uluer26
uluer26 (üye)
Ankara / Meraklı

Canon Objektif

Ev de 90 yılların başında alınmış canon T50 bir makinay var, epeydir fotoğraf çekemiyordum iş yoğunluğundan, şimdi iflas edince boşa çıktım ve buraya üye oldum.İki konuda yardım rica edeceğim.!ilk olarak bu makina ile fotoları çektirip bastırmasamda cd ortamına aktartsam yaparlar mı?ücretler tahmini nedir?
Ve asıl öğrenmek istediğim makinanı üzerinde cano FD 50mm 1:1.8 bir objektif var para olunca bir D-SLR aldığımda bu objektifi kullanabilirmiyim,iyi objektifmidir iş görür mü?saygılarımla.

Tarih: 30 Ekim 2009, 21:30 - İp: 94.***.**3.108
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

fd objektifi dslr uzerınde kullanamazsınız.
ancak dslr ler için uygun canon ef 50mm f:1.8 lens 200 lira civarı bulunabiliyor.

---
filmleri sadece tab ettirip cd ye aktarma sansınız var diye biliyorum.
fiyat bilgim yok malesef.

Tarih: 31 Ekim 2009, 06:37 - İp: 78.***.**8.157
gurel34
gurel34 (üye)
İstanbul / Meraklı

Ben iki film'i tab ettirip cd ye aktarmaya 10 tl. verdim bugün. 1 film'i 3 tl. ye tab ediyorlar.

Tarih: 31 Ekim 2009, 21:25 - İp: 85.***.**8.147
-olympos-
-olympos- (üye)
Antalya / Stüdyo Fotoğrafçısı

--film 3 TL, ye tab olmaz. --
Filmi banyo ücreti 3 TL, dir. Sadece banyo yaptırıp tarattırabilirsiniz, ardından bir CD ye kayıt iş tamam.

Tarih: 1 Kasım 2009, 15:14 - İp: 62.***.**5.230
kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

fotografcilarin cogu banyo edilmis filmi taramiyorlar; ilkönce kagida basip sonra kagittan tariyorlar. bu nedenle sadece cd'ye her yerde cektiremiyorsunuz.

ben renkli filmde dia pozitif film kullaniyorum (fujichrome velvia, provia, astia) ve banyo ettirdigim dialari sonra yüksek kaliteli tarayiciliarda tarattiriyorum.

fakat dia'yi da heryerde banyo ettiremiyorsunuz ne yazik ki. standard filmlerdeki C-41 metodundan farkli olan E-6 metoduyla banyo ettiriliyor cünkü...

negatif -> banyo -> kagit -> taratma
ve
pozitif -> banyo -> taratma
yine ayni masrafa geliyor yaklasik olarak sonucta ama ISO 100'lük bir fuji dia'sindaki renk canliligini hic bir negatif veremez. ee bosuna "professional film" diye gecmiyor kutusunda

Tarih: 4 Kasım 2009, 14:24 - İp: 91.***.**4.34
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Modern aletlerle donanmış bütün fotograf stüdyoları önce tarar sonra bastırır.

Anlamanın yolu basit : "Sadece banyo+tarama istiyorum, baskı istemiyorum" deyin, mırın kırın ediyorlarsa teşekkür edip olay mahallinden uzaklaşın.

Biraz daha iyi bir metod, hem Kodak'ın hem de Fuji'nin Türkiye internet sitelerinde kendileriyle çalışan stüdyoların il il, ilçe ilçe listesi var, herbirinin imkan ve kabiliyetleri de belirtiliyor bu listede, size en yakın olanına gidebilirsiniz.

Fakat iş bununla bitmiyor. Dükkanına 30-40 bin YTLlik ekipmanı koyduğu halde o ekipmanın başına işi bilen ve önemseyen personel koyamayan stüdyolar var. 1-2 denemeyle işini bilen ve önemseyen stüdyo tespit etmeniz gerekecek.

Ben C41 banyo ve 6 MP tarama için 8 YTL ödüyorum. İstanbul'da mutlaka daha ucuzu vardır ama bu stüdyo hem bana yakın hem de işini iyi yapıyor.

E-6 banyo olayı İstanbul'da bile çok zor, çok zahmetli, çok masraflı. Haftasonu bu işin yapıldığı birkaç yere gidiyordunuz, Beşiktaş, Sirkeci falan gibi, 15-20 YTL para ödüyorsunuz, sonra ya kargolatıyorsunuz yada bir daha oraya gidiyorsunuz. Profesyonel değilseniz, yani 5-10 makarayı birden banyo ettirmeyecekseniz, çekilir kahır değil.

Tarih: 5 Kasım 2009, 01:38 - İp: 88.***.**6.9
  • 1