elsa80
elsa80 (üye)
İzmir / Amatör

Canon Eos Rebel

merhaba arkadaşlar..canon eos rebelle ilgili bi sorum olucak.makineyi yeni aldım ve diyafram ve enstantene ayarlarını yaparken çıkan + ve - lerin ne anlama geldiğini bilmiyorum acaba + ve - (+-) yanyana geldiğinde ayar uygundur mu demek, şimdiden cevaplarınız için teşekkürler..

Tarih: 19 Şubat 2007, 03:43 - İp: 88.***.**7.163
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

+ ve - fazla ve eksik pozlamayı gösterir. İsteyerek fazla veya eksik pozlama yapmadığınız sürece ortada olması doğru pozlama sağlayacaktır.

Tarih: 19 Şubat 2007, 11:54 - İp: 88.***.**1.166
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

sanırım makinenizde -2..-1..0..+1..+2 diye pozlama göstergesi yok, bunun yerine - ve + var
bunların ikisi birden yanarken doğru pozlamada olduğunu gösteriyor.
daha yeni makinelerin büyük bir kısmında -2'den +2'ye kadar olan pozlama telafisi var, sizde - ve + aynı anda yandığı zaman diğer çizelgedeki 0'a denk geliyor. maalesef bu gösterimin dezavantajı + veya - olduğu zaman ne kadar + veya ne kadar - olduğunu doğrudan anlayamamanız. ortayı (-+) bulup oradan adım adım saymanız gerekiyor mesela -2'de mi yoksa -1'de mi olduğunuzu anlamak için.

Tarih: 19 Şubat 2007, 23:48 - İp: 84.***.**1.114
elsa80
elsa80 (üye)
İzmir / Amatör

cavaplar için teşekkürler arkadaşlar ama benim makinede -2..-1..0..+1..+2 olayı da var burak, (-+) olayı da sanırım aynı anlama gelmiyolar ??????

Tarih: 20 Şubat 2007, 22:29 - İp: 85.***.**7.220
  • 1