crab_8_9
crab_8_9 (üye)
Eskişehir / Amatör

Filmi Saramıyorum

arkadaşlar fotoğrafçı filmi çıkartmıştı bir de ben deneyeyim dedim fakat yapamadım.şu filmi ilerleten dişliler film çekerken normal fakat filmi sarmaya geçtiğim zaman saramıyorum dişliler ters yöne dönmüyor..acaba bu dişlileri ters yöne çevittirmek için bir şey mi yapmak gerek anlamadım...

#crab_8_9' tarafından 10.03.2009 20:23:54 tarihinde düzenlendi.

#crab_8_9' tarafından 10.03.2009 20:24:44 tarihinde düzenlendi.

#crab_8_9' tarafından 10.03.2009 20:26:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Mart 2009, 20:22 - İp: 94.***.**2.49
hpfkl
hpfkl (üye)
İstanbul / Amatör

makinanızda dişlileri serbest bırakacak bir düğme olası lazım ona basarak yada iterek kolu çevirmelisiniz.

Tarih: 10 Mart 2009, 21:40 - İp: 85.***.**8.157
erkan77
erkan77 (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

filmi ilerletmek için çevirdiğiniz kolun yanında bir düğme var oraya basılı tutarak çevireceksiniz.tabii şu anda fotoğrafta gözüken filmin yandığını söylememe gerek yok sanırım.Tam fotoğrafta seçemedim ama bu tarz modellerin bazılarında denklanşör düğmesini saran etli kısım vardır onu aşağı basarakta saran makina var ancak sizinki yüzde doksan kolun yanındaki düğme.

Tarih: 10 Mart 2009, 22:33 - İp: 81.***.**5.122
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Bu tür mekanik makinalarda dişliyi serbest bırakan düğme makinanın alında olur çoğunlukla, basınca soldaki maniveleyı saat yönünene saracaksınız, bütün filmin kartuşun içine girdiğine kanaat getirince kapağı açabilirsiniz.

Kapağı bodoslama açarsanız film yanar. Bunun tek istisnası Canon EOS makinalar, onlar önce filmin tamamını sağdaki makaraya sararlar, fotograf çektikçe, çekilen pozu kartuşun içine sararlar, arada kapak açılsa dahi, çekilmiş pozlar yanmaz.

Tarih: 11 Mart 2009, 02:59 - İp: 88.***.**3.42
erkan77
erkan77 (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

Hayır
bu bir zenith -B
ve bu markanın bu serisi üstten geri sarılır,bu modelden sonra çıkan zenith c-d ve 122 modellerinde denklanşörü saran etli kısım basılarak geri sarılır.
Eos konusuna gelince bu filmi ileri den geriye sarma eosun kısıtlı modellerinde mevcuttur.Eosun en çok tutulmuş olan 600 -620-650 modellerinde sözkonusu değildir.

#erkan77' tarafından 11.03.2009 10:05:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Mart 2009, 10:01 - İp: 81.***.**4.188
kou_mktrnk
kou_mktrnk (üye)
Ankara / Amatör

Zenit 122 ve 312m modellerinde deglanjörün ön kısmında bir düğme şeklinde 12xp modelinde deglanjörü alttan yarıya kadar saran bir halka şeklinde (sarmadan önce aşağı itilmesi gerekiyor) yalnız zenitlerde düğmeyi aşağı itseniz bile takılmalar , zorlanmalar olabiliyor film değerliyse fotoğrafçıya götürüp karanlık odada çıkarmasını isteyebilirsiniz...

Tarih: 11 Mart 2009, 15:06 - İp: 85.***.**0.168
crab_8_9
crab_8_9 (üye)
Eskişehir / Amatör

arkadaşlar teşşekür ederim o makinada sardım yardımlarınızla fakat elimde bir makina daha var bu makinada basıcak düşme falan bulamadım bu makina konusunda bilgisi olan var mı?

Tarih: 11 Mart 2009, 19:30 - İp: 94.***.**2.49
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

deklanşörün altındaki yarım ay şekilen de olan metal parçaya tırnağınla bastırırsan geri sarma aktif hale gelir

Tarih: 11 Mart 2009, 19:59 - İp: 88.***.**2.105
crab_8_9
crab_8_9 (üye)
Eskişehir / Amatör

valla çok teşekküler makinada başmaya çalıştığım yer kalmamıştı fakat o yarım ay hiç aklıma gelmedi...tekrar tekrar teşekkürler...bişi daha sorayım belki bilen çıkar..resimde de gördüğünüz gibi deklanşörün altında t-v hafleri var.deklanşöre basılı tutu bu konumlara getirebiliyorum acaba onlar nedir?

#crab_8_9' tarafından 11.03.2009 21:33:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Mart 2009, 21:30 - İp: 94.***.**2.49
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Şans benim elime geçen EOSlarda hep tersten sarma vardı, kontrol ettim, gerçektende EOSların çoğunda yok bu özellik. Fakat modellere değilde satılan adede baksak sanırım çoğu tersten sarmalı, çünkü tüketici tipi populer modellere koymuşlar bu özelliği genellikle. Sanırım diğerlerinin filmi başa sarmadan kapağı açma gafletine düşmeyeceğini düşünmüş Canon tasarımcılar

İsteyen şuradan bakabilir :
http://www.canon.com/camera-museum/camera/film/series_eos.html

Speklerde "film loading" bölümünde "prewind" veya "winds to end of film" falan gibi bir ibare varsa tersten sarıyordur.

Tarih: 11 Mart 2009, 23:59 - İp: 88.***.**3.42
kou_mktrnk
kou_mktrnk (üye)
Ankara / Amatör

Tahminimce T = time , V= Value 'yu simgeliyor kullanımına gelince B (Bulb) modda yani deglangöre basılı tuttuğunuz sürece perdenin açık kaldığı modda deglanjöre tam basıp çevirerek T konumuna alır ve sürekli deglanjöre basılı tutmaktan kurtulursunuz. Deglanjöre yarım basıp çevirerek V konumuna alırsanızda vizörden baktığnızda pozometreyi görebilirsiniz ayrıca emin olmamakla beraber yine V konumunda diyaframla oynandığında görüntüdeki kararma artalan derinliğini görmekle alakalı olabilir... Benim bilgilerim bu kadar belki başka bir arkadaş daha sağlıklı bilgiler sunar...

Tarih: 12 Mart 2009, 16:59 - İp: 85.***.**0.168