anı fotografı makinesi.
iyi işler cıkarmı? iyi manzara cekilir, bunun dısında sadece anı olabilecek fotograflara olanak tanır. tabi ne zaman ne cıkacagı belli olmaz

Tarih: 10 Şubat 2011, 15:31 - İp: 88.***.**8.140
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

NOT:Çekim kalitesi bana oldukça iyi geliyor.Çok net fotoğraflar çıkıyor ortaya gerçekten.

İlk mesajınızda böyle bir ibare kullandığınız için ben de "siz memnunsanız mesele yok,boşverin yorumu" dedim. Gaijin'in dediği gibi bunlardan ne çıkacağı hiç belli olmuyor. Bende de Canon marka bir filmli bas-çek var. Yıllarca seyahatlerimde, tatillerimde anı fotoğraflarımı bu makineyle çektim. O yıllarda fotoğrafa ilgim o kadardı. Fotoğraf sadece tatillerde çekilirdi. Güdüsel olarak bir kadraj oluşturup deklanşöre basardık. Bir kaç senedir fotoğrafa ilgi duyup belli bir bilgi birikimi edinmiş olmama rağmen şunu görüyorum ki fotoğrafın ruhu tekniğinden çok daha önemli bana göre. Yani bir fotoğraf teknik olarak ne kadar mükemmel olursa olsun içinde benden bir şeyler yoksa baktığım zaman bana o anı tekrar yaşatmıyorsa benim için çok anlam ifade etmiyor. Onun için ben galerime biraz bencillik gibi olsa da çok fazla estetik kaygı duymadan gezdiğim gördüğüm, benim için anısı olan yerlerin fotoğraflarını yüklüyorum. İki gündür de bu makineyle çektiğim eski fotoğrafları galerime yüklemeye başladım, nostalji serisi kapsamında

#bitpire' tarafından 10.02.2011 16:08:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Şubat 2011, 15:39 - İp: 213.***.**5.242
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Olay çok basit arkadaşlar. Makine 2 elemanlı sabit bir lens ile donatılmış. Sabit focus, f:8 sabit diyafram. 1/100 sn sabit enstantane (30mm lenste bu değer titremeye karşı rahat rahat iyi) Bunlar zaten "net" fotoğraf için önemli parametreler. Bunların yanına her pozda flaş patlatmayı da eklemiş, bu sayede düşük pozlanmış fotoğraf riskini kaldırmış. Bir de güncel renkli negatif filmlerin 3 stopluk pozlama toleransını da eklersek, her fotoğrafın bir şekilde tatminkar olması zaten beklenen birşey.

Özetle, dış mekan çekimlerde güneşli havada 100 ASA, parçalı bulutlu havada 200 ASA, kapalı havada 400 ASA film kullanırsanız, kapalı mekan çekimlerinde ise 200 ASA kullanırsanız (flaş patlıyor ya nasılsa) muhtemelen gayet işe yarar sonuçlar alacaksınız.

Çok muhteşem şeyler zaten beklenmez böyle bir makineden, ama en azından evde zaten duran bir makine ile "düzgün" fotoğraf çıkarmış olursunuz.

Kolay gelsin.

Tarih: 10 Şubat 2011, 16:34 - İp: 195.***.**4.6
meraklifotocu
meraklifotocu (üye)
Zonguldak / Meraklı

Hepinize çok teşekkür ederim.
glorfindel;
Sorumu sormamdaki amaç da zaten oydu.Evde duran makine düzgün fotoğraf verir miydi ve cevabı almış oldum.

Teşekkürler.

Şu sıralar yeni bir makine bakıyorum.

#meraklifotocu' tarafından 10.02.2011 17:03:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Şubat 2011, 17:00 - İp: 88.***.**0.164
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

glorfindel;

Dediğin gibi çok basit makineler olsalar da bunlarda da mercek kalitesinin fotoğrafa etkisi oluyor.

Tarih: 10 Şubat 2011, 17:12 - İp: 213.***.**5.242
meraklifotocu
meraklifotocu (üye)
Zonguldak / Meraklı

Yakında siteye çektiğim fotoğraflardan koyacağım.

Bir de flaşı halletmek için galiba önüne simsiyah bir bez koymak lazım.Nasıl fikir

Tarih: 10 Şubat 2011, 17:59 - İp: 88.***.**0.164
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

İyi fikir de gerek yok. Bırakın çaksın flaş, bir zararı yok.

Tarih: 10 Şubat 2011, 20:28 - İp: 94.***.**5.3
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

bitpire, bu alette fena bir lens olmayabilir. Sadece 2 elemandan oluşan sabit bir lens. Kulağa çok hoş geliyor aslında.

Tarih: 10 Şubat 2011, 20:42 - İp: 92.***.**1.243