tungsten
tungsten (üye)
İstanbul / Meraklı

Dijital’den Analog’a Terfi :)

Arkadaslar selam,

Iddali bir baslik oldu ama dusuncelerimi paylasmak istedim sadece....

2 yillik dijital macerasindan sonra eos 300d makinami da satarak dun bir adet nikon f75 aldim. Bunda en onemli etken dijitaldaki megapixel yarisindan, fiyat dususlerinden, renklerin her makina ile ayni cikmamasi vs'den bikmis olmam. F75 alirkende donus yolunu acik biraktim. Objektifimi daha sonra dijital slr(nikon, kodak, fuji) de kullanabilmek icin 24-135 tamron olarak sectim. Canon tipi objektif almayarak Canon dslr'lara mecbur kalmadim; boylece 3 markadaki gelismeleri izleyebilecegim. 24 mm ile baslayan bir objektif alarakta digital'e kismen de olsa uyumlu olmasini sagladim. Malum ccd boyutlari ben tekrar dslr alana kadar sabit kalirsa 24 mm cerpan ile 36 mm, 124 mm'de 186 mm olacak ki bu degerler kismen de olsa kabul edilebilir. Fakat daha sonra 40mm alti bir objektif ihtiyaci dogabilir. Digital makinalarin kit lensleri analog makinalarda kullanilamadigi ve daha sonra ccd boyutu filime esdeger oldugunda da kullanilamayacaklari icin hic hesaba katmadim.

Simdi hesap'larima gelelim:
- d70 ile f75 (birebir ayni kategori degil) arasinda 500 usd'den fazla fark var.
- Objektif 17-85 alindigi zaman slr'larda kullanilamayacak.
- 28-75 f2.8 tamron digitaller icin 1.5 carpani ile 1 lensi daha zorunlu yapacak. tamron 28-75 mukemmel oldugu kabul ediyorum ama 24-135'de hic fena degil....
- 24-135 1.5 carpani ile de gunluk lens olarak digitalde de kullanilabilecek.
- Film + pro scan ettirme maliyetleri 1 poz icin digitale gore 0.12 usd pahali. baski alinmak iastendiginde digital'dede ayni maliyet olusuyor.
- Film olarak 4166 (115 makara) poz cektigimde f75'in fiyati d70 ile ayni olacak.
- Haftada 1 makara ceksem 2 yil, haftada 2 makara ceksem 1 yil'da 2 makina ayni fiyata gelecekler.
- 1 yil icinde yada en kotu ihtimalle 2 yil icinde d70'in fiyati bugunku f75 kadar dusecek.
- 1 veya 2 yil icinde ccd teknolojisi dahada ilerleyecek, 3 ccd veya fujinin super ccd'leri belki filimi yakalayacak. 3 ccd ile belki beyaz ayari yapmadan filimindeki renkleri bulabilecegiz..
- su andaki scan teknolojisi'de 2 sene icinde ilerleyecek.....
- benim elimde en iyi ihtimalle 2 sene sonra digitalin yakalayabilecegi kalitede fotograflar olacak, (tabi daha evvelki zenit tecrubelerimi vs haric tutuyorum)
- Canon eos 30v metal kasa olarak veya birkac ilave ozellik olarak dusunulebilirdi. Ozaman d-slr'da canon'a mecbur kalacaktik. Simdi fuji, kodak ve nikon olarak oyun alanimiz 3 kati fazla.
- Nikon olarak f80 dusunulebilrdi. Fakat metal kasa da olsa dustugu vakit netice ayni olacagi icin ve haftada 2 makara cekim yapmayi planladigim icin aradaki fark ile daha iyi bir objektif almak daha mantikli geldi.

Tarih: 6 Mart 2005, 03:08 - İp: yok
ufiser
ufiser (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba tungsten bende geçenlerde bir F80 aldım. ama yanında g tipi 28-100 objektif var. ben buna iyi guzel bir d objektif almak istiyorum. acaba iyi dedğin bir objektif varmı? nikkor olmasında fayda var. fazya geniş açıya gerek yok (fiyatı cok arttırır cunki )

Tarih: 6 Mart 2005, 23:25 - İp: yok
tungsten
tungsten (üye)
İstanbul / Meraklı

Objektif konusunda ben cok yeni oldugum icin benim goruslerimi baskasina teyit ettirmeden satinalma yapmayiniz.

28-75 f2.8 tamron'un cok iyi oldugu soyleniyor. testlerde aldigi puanlar cok iyi. fakat sonradan digital icin pek uygun olmayabilir. 28-75 + 70-300 kombinasyonu 28-75 tercih edilirse mantikli oluyor.

24-135 f3.5 benim okudugum forumlarda gayet mantikli oldugu ve sharp fotograflar elde edilebildigi yaziliyor. bunun yanina 50 mm f1.8 alinabilir belki. fiyatida 100 usd mertebesinde olacak. 24-135 ile zoom objektifi olarak 100-400 mantikli olabilir. fakat fiyat cok yukselecek.

nikon objektiflerin iyi olduklarini biliyorum fakat fiyat olarak tamron'dan pahalilar. Sigma tamron'dan da ucuz fakat tamron kadar sharp olmadigi yonunde yorumlar okudum. tamron turkiye'de pek bilinen bir marka degil...

benim sana sorum scanner konusunda?
hangi scaner'i almaliyim? epson 2400 * 4800 'ler yeterli olabilir mi?

Tarih: 7 Mart 2005, 05:10 - İp: yok
tungsten
tungsten (üye)
İstanbul / Meraklı

http://www.photozone.de/2Equipment/easytxt.htm

burda lenslere puanlar verilmis...

Tarih: 7 Mart 2005, 13:20 - İp: yok
ufiser
ufiser (üye)
İstanbul / Amatör

evet tamronun 28-105 gibi bir objektifi varsa alabilirm. hep sigma düşünüyordum ancak tamron sigma ile nikkor arasında ise uygun gözüküyor açıkçası.
bu arada bende scanner alıcaktım araştırma yapmıştım tam yerinde sordun açıkçası :D ben epson 2480 düşünüyorum.
2400 ile 2480 arasında pek bi fark göremedim (taranmış dia + ve - neri inceledigimde) hem 2480 88euro. iyi gözüküyor bana açıkça bende ondan almayı planlıyorum. ama paran varsa (220 euro gibi) 3170 alman acayip iyi olur.(epson tabii)

Tarih: 7 Mart 2005, 19:31 - İp: yok
tungsten
tungsten (üye)
İstanbul / Meraklı

Epson 2480 aldim,
Simdilik sonuclar tatminkar. Forumlarda bahsedilen diger yazilimlari kullanarak deneme firsatim olmadi henuz. Simdilik paketten cikan yazilimi kullaniyorum.

3170'de olabilir fakat daha sonra film spesifik bir scaner da alabilirim. malum bu teknoloji gun gectikce ilerleyecek.

Tarama suresi 1200 dpi icin yaklasik 1 dakika.

Test acisindan herhangi bir fotografci'da scan ettirdigim ayni kareleri karsilastirdigimda biraz soft oldugu fark ediliyor. Tabi tum varyasyonlar ve deger yazilim alternatifleri ile de denemek gerekir. Konusulan cihazin 100 euro mertebesinde oldugunu da unutmamak gerekiyor.....

Uzun lafin kisasi evde bulunan babamin 30 sene once cektigi fotograflar da artik digitalde tekrar hayat buluyor....

Tarih: 9 Mart 2005, 07:05 - İp: yok
ufiser
ufiser (üye)
İstanbul / Amatör

tarayıcının içinden çıkan programları kullanmak fotografın veya dia nın daha iyi taranmasını saglayabilir. birde vuescan diye bir program varmış onu çok tavsiye ediyolar. ayrıca photoshop veya paintshop pro gibi grafik işleme programlarıyla fotografların puruz ve renk problemlerini halledebilirsiniz.

Tarih: 9 Mart 2005, 11:46 - İp: yok
efefoto
efefoto (üye)
İstanbul / Meraklı

bende digital makinadan sıkıldım .. hergün 2500mA pilleri şarj et .. çekim için makinanın hazır olmasını bekleyip an ı kaçırmak .. istedigin baskı büyüklügünde baskı alamamak .. 1,5 sene sonunca çöp olmasıve yarı parasının bile altında fiyat etmesi .. cok hassas olması .. yağmurda bozulması vs vs ..

Tarih: 20 Mart 2005, 20:34 - İp: yok
tungsten
tungsten (üye)
İstanbul / Meraklı

Selam,

24-135 den sonra alinabilecek bir lens var. Forumda kullanan arkadaslar varsa bana yorum yapabilirlerse sevinirim.

- Tam olarak istenilen olmasa da 135-400 sigma'nin fiyati makul. ornek olarak : http://www.pbase.com/image/35723240
- Birde Tokina var 80-400 olarak. Yaklasi ayni fiyatta. 80'den baslamasi avantaj benim icin. en azindan esneklik kazandiracak.

Tarih: 21 Mart 2005, 08:10 - İp: yok
  • 1