fix
fix (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon Eos3000 Yardım

baya once bu makinayı almıştım uzun zamandır kullanmadım hatta hiçbi özelliğini kullanmadım , bu p tv av m a-dep özelliklerini ve ekrandaki 125 5.6 gibi değerlerin ne işe yaradığını biri kısaca anlatabilirse cok sevinirim tesekkurler

ingilizce kullanma kılavuzunu buldumda anlamıyorum bicok seyi , shutterspeed ve aperture muş o sayılar , bunları azaltmak yada arttırmak nası etkiler yaratır?

#fix' tarafından 12.02.2006 11:49:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Şubat 2006, 11:05 - İp: yok
kamuran76
kamuran76 (üye)
Kocaeli / Amatör

aslında sordugun sorular cok genis bi konuyu kapsıyo.shutterspeed yani perde hizi.bu senin karsındaki objeyi ne kadar pozlayacagını belirler.yeni eger cok hizli hareket eden bir nesneyi fotoluyacaksan hizi arttırmalısın 1/1000 yada 1/1500.eger guzel bir manzarayı pozlayacaksan ısıga gore uzun pozlama yapman gerekebilir.8-10 saniye gibi.bunun içinde tripot gerekecektir.aperture ise diyafram acıklıgı.makineni kendine dogru cevirip objektife bakarsan bu acıklıgı gorebilirsin.diyafram acıklıgı makinenin isiga duyarllıgıdır.eger cok isikli bir ortamda isen diyaframı kapatırsın(unutmadan soylıyım diyaframı kapatmak icin degeri sayısal olarak arttırman gerekiR yani ters orantılı)bende senin makinana yakın bir makına kulanıyorum 300v.eger normal cekimler yapmak istiyorsan makineni otomatik moda getir (kare isaretine yani)
benim sana tavsiyem kendine fotografcılıkla ılgılı guzel bir kıtap al yada bir fotografcılık kursuna git.ve bu forumdaki tum cekim teknikleri konularını oku.cunku buran kazanacagın cok olabilir.tıpkı benim gibi.....aramıza hos geldin saygılarımla......KAMURAN

Tarih: 12 Şubat 2006, 14:50 - İp: 85.***.**8.2
baranozis
baranozis (üye)
Bursa / Doğa Fotoğrafçısı

hmm bencede bi yere katılmanız iyi olur.Çünkü bunlar temel şeyler yani bilinmesi gerek

Tarih: 13 Şubat 2006, 17:23 - İp: 88.***.**8.44
  • 1