emrecanalagoz
emrecanalagoz (üye)
İstanbul / Amatör

Hangi Minolta Serisini Almalıyım?

Merhaba,
Kendime bir analog kamera almayı planlıyorum, Minolta kararı verdim ve 3 serisi arasında kaldım.

1-)Minolta Dynax 2xi - 1993 senesinin ürünü sanırım,
2-)Minolta Dynax 40 - 2004 yenilikçi gibi geldi bana ağır bastı biraz,
3-)Minolta Dynax 500si - Bu seriyi kullanan çok kişi var sanırım.

Bu 3 modelden veya daha farklı önerdiğiniz bir model var mı sizlere danışmak istedim.

Saygılar ve Teşekkürler.

Tarih: 27 Ocak 2012, 18:48 - İp: 94.***.**6.21
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

4-) 505si..
5-) niye minolta?..
6-) niye analog?..

Tarih: 27 Ocak 2012, 18:56 - İp: 94.***.**8.37
emrecanalagoz
emrecanalagoz (üye)
İstanbul / Amatör

7-)teşekkürler.
8-)minoltanın fiyatlarına baktım ucuz olduğunu gördüm çok bilgim yok
9-)hem nostaljik hem kullanmak istiyorum.

#emrecanalagoz' tarafından 27.01.2012 19:46:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Ocak 2012, 19:45 - İp: 94.***.**6.21
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

10-) analog alanlar bir süre sonra maliyet v.s. nedeniyle bi kenara kaldırır, sonra da orada unuturlar...
11-) illa alacam diyorsanız 505si çok iyi modeldir, zamanında ben de beğenirdim...ama şimdi filmli makinaya para yatırmam...
12-) alınca son sahibi olursunuz büyük ihtimalle...
13-) çok iyi moral veririm...

Tarih: 27 Ocak 2012, 20:49 - İp: 94.***.**8.37
stumer
stumer (üye)
İzmir / Amatör

Minolta Maxxum 600 si veya benzeri Minoltalar

Tarih: 27 Ocak 2012, 21:55 - İp: 88.***.**7.226
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

15) Minolta 600si klasik modeldir, görüldüğü yerde hemen alınması gerekir (menüde mastürbasyon yoktur, her fonksiyon için o işe özel kendi düğmesi mandalı vardır)

16) Size ağır basan doğru cevaptı : D40 ,çünkü SAM, SSM lensleri de sürebilir, ayrıca yeni olması sebebiyle arıza çıkarma ihtimali düşüktür.

17) Analog makinada Canon ve Minolta en uygunudur çünkü

a. Aynı kalite Nikon'dan %30 - %50 daha ucuz, Pentax'tan daha yaygındırlar.

b. Lensleri bugünün Canon ve Sony DSLRları ile birebir uyumludur.

18) DSLR makinam 2.5 senedir bir köşede yatıyor, çünkü :

a) Makinenin hafıza kartında tasnif edilip bastırılmayı bekleyen 2000-3000 fotograftan gına gelmişti, artık her makaradan sonra banyo+CD+baskı üçlemesi düzenli yapıldığı için anneler, anaanneler, babaanneler gayet mutlu.

b) Film ile fazla çaba harcamadan renkleri ve tonları tutturmak daha kolay

c) Çekim anında sadece çekiyorum, makinanın menüsü ile, ayarları ile mastürbasyon yapmıyorum, her pozdan sonra LCD'ye bakmıyorum

d) Analog ile ayak parmakuçlarımın değişik ayarlarla yüzlerce fotografını çekmediğim için 2-3 haftada bir film+banyo+CD üçlüsüne en fazla 10-12 TL veriyorum. En ucuz DSLR'ın parasını ulaşmak için kaç makara fotograf çekilmesi gerektiğini artık siz hesaplayın...

Tarih: 28 Ocak 2012, 01:08 - İp: 88.***.**8.242
emrecanalagoz
emrecanalagoz (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba baberti zaten gündelik fotoğraflar için kullanmayı planlamıyorum özel günler, gezi yaptığım yerler, özel insanlarla birlikte olduğumda kullanacağım bir makine hem nostaljik hemde farklılık yaratacağı için almak istiyorum.

Merhaba,antika çok teşekkür ederim bu yorum için bende kararımı Dynax 40 olarak verdim 2004 yapımı olduğu için hem az sorun hemde daha yeni bir teknoloji olduğunu düşünüyorum. Canon, Sony veya Minolta nın bir tane 300 mm lik lensini alabilirim veya extention tube bağlanabiliyorsa minolta bodysine makro çekimlerde yapabilirim. zaman ayırıp cevap verdiğin için teşekkür ederim İnşallah en kısa zamanda SLR bir fotoğraf makinasıyla bende bu nostaljiye katılırım.

Tarih: 28 Ocak 2012, 18:31 - İp: 94.***.**6.21
emrecanalagoz
emrecanalagoz (üye)
İstanbul / Amatör

En son mesajımdan beri yavaş yavaş araştırıyorum konuları
Minolta Dynax 40 serisindeki fotoğrafların hep netlik problemi olduğunu gördüm acaba Dyn. 505si modelini alırsam daha iyi olduğunu düşündüm bundan dolayı sizler ne diyorsunuz bu konuya?

Tarih: 29 Ocak 2012, 13:31 - İp: 94.***.**6.21
emrecanalagoz
emrecanalagoz (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,

Kararımı ve cesaretimi toplayıp Dynax 40'ı 115 liraya satın aldım. yanında UV filtre ve 20-80mm lik bir lens geldi. yalnız func tuşu birazcık zorluyo sadece bi kere basıt işimi hallettikten sonra tekrar basıp o fonksiyonu kapatmak daha güzel olurdu. neyse genel olarak güzel bir makine. dün bir kaç fotoğraf çektim. Şimdiki hedefim uzatma tübü almak olacak. Yakında çektiklerimi bir başlığın altında göstermeye çalışacağım.

Saygılar.

Tarih: 5 Şubat 2012, 12:15 - İp: 62.***.**7.68
emrecanalagoz
emrecanalagoz (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,

İlk çekimlerimi gerçekleştirdim. fakat bir sorun var aşılabilecek bir sorun sanırım. fotoğraflar acayip şekilde yeşile kayma var sanırım kelvinden kaynaklanıyor. bunu nasıl düzeltebilirim. farklı bir banyo veya yüksek iso kullanarak düzeltilebilir mi?

Teşekkürler ve saygılar.

Tarih: 16 Şubat 2012, 19:59 - İp: 94.***.**4.181
daramena
daramena (üye)
İstanbul / Amatör

İsoyu değiştirmeni tavsiye ederim kaynaklanması muhtemel

Tarih: 1 Mart 2012, 19:15 - İp: 188.***.**6.82