holydiver
holydiver (üye)
İstanbul / Amatör

İnatla Analog

HERKESE SELAM,
HAFTALARDIR O FORUM SENİN BU FORUM BENİM GEZİYORUM VE VARDIĞIM SONUÇ ŞU DİGİTAL İLE OLMAYACAK BU İŞ.BU YÜZDEN BİR ANALOG ALIP BU İŞE EN BAŞTAN BAŞLAMAM GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNDÜM.
ANCAK MAKİNA SEÇİMİ ÇOK ZOR.AKLIMDA 2 EL OLARAK CANON 30 VEYA 33 NİKON F80 VAR.TABİİ HAYYAM ÇARŞISINDAN.
FORUMDAKİ TÜM ARKADAŞLARIN YARDIM VE ÖNERİLERİNİ BEKLİYORUM.TÜM TAVSİYELERE AÇIĞIM.
HERKESE BOL FOTOĞRAFLI GÜNLER

#holydiver' tarafından 18.01.2007 12:47:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ocak 2007, 20:52 - İp: 88.***.**4.150
yasmiiinnn
yasmiiinnn (üye)
Ankara / Amatör

yeni başlayanlar için pentax k1000 ve nikon f75 in iyi olduğunu duymuştum ben...nikon f80,f65 bunlarda iyi.bir çok seçenek var aslında karar vermek zor oluyor gerçekten. bende araştırıyorum makine, umarım istediğini bulursun...

Tarih: 17 Ocak 2007, 21:35 - İp: 85.***.**9.228
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

holydiver,
Paranı ve zamanını eski teknolojiye harcama, daha sonra digital için herşeye yeni baştan başlamak zorunda kalacaksın demektir. Tekrar değerlendir, acele etme derim. Sağlıklı günler dilerim.

Tarih: 18 Ocak 2007, 08:47 - İp: 85.***.**9.35
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

sevgili holydiver

Dijital ile olmamasinin sebebini aciklarsan belki sana yardimci olabiliriz.

Diger taraftan mersonun dedigi gibi parani pahali bir analog makinaya yatirma,cunku dijitalin fotograf kalitesi analogdan daha iyi ve ekonomik rahatligida cabasi.

Tarih: 18 Ocak 2007, 17:21 - İp: 195.***.**2.1
yolgiden71
yolgiden71 (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

NEDEN ANOLOG NEDEN DİJİTAL DEĞİL AÇIKLARSAN DAHA RAHAT YARDIMCI OLURUZ SANA HOLYDİVER

Tarih: 18 Ocak 2007, 17:32 - İp: 88.***.**7.200
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

sevgili holydiver ,
hangi siteleri araştırıp hangi sonuçları elde ettiğini bizimle paylaşır mısın?
Ve neden analog diye ısrar ediyorsun? Analog makine almanın sana hiç ama hiç bir yararı olmayacaktır.

Tarih: 18 Ocak 2007, 18:10 - İp: 88.***.**7.208
holydiver
holydiver (üye)
İstanbul / Amatör

*****İNCELİK GÖSTERİP CEVAP YAZAN ARKADAŞLAR*****

ÖNCELİKLE İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.
1- INTERNET SİTELERİNİN LİNKLERİNİ TEKRAR BULUNCA YAZAYIM AMA SADECE NATIONAL GEOGRAPHIC GİBİ SİTELERDEKİ ÇEKİMLERE BAKINCA BİLE ÇOK BÜYÜK FARK VAR.
2-BEN ÇEKTİĞİM FOTOĞRAFLARI PİXEL SORUNU VEYA NOİSE SORUNU OLMADAN RAHATÇA BASABİLMELİYİM.YANİ İSTER POSTER İSTER 10 X 15.AYRICA ÜZERİNDE OYNAMA YAPILABİLECEK HERHANGİ BİR VERİ-Kİ DİGİTAL "SAYISAL"OLARAK ÇALIŞTIĞNIDAN VERİ KELİMESİ SANIRIM UYGUN-BANA PEK DOĞAL GELMİYOR.
AYRICA İŞLEYİŞ SİSTEMİ OLARAK BAKINCA SONUÇTA ANALOG, GÖRDÜĞÜNZÜ OBJEKTİF VE AYNA ÜZERİNDEN FİLME YANSITIYOR.YANİ DÜZGÜN AYARLARLA AYNI DOĞAL RENKLER AMA DIGITAL DE BUNLAR BİR İŞLEMCİDEN GEÇİYOR VE NE OLURSA OLSUN RENK SCALASI ASLA ANALOG KADAR OLAMAZ...DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

YANİ BENİM İÇİN FOTOĞRAF ANIN EN DOĞAL ŞEKİLDE DONDURULMASI.VE O AN ÜZERİNDE BENCE-FOTOĞRAFA SAYGI ADINA-OYNAMA YAPILMAMALI.
TABİİ KİMSE KATILMAK ZORUNDA DEĞİL AMA ŞAHSİ FİKRİM.
HA AMA İLERİDE MUTLAKA 1 TANE DE NİKON D200 AYARINDA BİR MAKİNE DAHA ALIRIM O AYRI.(TABİİ O ZAMAN TEKNOLOJİ NE OLUR BİLİNMEZ.AYDA 1 MODEL GELİŞTİRİYOLAR)(SPOT METERING TERCİH SEBEBİ)
ZATEN ŞU AN DİJİTAL MAKİNEM VAR VE SONUÇLARINDAN MEMNUN DEĞİLİM.NİKON D70S DE DENEDİM KESMEDİ.NE DİYEYİM.
HEPİNİZ SAĞLICAKLA KALIN.ELİNİZ DEKLANŞÖRDEN DÜŞMESİN.

Tarih: 18 Ocak 2007, 18:54 - İp: 88.***.**4.53
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

sevgili holydiver,

Su anda degindigin konu cok baska,neden dersen ; 10x15 ve poster baski arasinda fark olmasin diyorsan bu baskiyi yapan fotografcinin kullandigi malzeme ve becerisi ile ilgilidir.

24x36 film 22.2 mp dir yani onun bile bir kapasitesi var.Benim elimde bir kac tane analogla cekilmis poster tarzi baski var ve uzerlerinde ki grenlenmeyi rahatlikla gorebiliyorum,bu kacinilmaz sonuctur.

Ama D70 ile yaptigim bir cekimi (gunduz) poster diyebilecegim sekilde buyuttuk, iyi bir studyoda ve baski tertemiz geldi.Ama eminim salla bas bir yerde yapsaydim bu baskiyi, grenler gelecekti uzerinde.

Eger sadece buysa problemin dijitalle devam derim.Fakat D70s bile beni kesmedi diyorsan,bekle bes sene daha.Biz profesyoneller bu makinayi kullanip hayatimizi kazaniyorken senin begenmedigin noktalari bilmek isterdim.Belkide makinayi yalnis kullanmis olabilirsin.

Basarilar

Tarih: 19 Ocak 2007, 00:33 - İp: 195.***.**2.1
holydiver
holydiver (üye)
İstanbul / Amatör

ARKADAŞLAR SANIRIM KONUYU İYİCE ANLAMADAN DOĞRUDAN DİGİTAL DİYORSUNUZ.TAMAM SİZLER HAYATINIZI BU ŞEKİLDE KAZANABİLİRSİNİZ.ÇOK PROFESYONEL DE OLABİLİRSİNİZ.TERCİHİNİZE DE SAYGI DUYUYORUM. AMA KONUYU BİR DAHA OKUYUN...TEMEL CÜMLE "BAŞTAN BAŞLAMAK İÇİN..."
ŞÖYLE DÜŞÜNELİM...TAM PROFESYONEL OLMAYAN BİRİNE FORMULA 1 ARABASI MI VERİRSİNİZ DAHA BASİT BİRŞEY VERİP KENDİSİNİ GELİŞTİRMESİNİ Mİ BEKLERSİNİZ?
BENİM YAZDIKLARIM SADECE BASİT İSTATİSTİKLER.YAZIN KONUYU GOOGLE'A GELSİN ÖNÜNÜZE.YOKSA BEN DE BİLİRİM MARK II ALMAYI VEYA EN AZINDAN D200'E SAHİP OLMAYI AMA KONU YUKARIDAKİ ÖRNEKLE İLİŞKİLİ.BEN TAVSİYE İSTEMİŞTİM YERGİ DEĞİL.
SONUÇTA DA DİGİTAL DEĞİL ANALOG ALACAĞIM.5 DEĞİL 15 SENE DE GEÇSE AYNI.TEKNOLOJİNİN GELİŞMESİNİN DE SONU YOK...YANİ BUGÜN ESKİ TEKNOLOJİ DEDİĞİNİZ MAKİNALARIN YERİNİ SİZİN ŞU AN KULLANDIĞINIZ MAKİNALAR ALACAK.BU İŞİN SONU YOK.
EN AZINDAN ŞU FORUMDAN BİR TAVSİYE ALIRIM DEMİŞTİM.YERGİ ALDIM.
YERENLERE DE ONAYLAYANLARA DA SELAMLAR

Tarih: 19 Ocak 2007, 14:04 - İp: 88.***.**9.86
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Arkadas sen kendi kendine neden gelin guvey oluyorsun anlamadim
Zaten dijital makinam var,D70 denedim beni kesmedi diyen birisine gore cevap yazildi ve yergi degildi.Bastan baslamak istiyorsan basla, istersen analog al istersen kompak dijital acikcasi ne haliniz varsa gorun.

Ya bu bir degil iki degil, yardimci olmaya calisiyorsun millet karakter yapiyor .Kabahat bizde birak ne hallleri varsa gorsunler versinler olmadik makinalara olmadik paralar.

Tarih: 19 Ocak 2007, 18:09 - İp: 195.***.**2.1
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Arkadas sen kendi kendine neden gelin guvey oluyorsun anlamadim
Zaten dijital makinam var,D70 denedim beni kesmedi diyen birisine gore cevap yazildi ve yergi degildi.Bastan baslamak istiyorsan basla, istersen analog al istersen kompak dijital acikcasi ne haliniz varsa gorun.

Ya bu bir degil iki degil, yardimci olmaya calisiyorsun millet karakter yapiyor .Kabahat bizde birak ne hallleri varsa gorsunler versinler olmadik makinalara olmadik paralar.

Tarih: 19 Ocak 2007, 18:11 - İp: 195.***.**2.1