engh
engh (üye)
Kastamonu / Amatör

Fotograflarım Cok Kotu Cıktı::(((

Eos 500n kullanıcısıyım.. 28-105 sigma marka lens var makinamda. Fotograf makinası elime gectiginde okadar hevesliydim ki fotograf cekmeye hemen her turlu ortamdan bir iki kare fotograf cektim. ancak bugun fotografları cıkarttırdıgımda husrana ugradım. fotograflar soluk, netlik problemi var ve sanki 10 ytl lik makina ile cekilmis gibi. Makinayı kullanmayı biliyorum hada onceden tecrubem var. sizce sorun nerdedir? neden bu kadar kotu? 24 kardeden bi tanesi de mi iyi cıkmaz?

Yardımcı olanlara simdiden tesekkurler..

Tarih: 22 Şubat 2007, 18:27 - İp: 88.***.**3.108
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Engh,

Elindeki makina ve objektif gayet guzel.

Ne vak ki o kadar basit degildir fotograf cekmek,gerci bu dijital devriminden sonra fotograf cekmek cok basit hale gelmis oyle diyorlar.

Simdi senin yapacagin ilk is,fotograf makinanin uzerindeki ayarlari kontrol etmek,24 karede kotu diyorsan belki ayarlar uzerinde bir yalnis olabilir.

Ikincisi, buraya bir kac fotograf yukleye bilirsen cekim bilgileri ile ki hatirliyor veya bir yere yazmissan.

Ucuncusu ki en onemlisi, ister Analog ister Dijital makina olsun, fotograf cekmek senin elinde makina sana cok fazla bir sey yapamaz,sadece kolayliklar yaratir.Sen hic hevesini kirmadan cekmeye devam et,bir ustanin dedigi gibi " her gun bes yuz kare fotograf cekersek anca bir sene de fotograf cekmesini ogreniriz".

Basarilar

Tarih: 23 Şubat 2007, 11:36 - İp: 195.***.**2.68
engh
engh (üye)
Kastamonu / Amatör

öncelikle ilgilendiginiz icin tesekur ederim.. bir poz daha aldım her modda her ayarda farklı farklı fotograflar cekmeye calısıyorum simdide. ümidim bu fotograflar ayarlarda bitek anlamadıgım sey var. bilirsiniz canon analog makinalada gostergenin ust sol kosesinde manuel cekimlerde bi deger cıkıyor. 125 olarak ayarlanmıs durumda acaba onu kac yapmam gerekir bu sebebten mı kaynaklanıyor acaba?

#engh' tarafından 25.02.2007 22:11:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Şubat 2007, 16:10 - İp: 88.***.**3.108
onca80
onca80 (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili engh,
Bu analog işinde baskıyı yaptırdığınız sütüdyo da çok önemli.kullandığı kart hazırladığı karışım, karışımın kullanım süresi herşey çok önemli. benim bu yüzden başım çok ağrıdı. fotoğraf konusunda tacrübesiz değilmişsiniz. problem baskıdan da yaşanmış olabilir diye de düşünüyorum. ama en sağlıklısı sizin buraya fotoğraf yüklemeniz ve arkadaşların ona göre değerlendirme yapmaları. Saygılar.

Tarih: 23 Şubat 2007, 16:13 - İp: 88.***.**3.236
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

125 sakın enstantane degeri olmasın????

Tarih: 23 Şubat 2007, 17:00 - İp: 193.***.**3.145
liebster
liebster (üye)
Kütahya / Firma

tamamen hata senin...bence..düzgün cekememişsin..bir daha cek.aynı yerleri aynı olaylarıda gör.birdaha hatalı cekim yapmazsın

Tarih: 23 Şubat 2007, 21:01 - İp: 88.***.**8.226
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

daha onceden tecrubem var derken ne tip bir tecrubeden bahsediyorsun??? bascek makinalarda yada kompact dijitallerde tecruben varsa slr makina kullanımınını bu sekilde yapmana imkan yok..ornek bır ıkı fotogaf koyarsan sorunu net sekilde ortaya koyup cozebiliriz..

Tarih: 24 Şubat 2007, 00:44 - İp: 88.***.**8.148
engh
engh (üye)
Kastamonu / Amatör

sayın Onca80, gittigim studyoda ki baskı makinası soylediklerine gore en iyiysiymis.. cunku fotografları boyle gorunce hemen tek tek gosterip sordum, hadi ben hıc bilmiyorum diyelim(oyle degil ama) bu makına da otomatık moddada manuel modda da her turlu ısıklı ısıksız ortamda cekim yaptım neden boyle diye? belki filmin hatalıdır falan filan epey biseyler soylediler..

Bİ kac ornek fotografı da en kısa surede koyacagım.

Sayın Gaijin tecrube derken, bu makınayı ilk kez elime almadıgımdan bahsetmek istedim. daha once de aynı modelde baska bi tane vardı. makinada kullanmadıgım ıkı ozelik vardı o zamanlar, enstantene ve diyafram ayarları.. simdi ise anlayabildigim kadarıyla kullanmaya calısıyorum. eger bu turlu cekimlerimde hata olussa tecrubesizligime verecegim ancak tam otamatik modda da durum aynı ..

saygılarımla

Tarih: 24 Şubat 2007, 12:41 - İp: 88.***.**9.165
engh
engh (üye)
Kastamonu / Amatör

bu fotografta portre cekim ayarlandı ancak sonuc ortada canlılık yok..

[/IMG]

bu fotograf ise saat 16:00 cıvarında hava acık ve gunesli iken gunes arka plana alınarak manzara moddunda af konumunda 28-105 sigma lens ile yaklasık 65mm ile cekildi..

[/IMG]

bu fotografta yine aynı saatlerde cekildi yanlıs hatırlamıyorsam tam otomatik mod olması lazım..

[/IMG]

[/IMG]

ayrıca fotografların bazılarında dikkatiniz ceker belki beyaz noktacıklar var. ve bence renkli fotografa hic benzemiyorlar, yorum ve oneriler sizlerin.. saygılarımla...

#engh' tarafından 01.04.2007 20:07:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Şubat 2007, 18:07 - İp: 88.***.**9.165
ozgur2
ozgur2 (üye)
İstanbul / Amatör

fotograflar iyi bence, ışık durumu ile ilgili bir beğenmeme durumu olabilir, manzara fotografını bir havalı günün değişik saatlerinde tekrar cekmeyi deneyin, sonuclara bir daha bakın.

Tarih: 26 Şubat 2007, 15:23 - İp: 195.***.**4.194
abacus
abacus (üye)
Ankara / Amatör

Bence de fotoğraflar iyi, sadece kırmızı-turuncu tonların fazla olması pek hoş olmamış. Bu filmi banyo ettirdiğin yerden kaynaklanıyor olabilir. Ya da filmden. Film olarak kodak kullanıyor gibisiniz.. Eğer öyle ise kullanmayın, fuji superia veya konica kullanın.. Ben konica kullanıyorum.. Hem renklerini daha çok beğeniyorum hem de kodak'a kılım...

Tarih: 27 Şubat 2007, 00:21 - İp: 85.***.**8.16