klmn28
klmn28 (üye)
İstanbul / Amatör

Film

İstanbulda ucuza 36lık filmleri nereden bulabilirim en ucuza bilen yardım ederse sewinirim. Minolta x 700 kullanıyorum.

Tarih: 29 Aralık 2009, 15:27 - İp: 212.***.**5.76
fotosafaripro
fotosafaripro (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

Aradığınız '' ucuz '' hemde '' en ucuz '' film sizi hiçbir şekilde başarıya götürmez.

Tarih: 29 Aralık 2009, 17:14 - İp: 195.***.**0.110
stumer
stumer (üye)
İzmir / Amatör

İstanbul'da oturmuyorum ama İzmir'in en eski fotoğraf mağazalarında bile film bulmak zorlaştı. İstediğiniz marka ve tipte film bulmak giderek güçleşiyor. Yakında, bulursak sevinir hale geleceğiz. Tabii ki filmin kalitesi yanında son kullanım tarihine de dikkat etmemiz gerekiyor. Bu takdirde iş daha da zorlaşıyor. Siz yine ucuzdan ziyade iyi bir marka ve tipte, son kullanım tarihi yakın olmayan bir film almaya bakın.

Tarih: 29 Aralık 2009, 22:32 - İp: 85.***.**8.212
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Kristal Fotograf

Sirkeci'de Mimar Vedat Cad. Kızılay İşhanı (maps.google.com'dan bakın)

http://www.kristalfotograf.com/

1-1.5 ay öncesine kadar Fuji ISO100 negatif film 3 YTL'ydi. Her çeşit film var orada, pozitif (dia) veya roll film gibi.

Yalnız esas sorun banyo aşamasında, 35mm negatif dışında bir film denemek istiyorsanız, bunu kim iyi banyo eder bunu tespit etmeniz gerekiyor. Gerçi Kristal Foto herşeyi banyo ettiğini söyledi bana ama bilmiyorum, denemedim. 35mm negatif filmin banyosunda sorun yok, bunu işi iyi yapan yerler İstanbul'da bolca mevcut.

Dünyada film üreten 1-2 firma kaldı, Fuji, Kodak bir de siyah-beyaz için Ilford, ben başka bilmiyorum. Sn.Fotosafaripro ucuz filmden hayır gemez demiş, ama sanırım çeşitler arasındaki fiyat farkından bahsediyor, aynı çeşit aynı marka filmi başka yerden 2-3 katı fiyata almaktan bahsetmiyor.

Gönül isterdiki Dia (yani pozitif) filmle, mümkünse Fuji Velvia veya Fuji Provia ile çekim yapalım. Ama biz amatörüz. Filmin maliyeti önemli değil, ama bir kere E-6 (pozitif film banyo sürecinin adı) yaptıralım dedik, anamızdan emdiğimiz süt ağzımızdan geldi, gerçekten çok zahmetli, İstanbul'da çok az yer E-6 banyo yapıyor, çalışan adamız, mesai saatlerinde dükkana filmi ver veya kargo ile yolla-geri al vs.vs. ben boyumun ölçüsünü aldım, bir daha zor. Profesyonel olsam belki. Öyle olsa muhtemelen kendi banyomu kendim yapardım.

Tarih: 30 Aralık 2009, 01:38 - İp: 88.***.**3.174
elcezeri
elcezeri (üye)
İstanbul / Amatör

antika'nın dediği gibi en uygun adres kristal foto,ayrıca yeni cami arkasında mustafa tunç foto var,zaten ikisi beraber çalışıyor.renkli 3-4, s&b 6-8 lira.geçenlerde 2 farklı ılford s&b aldım, ılford hp5 ve mat kağıt daha iyi sonuç verdi.

Tarih: 30 Aralık 2009, 08:00 - İp: 212.***.**5.8
  • 1