elmerve
elmerve (üye)
İstanbul / Amatör

Hangi Zeniti Almalı?

zenit 11,ttl ve 12xp arasında kaldım.sizce hangisi tercih edilmeli?yardımcı olursanız çok sevinirm

Tarih: 5 Eylül 2011, 18:04 - İp: 195.***.**0.160
talatza
talatza (üye)
Eskişehir / Amatör

Merhaba .Bence hiçbir zeniti almayın en yeni zenit 15-20 seneliktir . yatkınlıktan bez perdenin yapıştırıcıları bozulmuştur biraz kullandıktan sonra koparlar tamiri kendi parasını geçer. sık arıza yapar enstantane ayarları kısıtlı ve basittir mesela 1000 -1-2-4-8- yoktur. ayarları kaçmıssa, yarım resim çeker .yani tat vermez.

Tarih: 5 Ekim 2011, 01:15 - İp: 94.***.**5.117
elmerve
elmerve (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba biraz geç oldu ama aldım bile =)umarım bir sorunla karşılaşmam ilerde

Tarih: 22 Ocak 2012, 14:29 - İp: 195.***.**0.160
tesfiyeci
tesfiyeci (üye)
Manisa / Amatör

Zenit sovyetler birliginde üç ayrı fabrikada üretilmiş Tüm modellerinin toplamıyla yaklaşık 20 milyon adet üretilmiş.

Tarih: 29 Ocak 2012, 20:10 - İp: 78.***.**6.151
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

zenitler tank gibi makineler.
gibisi fazla aslında.
bendeki 122 yi dolapta buldugumda (12 sene once falandı herhalde) kurma kolu arızası vardı, filmi sarmıyordu.
içini acıp kurma makarasına ulasana kadar en az 20 vida soktugumu hatırmıyorum
govde zaten ceviz kırsanız bana mısın demez.
o donem uretilen makinelerden saglamlık olarak ileride oldukları soylenebilir.
lensleri de cok kalitelidir.

ama- işin bir de aması var. zor makineler. gozleriniz bozuksa hiç bulasmayın. manuel cekim herkesin yapabilecegi bir sey degil. dijitalde bile enstantane diyafram ilişkisini aylarca kavrayamayan insanlar oldugunu dusunursek analog makineler zaten fotografcılıgı ogrenmek için cok tercih edilmemeli bence bu donemde.

neyse uzun lafın kısası, analog zevkini yasamak için iyi makineler. elinizdekilerin az olması yaratıcılıgı arttırır. bu en buyuk motivasyonunuz olsun. bol fotograflı gunler.

Tarih: 29 Ocak 2012, 22:25 - İp: 78.***.**8.0