elvis48
elvis48 (üye)
Muğla / Amatör

Canon Eos 500n mi Yoksa Ae1 Program M I

merhaba arkadaşlar,
bu sene fotoğrafçılık sınavına giricem ve negatif foto çekmem gerek aeq mi yoksa eos 500n mi alsam karar veremedim iki konusunda da çok bilgim yok:S yada bana tavsiye edebilceğin,z d,ğer makinalar konusunda yardımcı olur musun teşşekr ederim

Tarih: 13 Aralık 2009, 21:46 - İp: 88.***.**0.85
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Antika fotograf makinası kolleksiyoncusu değilseniz, amacınız fotograf çekmekse yanıt gayet basit, düşünmeye bile gerek yok : Canon EOS 500N

Canon AE-1, 1976'da piyasaya sürülmüş manuel fokus bir makinadır, Canon FD tipi lenslerle uyumludur. FD sistemi 1986'da EOS sisteminin çıkışıyla beraber ölmüştür. AE-1 her tarafı metal, güzel işçilik ürünü sağlam bir klasik makina olmakla beraber modern makinalarla kıyaslandığında artık pratik değildir. Kolleksiyoncuların gözdesi olduğu için pahalıdır.

Canon EOS 500N, 1996'da piyasaya sürülmüş plastik gövdeli, plastik bayonetli (lens takılan yer), ucuz bir makinadır. Plastik olmasına rağmen her açıdan daha fonksiyoneldir. Daha iyi pozlar, kendi flaşı vardır ve otomatik fokuslama (AF) yapar. Bir fotografçı için elzem olan P,A (Av), S (Tv) ve M modlarını barındırır. Günümüzde hala yaşayan Canon EOS sistem lenslerle çalışır. Kendi kendine film yükler, her çekimden sonra otomatik ileri sarar.

Tarih: 13 Aralık 2009, 23:36 - İp: 88.***.**4.52
elvis48
elvis48 (üye)
Muğla / Amatör

çok teşşekür ederim bu cvbınız için filmli makinlar hakkında hiç bilgim yok bu yüzden ne yapıcağımı bilmiorum...cevabınız bana çok yardımcı oldu... eğer başka bir makina öeneribilirseniz sevinirm...

Tarih: 14 Aralık 2009, 15:52 - İp: 88.***.**2.34
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Tek tek model söylemek yerine kriterleri belirteyim :

1. AF yani otofokus
2. Kendinden flaşlı
3. P,A (Av), S (Tv) ve M modlarında çalışabilmesi

Canon, Nikon, Minolta ve Pentax böyle makinalar ürettiler.

Ben şahsen hep Minolta kullandım. Maxxum/Dynax serisinin 404si, 505si, 4, 5 modelleri işinizi görecektir.

Canon'un EOS serisinin Amerika'da Rebel diye sürdüğü modeller. Mesela sizin sorduğunu 500N'nin Amerika versiyonunun adı Rebel G. Piyasaya sürülüş tarihi sırasına liste şöyle : 1000F (Rebel S), 1000FN (Rebel SII) , 500 (Rebel XS), 500N (Rebel G), 300 (Rebel 2000), 3000N (Rebel XSN), 300V (Rebel T1), 3000V (Rebel K2), 300x(Rebel T2) .

Bütün bunlar Canon'un piyasaya sürdüğü 4. ve 5. sınıf ucuz makinalardır ama sizin için hayli hayli yeterlidir. Üst sınıflarda vizörün parlaklığı büyüklüğü berraklığı artar, AF hızı ve güvenirliği yükselir, flaşlı çekimde daha komplex pozlama yapabilir, flaş sync. hızı artar, yağmur soğuk toz gibi çevre koşullarına mukavemet artar, seri çekim hızı artar vs., şimdilik sizi ilgilendirmeyen özellikler. Canon'da model numarasının basamak sayısı artınca sınıfı düşer. Mesela EOS 300V, EOS 3000V'den daha üstün modeldir.

Nikon'un F65,F75 ve F80 modellerini öneririm. (Amerikan versiyonu N65,N75 ve N80). Aslında Nikon'un bu kritere uyan pekçok makinası var ama yeni lenslerle uyumluluğunu gözeterek bu medelleri öne çıkarıyorum. Muhtemelen stabilizasyonlu VR lens kullanmayacaksanız F55, F70 de işinizi görecektir. Full liste için :

http://www.kenrockwell.com/nikon/compatibility-lens.htm

Pentax'ın da uygun modelleri var ama ben pek bilmiyorum. Belki Pentaxsever bir arkadaş yardım eder.

Tarih: 15 Aralık 2009, 00:10 - İp: 88.***.**8.159
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba,

Antika gerekli tüm bilgileri eksiksiz biçimde vermiş.

Pentax ın uygun fiyatlı AF filmli makineleri Z/PZ serileri link

ve MZ/ZX serileridir link

sahibinden.com da araştırınca Pentax ın MZ 50 modelini lensiyle beraber 160 TL ye bulabiliyorsunuz. MZ7 modeli var, o da sadece lens olmadan sadece body 70 TL. Her ikisi de AF ve filmlidir.

Tarih: 16 Aralık 2009, 17:16 - İp: 64.***.**0.66
elvis48
elvis48 (üye)
Muğla / Amatör

gerçkten çerçevemi genişlettiğiniz için sağolun...aslında ben üniversiteyi fotğrafçılık okumak için bıraktım ve sınavda film li makina kullanmamızı sölüolar şimdi ben ne alcam ??? bakıorum bi ton makina var hep te oto kollandım teknik bilgim yok zaten :D sınavda da sormuolar sanırım izmiri denicem 9 eylül teknik istemiolar resim çekiosn bi görsel sınav var onu geçiosun mülakat.... bnm sadce o gün çekim yapmam için makina almam lazım ne kadar saçma aslında demi??
neyse bana ne tavsiye edersniz...bu arada bilgilerinize hayran kaldım... çok teşekkrü ederim ilgilendiğiniz ve yardımcı olduunuz için

Tarih: 17 Aralık 2009, 23:05 - İp: 88.***.**4.86
  • 1