shaman
shaman (üye)
İstanbul / Amatör

Elime Geçen Bir Makina...

Arkadaşlar kısa bir süre önce elime YASHICA TL-ELECTRO marka bir makine geçti. Bu makine hakkında bilgisi olan var mı? İnternette aratınca epey bilgi var ama inglizce olduğundan çözemedim. Makinenin resmi şu linkte var http://www.photoethnography.com/ClassicCameras/index-frameset.html?YashicaTLElectro.html~mainFrame
bu resim benim elimdekiyle bire bir aynı... Eğer yardımcı olursanız sevinirim...

Tarih: 20 Mayıs 2005, 14:14 - İp: yok
shaman
shaman (üye)
İstanbul / Amatör

Sn. Alito, yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Bu konuyla ilgili sizi çok yordum... Ben zenit için sipariş verdim ama çok iyi bilmeden zenit-122k siparişi verdim. Arkadaşımın dediğine göre daha önce kendisine alırken 122k'ya bakmış ama genelde zamanlayıcısı arızalıymış o nedenlede kendine zenit122b diye bir model almış... Çok iyi anlamadığım için bilmiyorum ama zannedersem 122k olan modele pentax'ın objektifleri falan uyuyormuş. Diğer model ise zenitin kendi ürettiği bir objektif kullanıyormıuş... sitesine baktım ama inglizcem ve rusçam(hiç yok) iyi olmadığı için pek bir şey anlayamadım. Körü körüne istedim, artık ne çıkarsa bahtıma... Birde arıza falan yaparsa geri götürme şansım olmayacak! malum rusyadan gelecek makina... Bu arada birde bu zenitin kullanma türkçe klavuzu internette var demişleridi ama ben bulamadım. Bütün siteleri aratadım taradım ama yok...
Yashika'ya gelince İstanbul da bir tamirci bulabilirsem onu gösteririm ve maliyeti de çok değilse (ki parça değişmesini gerektiren bir durumu yok) yaptırırım. Sonuç olarak eski bir makine ve benim herzaman eskiye saygım var.
Fotoğrafçılığa gelince çok içinde olduğum bir konu olmadığı için Her Yönüyle Fotoğraf Sanatı - Yazarı: john hedgecoe" kitabını aldım ve kısmetse yarın elimde olacak en geç. Ufaktan bir başlangıç yapmış olacağım...
Bu konuyla ilgili bana yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler...

Tarih: 2 Haziran 2005, 08:33 - İp: yok
alito
alito (üye)
İstanbul / Amatör

Ismarladığınız makine modern Pentax K objektiflerle uyumlu olan modelmiş.122b ise eski tip m42 vidalı objektif kullanıyormuş.Yani 122b alsaydınız Yashica'nızın muhtemelen Zenit'inkinden iyi olan objektifini onunla kullanabilecektiniz.Öte yandan 122k daha gelişmiş olanı ve ona da iyi objektifler bulma imkanı var.
Hala tamirci bulabilirsem diyorsunuz.Sözünü ettiğim başlığı okumadınız mı!?

#alito' tarafından 02.06.2005 14:08:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Haziran 2005, 14:11 - İp: yok
shaman
shaman (üye)
İstanbul / Amatör

Sn. Alito,
Tamirle ilgili bahsettiğiniz maili okudum. Ancak bahsettiğiniz yerler bana biraz yabancı! ben avcılarda oturuyorum. O tarafa işim düşerse makinayı dediğiniz yere gösteririm, makul bir fiyat verirlerse de tamir ettiririm.
Zenit konusunda biraz aklım karıştı, arkadaşım hala burada; yani hala modeli değiştirme şansım var. Eğer sizin bahsettiğiniz daha iyi ise ondan da alabilirim hala...
Sizi epey yordum bu sorularla ama ne olur kusura bakmayın, acemilik işte...

Tarih: 2 Haziran 2005, 17:17 - İp: yok
alito
alito (üye)
İstanbul / Amatör

122k ile 122b arasındaki fark birinin Pentax K yuvalı ,birinin m42 vidalı objektif kuillanması ve 122b de self timer(herhalde zamanlayıcıdan kastınız bu) olmaması.Ama 122 diye bir model de var ve onda selftimer var.( O da M42)
Size son olarak şunu söyleyeyim.Ben olsam elimde Yashica TL Electro varken gidip Zenit 122 almam.Zenit ucuz,kullanımı kolay,yeni başlayan biri için ideal bir makinedir ama sizin elinizde zaten sağlam duruma gelirse ondan iyi bir makine var! Siz arkadaşınız henüz buradayken hemen Sirkeci'ye inin,bir kaç yere sorun.Nasıl pil uydurulacağını filan öğrenin.Makul fiyata tamiri mümkünse tamir ettirin Zenit'i de unutun.O arada her iki tipte objektiflerle ilgili de bir fiyat araştırması yaparsınız o da kararınızı etkileyebilir..
Yine de Zenit derseniz bu forumun 2.sayfasındaki zenit zenit zenit başlığını da okuyun.Yashica'yı yine de tamir ettirin ve satın.Alıcısı çıkar elbet.
Bu başlığa Burkay'ın çoktan müdahale etmesi gerekirdi ama ya görmedi ya da işleri yoğun uğraşmak istemiyor.Bu konuda en iyi bilgiyi o verirdi,üstelik kargoyla makineyi kendisine yollayabilirdiniz de.

Tarih: 3 Haziran 2005, 14:55 - İp: yok
shaman
shaman (üye)
İstanbul / Amatör

Bahsettiğiniz kişi sanırım başka bir sitenin forumunda bana bu konuyla ilgili tavsiyede bulunmuştu. Ve tavsiyesi zenit almam olmuştu!!! Ama dediğiniz gibi eğer Yachika'yı yaptırabilirsem satmaktan ziyade kullanıtımda... Sonuç olarak benim bu işten bir gelir elde etmek gibi bir amacım yok... Hobi olarak fotoğraf çekmeyi düşünüyorum o kadar... Dediğim gibi bu konuyla ilgili sizi çok meşkul ettim. Özetle yapacağım şey şöyle; Zenit 122b alacağım veya Zenit 122. Bununla fotoğrafçılığı azçok kendime yetecek kadar öğrenmeye çalışacağım. Bu arada da Yachika'yı tamir ettirebilirsem ve kalitesi dediğiniz gibi iyi ise ağırlıkı olarak onu kullanırım. Şayet tamiri pahalı ise objektifini zenitte kullanırım... zenitin daha geleceği kesin değil, arkadaş gittiği zaman diğer işlerinden vakit bulursa alabileceğini söyledi ama en kötü ihtimalle onunkini bir süre ödünç isterim...
tekrar alakanızdan dolayı teşekkür ederim..

Tarih: 3 Haziran 2005, 16:37 - İp: yok