emrecanalagoz
emrecanalagoz (üye)
İstanbul / Amatör

Hangi Minolta Serisini Almalıyım?

Merhaba,
Kendime bir analog kamera almayı planlıyorum, Minolta kararı verdim ve 3 serisi arasında kaldım.

1-)Minolta Dynax 2xi - 1993 senesinin ürünü sanırım,
2-)Minolta Dynax 40 - 2004 yenilikçi gibi geldi bana ağır bastı biraz,
3-)Minolta Dynax 500si - Bu seriyi kullanan çok kişi var sanırım.

Bu 3 modelden veya daha farklı önerdiğiniz bir model var mı sizlere danışmak istedim.

Saygılar ve Teşekkürler.

Tarih: 27 Ocak 2012, 18:48 - İp: 94.***.**6.21
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

1. Film bayattır

2. Film banyosunda kullanılan kimyasallar bayattır.

3. Standart film günışığına göre ayarlanmıştır. Flaşın verdiği ışık da günışığıyla aynıdır. Floresan ışığında çekim yaptıysanız, yeşil renge sebep olmuş olabilir. analog çekim yapanlar bu yüzden renk filtreleri kullanırdı. Stüdyo eğer işini biliyorsa bastırırken bu hatayı sizin için bir nebze düzeltebilir.

4. Çok az pozlanmış bir kare sonradan zorlanarak açıldıysa, bir ihtimal böyle renk kayması yapabilir.

5. Fotografı yüklerseniz daha iyi yorum yapabiliriz. Bir de bu hata bütün karelerde tekrarlanmış mı? Kayan renk yeşil mi yoksa turkuaz mı (yeşil mavi) ?

Tarih: 3 Mart 2012, 00:06 - İp: 88.***.**8.60
emrecanalagoz
emrecanalagoz (üye)
İstanbul / Amatör

Yorum için çok teşekkürler. Film yeşil renk biçiminde bundan sonraki çekimlerimi başka bir yerde banyo yaptırabilirim. ve renk filtreleriyle bu sorunu düzeltebilirim. öyleyse. birde sanırım obtüratörden kaynaklanan bir iz var her fotoğrafta onu hayyam pasajında tamir ettirebilirim diye umuyorum.

Tarih: 4 Nisan 2012, 00:08 - İp: 94.***.**0.91