meraklifotocu
meraklifotocu (üye)
Zonguldak / Meraklı

Filmli Slr’lar Uygun Mu?

Merhaba arkadaşlar;
Karşınızda yine ben ve yine birtakım sorular...

Öncelikle DSLR istiyordum.Forumda konu bile açmıştım.Yeni öğreneceğim için de herkes dijital öneriyordu.

Şimdi ise filmli SLR'lara bakmaya başladım.Hem daha ucuzlar hem de verdiği o zevki seviyorum.Şimdiki dandik filmli makinemle bile müthiş bir zevk yaşıyorum.

Sizce filmli SLR'ları düşünmeli miyim?Fotoğrafçılık olayını yeni öğreneceğim için makineye zarar vermekten ve çok fazla film yakmaktan korkuyorum.

Bir de şöyle düşünüyorum.Filmli slr(giriş seviyesi tabi) alınca cebimde biraz para kalacak.Bu parayla kitap alırım ve film yakmamayı,ayar yapmayı kitaplar sayesinde öğrenirim zannediyorum.Böyle olur mu sizce?

Tarih: 11 Şubat 2011, 22:00 - İp: 85.***.**4.204
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Aşağıda belirttiğim özelliklerde bir SLR alırsanız kolay kolay poz yakmazsınız. Başınıza gelecek en büyük uğursuzluk karanlık ortamlarda pozlama uzun sürdüğü için görüntünün flu çıkması veya fokusu tutturamak falandır, yani bilfiil sizin hatanız. Beri taraftan sonucu anında göremeyeceğiniz için öğrenme süreci biraz yavaşlayacaktır. Hangi pozu hangi ayarlarla çektiğinizi hatırlamanız gerek, ki böylece bir sonraki sefere neyi değiştireceğinizi bilesiniz.

Özellikler :
AF yapabilen, kendinden flaşlı, P, A (Av), S (Tv), M pozlama modları olan Canon, Nikon, Pentax ve Minolta marka SLR.

Benim ilk tercihim Minolta veya Canon olurdu çünkü 2.elde hem ucuzlar hem de yaygınlar, Nikon 2.elde sırf insanların ismine kanmasından dolayı %50 daha pahalıdır, Pentax ise yeterince yaygın değildir.

Filmli SLR makina üzerinde kullandığınız lensi gelecekte alacağınız DSLR üzerinde de kullanabilmek açısından Canon ve Minolta mutlak sorunsuzdur, Nikon ve Pentax için ilgili uyumluluk tablolarını kontrol etmelisiniz.

Filmin ISOsu düşük olduğundan zoom lensleri boşverin, öncelikle bir F1.7 veya F1.8 50mm edinin.

Makinanızda arıza yoksa, bu markalarla poz yakmak için uğraşmanız gerekir, mesela içinde film varken kapağı açmak vs. gibi 2 adet Canon, 2 adet Minolta AF SLR ile bayağı bir makara çektim, hiç yanmadı.

Tarih: 11 Şubat 2011, 22:26 - İp: 85.***.**4.226
meraklifotocu
meraklifotocu (üye)
Zonguldak / Meraklı

Peki 0 filmli slr bulmak mümkün mü?

Ben buraya bir iki model yazsam siz özelliklerin yeterli olup olmadığına bakar mısınız?

Teşekkürler.

Tarih: 11 Şubat 2011, 22:29 - İp: 85.***.**4.204
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,

Antika zaten ne alınması gerektiği, ne yapılması gerektiğiniz yazmış. Aynen katılıyorum.

Sıfır filmli SLR bulamazsınız. Boşuna uğraşmayın. Bir yerlerden bulsanız da satıcı nasılsa sıfır diye muhtemelen DSLR'ye yakın fiyat ister.

Siz ikinci el sitelerinden bulduklarınızı yazın, değerlendiririz.

Kolay gelsin.

Tarih: 11 Şubat 2011, 22:43 - İp: 92.***.**1.219
meraklifotocu
meraklifotocu (üye)
Zonguldak / Meraklı

Bizim burada bir fotoğrafçı var,vitrinde bir Pentax var.Yakından bakmadım ama 0 gibi görünüyor.0 olmasa vitrine koymazdı diye düşündüm.

Modelini alıp buraya yazacağım.

Peki 2. el olsa fotoğrafçıdan temiz alabilirim değil mi?

#meraklifotocu' tarafından 11.02.2011 22:47:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Şubat 2011, 22:46 - İp: 85.***.**4.204
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

İstanbul'da Hayyam pasajında bütün dükkanların vitrininde SLR makine var, hiç biri sıfır değil

Temizse sorun olmaz. Siz modeline bakın, yorumlarız.

Tarih: 11 Şubat 2011, 22:53 - İp: 92.***.**1.219
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Aras Foto (Sirkeci/İstanbul) "sıfır" SLR satıyor, ama Glorfindel'in tahmin ettiği üzere DSLR fiyatına. ( geçen sene Dynax/Maxxum 7 için 700 TL fiyat çekmişlerdi yanlış hatırlamıyorsam)

Burada "sıfır"dan kasıt fabrikadan taze çıkmış anlamında değil tabiiki, fabrikadan çıktığından beri hiç kullanılmadığı en az 6-7 senedir stokta yattığı kastediliyor, çünkü 6-7 senedir bahse konu markalar filmli SLR üretmiyor.

Tarih: 11 Şubat 2011, 23:07 - İp: 85.***.**4.226
meraklifotocu
meraklifotocu (üye)
Zonguldak / Meraklı

Anladım.Sıfırla kestettiğim hiç kullanılmamış.Fabrikadan yeni çıkmış anlamında değil.

O ürünün modelini alacağım.Alınca buraya da yazarım.

Tarih: 12 Şubat 2011, 11:46 - İp: 85.***.**4.28
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Filmli SLR makina üzerinde kullandığınız lensi gelecekte alacağınız DSLR üzerinde de kullanabilmek açısından Canon ve Minolta mutlak sorunsuzdur, Nikon ve Pentax için ilgili uyumluluk tablolarını kontrol etmelisiniz.

antika'ya küçük bir düzeltme yapayım. Pentax'ta hiç sorun yok. Pentax'ın gelmiş geçmiş bütün lensleri ister Af ister Mf olsun Pentax Dslr'ler ile sorunsuz kullanılabilir. Bende var mesela bir tane 30 senelik Mf 50mm f:1.7 Dslr'de sorunsuzca kullanıyorum. Bildiğim kadarıyla Minolta'da böyle. Canon'la Nikon sorunlu. Mesela Canon Fd lensler kullanılamıyor Canon Dslr'lerde. Bir de Ef , Ef-s ayrımı vardı Canon'da. Yanlış hatırlamıyorsam Ef'ler Af olmasına rağmen Dslr'de Mf olarak kullanılabiliyordu, ama emin değilim.

Tarih: 12 Şubat 2011, 21:58 - İp: 94.***.**5.3
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Ben de küçük bir düzeltme bitpire'ye yapayım.. Canon DSLR'lar sadece FD lensleri normal şekilde kullanamıyorlar. EF olanlar tam uyumlu çalışır. Yani analog ya da dijital tüm EOS makinelerle EF serisi lensler tam uyumlu çalışır. Uyumsuzluk tersine var, o da EF-S serisi olan yani croplu DSLR'lar için yapılan lensler analog makinelerde kullanılmaz. Aslında bu durum tüm markalar için geçerli. Pentax için bile. Örneğin Pentax'ın DA serisi lensleri sadece dijitalde kullanılabiliyor. M, A ve FA serileri ise analoglardan başlayıp güncel DSLR'lara kadar hepsinde kullanılabiliyor.

Ne çok detay var bu fotoğraf işinde, değil mi?

Tarih: 12 Şubat 2011, 22:59 - İp: 92.***.**5.11
meraklifotocu
meraklifotocu (üye)
Zonguldak / Meraklı

Hepinize teşekkür ederim.Gerçekten çok detay var.

Tarih: 13 Şubat 2011, 10:28 - İp: 85.***.**0.175