furkantem
furkantem (üye)
Bursa / Amatör

Filmli Orta Format Tavsiyesi

2. el bir filmli orta format makina almak istiyorum 800 liraya kadar bütçem var dış mekanda çekimler yapıyorum ağırlıklı olarak portre.single lens reflex olan makinalardan neleri önerebilirsiniz ?

Tarih: 18 Temmuz 2012, 19:21 - İp: 94.***.**1.18
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Mamiya RB67 gibi bir makine olur herhalde.
Biraz ağır, ama iyi makinedir.
Tüm ciddi atölyeler kullanırdı, piyasada bol bol bulunur. Lensleri de iyidir.

Tarih: 18 Temmuz 2012, 19:40 - İp: 88.***.**0.72
furkantem
furkantem (üye)
Bursa / Amatör

mamiya rb 67 ile biraz çekim yapma fırsatım oldu ama en güzel tabirle eşşek ölüsü gibi :D stüdyo için üretilmiş sizce sokak çekimlerinde ağırlığından başka bir dezavantajı olur mu?

Tarih: 18 Temmuz 2012, 19:42 - İp: 94.***.**1.18
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Hasselblad veya zenza gibi makineleri bütçeyi aşar.
Pentacon gibi makineler daha pratik olabilir, ama bulma (özellikle farklı lensler) problemi olur, o yüzden mamiya dedim.
Ağırlığından başka bir dezavantaj düşünemiyorum, portre için oldukça, hatta fazlasıyla yeterlidir. Pozometreli ve prizma kafalı olan bir tane bulmaya çalışın. Bulursunuz.
Kullanması da keyifli gerçek profesyonel bir makinedir, artık kullanmasam da hala saklıyorum.

Tarih: 18 Temmuz 2012, 19:57 - İp: 88.***.**0.72
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

pentax 645 vardı bir zamanlar...
piyasada 2. eline rastlamadım...

Tarih: 18 Temmuz 2012, 20:12 - İp: 46.***.**2.150
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

arkadaşım bende 1 adet problemsiz Mamiya RB67 pro S lensi ve converter ile birlikte,
ayrıca yaptırım dersen Pentax 6x7 body var, kurma kolu arızalı,
lensi ile birlikte Pentax 645 var, film motoru çalışmıyor, motor veya tesisatı arızalı.
Düşünürseniz görüşelim.

Tesadüfen ilanı gördüm, imkanınız varsa aşağıdaki makinayı kaçırmayın,

http://www.canonturk.com/vbulletin/profesyonel-seri-satis/14432-ozel-satis-hasselblad-leica-minolta.html#post215171

#evrendemir' tarafından 19.07.2012 01:04:09 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Temmuz 2012, 21:54 - İp: 78.***.**4.14
furkantem
furkantem (üye)
Bursa / Amatör

Hasselblad olabilse çok tatlı olur ama zor görünüyor mamiya rb67 yi düşünüyüm o halde.

Tarih: 19 Temmuz 2012, 09:40 - İp: 83.***.**2.32
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Mamiya'nın rangefinderları var :

Mamiya 6: http://www.kenrockwell.com/mamiya/6.htm

Mamiya 7: http://www.kenrockwell.com/mamiya/7.htm

Hem hafiftirler hem de optikleri çok iyidir. Yakın zamana kadar Hayyam'da bunlardan görüyordum. Fiyatları hakkında bir fikrim yok.

Tarih: 21 Temmuz 2012, 19:09 - İp: 88.***.**3.50
furkantem
furkantem (üye)
Bursa / Amatör

rangefinder düşünmüyorum kiev 60 nasıl acaba?

Tarih: 23 Temmuz 2012, 15:49 - İp: 95.***.**5.195
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

36x24mm SLR ile 7x6cm SLR'ın aynalarını karşılaştırsak :

Orta format SLR'ın aynası diğerininkinden enden 2, boydan 2.5 katı büyük olacaktır, alan olarak 5 kere daha geniş olacak, dolayısıyla kütle olarak 5 kere daha ağır olacaktır. Bu boyutta hareketli aynayı yerleştimek için 12 kere daha büyük hacme ihtiyaç vardır. Ayna diğeriyle aynı serilikte hareket ettirilecek olursa 30 kere daha fazla enerjiye ihtiyaç vardır (*). Enerji vermek sorun değil ama ayna hareket bittiği zaman sarsıntı olmaması için enerjiyi sönümlemek gerekecek.

Ayna boyutları büyüyünce böyle külfetli birşeye dönüşüyor, dolayısıyla bu külfetle başa çıkmak için iyi mühendislik ve işçiliğe ihtiyaç oluyor.

SLR'ın flaşlı/flaşsız TTL matris ölçüm ve AF (**) yetenekleri, boy boy çeşit çeşit zoom lensleri, orta formatta özellikle de sizin sorguladığınız bütçe aralığında pek yok.

Orta formatta, SLR kullanmanın Rangefinder'a göre yegane avantajı paralax etkisinin olmaması. Macro veya tele olayına girmeyecekseniz SLR külfetine değmez.

(*) boyut 2.5 katına çıktığı için hız da 2.5 katına çıkar, enerji hızın karesiyle doğru orantılıdır yani 6 katı falan, kütlenin de 5 kat büyük olduğunu düşünürsek sonuç 6x5=30 oluyor.

(**) Pentax 645N'de AF var.

Tarih: 25 Temmuz 2012, 03:00 - İp: 88.***.**3.50
  • 1