grausam
grausam (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon Eos 600 Kullanan Varmı

Merhaba arkadaslar elimde Canon EOS 600 fotograf makınesi var.fotografcılıga merak sardım.sizden isteim makıne hakkında bana bilgi bulabilecegim bir link yada kullanan arkadaslar varsa nasıl kullanılacagı hakkında bilgi.birde bildiginiz turkce kullanma kılavuzu bulabilecegim bir link.makinenin tum ozelliklerini bilmiyorum ogrenmek ıstıyorum mesela kendısı oto focus yapıo bunu manuala nasıl cevırırım.simdiden tesekkurler kolay gelsin

Tarih: 7 Eylül 2006, 04:09 - İp: 85.***.**5.132
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

Kıymetli kardeşim,
Devrinin güzel makinelerinden idi.
Elindeki lens güzel olursa son derece güzel sonuçlar alırsın.
15 yıl kadar ne olduğunun farkına varmadan yeşil kare ile ful otomatik kullandım.
Türkçe klavuz hiç görmedim.
Herhangi bir fotoğrafçı yol gösterebilir.Normal dururken ayar çarkı L (lock-kilit)durumunda pil korumada durur.
Yeşil kare otomatiktir,
A pozisyonu komutu sana verir.Mode tuşu basılıyken deklanşörün arkasındaki çarktan M,manuel,P,program,A,Av T,Tv DEPTH seçer bunlarıçekim öncesi ayar çarkından istediğin değere getirir,yaptığınıışıklı kadrandan görür, kadraj ile çerçeveler, yarım deklanşör ile merkezden netlemeyi sabitleyip çerçevene dönüp basıp çekersin.
Manuel fokusu sormuşsun. Onun ayarı makinede değil lensin yanındadır.Af den Mf ye alır kendin manuel fokus ayarlarsın.
Bir pratik ayar da P pozisyonunda var.
P de iken Mode veExp.Comp tuşlarına basıp ayar çarkı ile ekrandaki ufak çerçevede 1 den 7 ye kadar hazır programlar bulunur.
Buna ait ufak bir etikette arka kapakçıkta yazılı bilgi olur.
P1-Standart
P2-Quickshot
P3-Landscape
P4-Sports
P5-Portraid
P6-Close-up
P7-İndoor
Arka kapakçığın içinde solda gömülü duran düğme de film bitince geriye sarema motorudur.

Uzaktan bu kadar anlatabildim.
Yukarıda anlattıklarımı anlayacak temel bilgiden sonra elinde nasl bir dev olduğunu anlarsın sanıyorum.

Çalışmalarında başarılar diliyorum.

Tarih: 30 Eylül 2006, 06:37 - İp: 81.***.**8.125
kevcimen
kevcimen (üye)
Kocaeli / Amatör

OCANt35 merhaba,
Şimdiye kadar EOS 600 serisi için bu kadar açıklayıcı bilgi veren birisini daha görmedim. Bir vitrinde görüp almıştım, eos 650, 600 ile arasındaki fark nedir, bilgi verirseniz çok sevinirim. Canon'un model mantığına bakılırsa 600 daha gelişmiş bir model gibi duruyor.
Saygılar...

Tarih: 6 Kasım 2006, 22:48 - İp: 85.***.**8.187
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

kevcimen, merhaba.
eos 600 elimde ilk slr makine olduğu için severek kullandım. Daha sonra almanca kataloğundan makineyi çözmeye çalıştım.
Ancak digital makineler edinip bedava çekimler ve anında sonuç görmeye başlayınca konu kafamda ancak çözüldü.
canon 650 bildiğim kadarıyla bir alt model.650, 620 ,600 , şeklinde sıralanıyor. Daha yenileri malum.
Bu gurup metal gövde ve japonyada yapılan modeller diye biliyorum.
Daha sonra taiwanda hafif plastik gövdeler yapıldı.
Ana fabrika gelişen yarı ve tam profosyonel makinelerle yoluna devam etti.
Bu gövdelerin temizleri 100 ytl dendaha ucuza bulmak mümkün.
canon EF 50mm f1,8 de oldukça ucuz ve çok verimli bir lens.
Bu ideal ekonomik set ile çok uzun zaman güzel fotoğraflar çekilir.
Çok heveslendiğim 28-80 usm son zamanda elime geçti.Hiç bir zaman da 50mm başarısını bulamadım. Kabahati kalibre edilmemiş bakı lab. veya film banyosuna bulmaya çalıştım.
Tecrübe, gerideki yaptığımız hatalar imiş.

Bu eğitimin sonu digital oluyor.Seçmek ve öğrenmek için etrafımızda daha fazla imkan ve internet kaynağı var.
Bilgi fazlalığından boğulmadan ağır ilerlenecek uzun bir yol.

Kolaygelsin.

Saygılarımla.

Tarih: 7 Kasım 2006, 00:07 - İp: 81.***.**2.203
  • 1