mikaeri
mikaeri (üye)
Ankara / Amatör

Canon Vs. Nikon

merhabalar
Tam manuel analog makine arıyorum da. Fotoğrafçılık dersim için. İki makine arasında kaldım
1.Canon AE-1 + 28-55mm lens
2.Nikon FM10 + 35-70mm lens
ikisinin fiyatı da aynı siz ne dersiniz?

#mikaeri' tarafından 16.02.2008 18:02:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Şubat 2008, 17:56 - İp: 85.***.**1.138
mikaeri
mikaeri (üye)
Ankara / Amatör

bir çok okuyan var ama cevap veren yok. tüh..

Tarih: 16 Şubat 2008, 23:15 - İp: 88.***.**5.163
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Mekanik makinelerde nikon derim.

Tarih: 17 Şubat 2008, 02:02 - İp: 88.***.**9.159
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Fatih abi merhabalar.Arkadaşın sormuş olduğu makineler analog makineler olsa da ben konu başlığı hakkında nacizane bir görüşümü sizinle paylaşıp fikirlerinizi almak istiyorum.
Bugüne kadar gerek netfotoda gerekse diğer forumlarda özellikle de bu işe yeni başlayan,yeni ilgi duyan arkadaşlar tarafından çok sıkça dile getirilmiş bir sorudur ''Canon mu Nikon mu''sorusu..mercedes mi bmw mi, yada galatasaray mı fenerbahçe mi..gibi..Belki tarama yapsak, yüzlerce Canon mu Nikon mu sorunua rastlarız..Ve yanıt olarak ya bu işi gerçekten bilen yada takım taraftarı gibi marka taraftarı olmuş insanlar tarafından bişeyler söylenir..
dijital fotoğrafçılık öncesinde, yani analog makineler zamanında sizin de arkadaşın sorunua verdiğiniz yanıtta olduğu gibi Nikon çok daha öndeydi.Makineleri canon a nazaran daha stabil, daha sağlam oluyorlardı.Ve marka olarak bir ''ekol'' dü.Ancak benim gördüğüm izlenim, analogtan dijitale geçiş sürecinde Nikon tabir i caizse biraz ''afalladı'' ve hızlı bir geçiş süreci izleyemedi.Eğer markaların modellerini tek tek ele alacak olursak, tabii ki Nikon'un da kaliteli modelleri var.Özellikle son çıkarmış oldukları D3 ve D300 tabii ki kaliteli modeller, ancak tek tek model olarak değil de markaların bütününe bakmak istiyorum.Mesela Canon ilk FF makinesini 2002 yılında EOS 1Ds ile çıkarmışken, Nikon ilk FF malinesini ondan beş yıl sonra 2007'de daha yeni çıkardı.Bu bir satış stratejisimiydi yoksa işte asıl sormak istediğim soru olan Canon'un nikon'dan dijital teknolojisinin daha gelişmiş olması yada nikon'un dijitale geçişte biraz sendelemiş olması mıydı?Yani gerek bu forumda gerekse diğer forumlarda insanların yazdıklarını okuyorum, biçok insan fanatik bir takım taraftarı gibi marka taraftarı olmuş durumda.Mesela canon'un ilk FF makinesini bundan altı yıl önce çıkardığını söylemiyor yazan vatandaş, FF D3'ü yere göğe sığdırmaktan da geri kalmıyor.Ama aynı arkadaş, Canon'un ilk FF makinesini Nikon'dan çok daha önce yaptığını biliyr da söylemek itemiyor.Yani marka bağımlılığından.dolayısıyla benim söylemek istediğim daha doğrusu sormak istediğim şu:olaya, markaların elindeki dijital teknoloji yönünden bakmak zorundayız ve bu açıdan baktığımızda, gidilmesi gereken yolun Canon olduğu görüşündeyim.Siz bu konuda ne düşünüyor sunuz?

#aeron' tarafından 17.02.2008 08:45:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Şubat 2008, 08:43 - İp: 88.***.**6.228
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
Analog makinelerin çok türlüsünü kullandım. Nikon özellikle F ve F2 makineleriyle tartışılmaz bir üstünlük kurdu. Bu arada bir sürü firma şu veya bu özelliği Nikon'dan önce yaptı, ama Nikon norm'lu bir dünya idi işte.
Canon ise 1986 da EOS sistemine geçerek bir atak yaptı, ama daha önce yaptığı A1 ve F1 sıkı makinelerdi doğrusu. Ancak bu çabalar Nikon'un statüsünü değiştiremedi. Bu arada Canon EOS sistemi için gerçekten çok iyi lens yatırımı yaptı. Bugün lens çeşitliliğinde bence Canon önde. Kaliteli lenslerde en iyi fiyatlar Canon'da.
Ditial dünyaya geçiince Canon CMOS sensöre yatırım yaptı ve kendi sensörnü geliştirdi. Bence hala sensörde lider. Ancak unutmamak lazımki bir şeyi ilk geliştiren olmak, sonsuza kadar lider kalmak değil. Biri gelir öne geçer.
Nikon pek yabana atılacak firma değil, bence Gövde yapıları Canon'dan iyi, eşit şartlarda olsaydı ben Nikon ile devam ederdim. Ancak Digital makine seçeceğim günlerde Canon sensörde açık ara önde idi ve Lens açısından hala daha avantajlı.
Sony ciddi oynuyor bu alanda, ama henüz benim için bile yeterli lensleri yok. Herhalde bu konuda açığını kapatacaktır. Şimdilik bu üçü dışında sahada ciddi bir firma daha belirmedi.
Benim düşüncelerim bunlar.
Bu arada en sevdiğim analog makinem ikinci el aldığım bir Exakta VX2A idi.
http://www.pacificrimcamera.com/pp/ihagee/vx2a.htm

Tarih: 17 Şubat 2008, 09:45 - İp: 88.***.**9.159
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Fatih abi gövde yapıları Canon'dan iyi derken, gövdelerinin sağlamlığı, kulanılan malzeme ve işçilik olarka mı iyi demek istediniz, yoksa gövdenin içindeki başta sensör olmak üzere elektronik tertibatı mı iyi demek istediniz?

Tarih: 17 Şubat 2008, 18:13 - İp: 88.***.**6.228
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Gövde tasarımı, ergonomisi gibi şeyler demek istedim.
Mesela Canon'da menüden seçilen şeyler vakit kaybettirirken, Nikon'da tuş basıyorsun ve hızlı. Biraz subjektif, ama elde verdiği his bana daha iyi geliyor.
Gerçi bunlar kozmetik şeyler, önemli olan fotograf kalitesi, lens seçenekleri/fiyatları dediğin zaman gidip canon alıyorsun.
Mesela süper tele objektiflere bir bak.
nikon canon fark
600 f4.0 vr/ıs 9500 7200 2300
500 f4.0 vr/is 7900 5500 2400
400/2.8 vr/is 8800 6500 2300
300/2.8 vr/is 4500 3900 600

Tarih: 17 Şubat 2008, 19:41 - İp: 85.***.**5.180
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Anlıyorum Fatih abi..çok teşekkür etim ilgi ve yardımın için.

Tarih: 17 Şubat 2008, 19:58 - İp: 88.***.**6.228
  • 1