skenans
skenans (üye)
Muğla / Amatör

Canon Eos 500 Nasıl

İyi Günler

Sizce Canon EOS 500 Anolog nasıl bir makina

Yardımcı olursanız sevinirim.

Tarih: 25 Nisan 2009, 13:54 - İp: 78.***.**0.77
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Uygun fiyata bulursaniz, yani 120 YTLnin altına, gayet yeterlidir.

P, Tv, Av, M modlarının hepsi var, builtin flaş var. Bence bu özellikler asgari yeter koşulları sağlıyor zaten.

Olumsuz tarafına bakalım :

1. E-TTL flaş pozlaması yok : Bunun anlamı pozlama için pre flaş çakma özelliği yok. Bence filmli makinalarda zerrece önemli değil, OTF ölçüm gayet iyi çalışıyor.

2. Flaş sync hızı sadece 1/90 sn : Bunun anlamı ters ve güçlü ışıkta çekim yaptığınızda öndeki konuyu aydınlatmak için flaş çaktığınızda arkadaki aydınlık alanın çok pozlanmasını engelleyemeyeceksiniz. Bu bütçeyi iyice arttırmadan, yani bayağı üst seviye bir gövde almadan kurtulabileceğiniz durum değil, yani bu bütçeye bir kayıp yok. Güçlü bir harici flaş alırsanız bu problemi halledebilirsiniz. 2.el bu tür bir flaşı 50-100 YTL'ye edinebilirsiniz.

3. Plastik lens yuvası : So what ? Makinanın üzerine çıkıp tepinmeyin siz de

Tarih: 25 Nisan 2009, 21:21 - İp: 85.***.**3.67
ressam_m
ressam_m (üye)
Bursa / Amatör

cidden almayı dusunuyorsanız eos 500`u bende fazladan elımde olan eos 500 ve eos 50e(goz kontrollu netlık) bodyler var.Uzun zamandır satsammı satmasam mı dıye dusunuyordum...ılgilenirseniz yardımcı olmak ısterım...

hala eos 3 kullanıyorum...dıjıtale gecmedım....analog keyfı baskadır....

Tarih: 26 Nisan 2009, 14:14 - İp: 88.***.**0.17
skenans
skenans (üye)
Muğla / Amatör

Sağolun

Tarih: 27 Nisan 2009, 20:32 - İp: 78.***.**4.134
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Body ve analog diye bir ikili yoktur.

Body ve lens diye bir ikili vardır.
Analog ve dijital diye bir ikili vardır.

Birinci ikili fotograf makinasının kendisi gövde (body) oluyor, bir de bunun üzerine takılan mercek oluyor. Mercek yerine İngilizce lens veya Frenkçe objektif diye de adlandırabilirsiniz.

İkinci ikili yani "analog ve dijital", aslında bir ikili değil, çeşit. İçine film konarak fotograf çeken makinalara "analog", ışığa elektronik sensörü vasıtasıyla resim çeken makinalara "dijital" yani sayısal deniyor.

Sizin aldığınız 35mm filmli (yani analog) SLRdır.

İçinde siz vizörden bakarken görmenizi sağlayan hareketli bir ayna sistemi var.

Bu ayna lensin arkasına inikken siz vizörden neyi çektiğinizi görürken, bu esnada makinanın işlemcisi de aynen sizin gibi aynanın yansıttığı görüntüden ışığı ölçer ve fokusu ayarlar. Ayna vasıtasıyla çekim yapacağınız lensin görüntüsünü görebildiğiniz için, vizör için ikinci bir lense ihtiyaç yoktur. Bu nedenle bu makinalar "Single Lens" diye tanımdırılır. Tam çekim anında ayna yukaru hareket ederek ışığın yolundan çekilir, ışık vizör yerine arkadaki filmin üzerine düşer. İşte aynanın bu yukarı çıkıp çekimden hemen sonra dönmesi olayına da "Reflex" denir. Uzun lafın kısası Single Lens Reflex yani SLR.

Aynı makinanın film yerine dijital sensör kullanan çeşidine Digital Single Lens Reflex yani DSLR denir.

Makinanız 35mm'lik film kullanır, yani çektiğiniz herbir resim 36x24mm'lik bir film karesi üzerine sabitlenir.

Canon EOS serisi için üretifmiş bütün Canon EF lensler makinanıza uyumludur.

Çok pahalı bazı DSLRların 36x24mm'lik ( yani Full Frame) sensörü vardır. Günümüzde çoğunlukla DSLRların APS-C diye adlandırılan 24x16mm'lik sensör vardır. Canon bu tip APS-C (yani 24x16mm) sensörlü DSLRları için Canon EF-S lensler üretti, bu lensler sizin makinaya uymazlar ( uysalar bile daha küçük görüntü üretmek için tasarlandıkları için köşeler karanlık çıkar ). Canon EF lensler bütün DSLRlara uyarlar.

Makinanız hayırlı olsun. bence bunları boşverin, içine film takıp keyfinize bakın.

Şimdilik tek teknik kaygınız filmlerinizi banyo ettirip tarayacak iyibir stüdyo bulmak olmalı. ISO100'lük film ve 6MPlik taratma ile dijitalden çok daha iyi sonuç alacaksınız.

Normal şartlarda negatif yerine pozitif dia filmi kullanmanızı önerirdim ama İstanbul'da bile dia banyosu ( E6 ) yapacak yer bulmak zor, zahmetli ve pahalı. İşini iyi bilen bir yerde tarattığınız sürece negatif gayet iyi sonuç veriyor:

1977 model Minolta XG ile çekildi.

bkz. şu sayfanın sonuna yüklemiştim bu resmi :
http://forum.netfotograf.com/fotograf_makinesi.asp?msg_id=37846

Tarih: 27 Nisan 2009, 22:59 - İp: 85.***.**3.67
skenans
skenans (üye)
Muğla / Amatör

Çok sagolun bilgilendirdiniz beni...

Tarih: 28 Nisan 2009, 10:31 - İp: 78.***.**5.190
  • 1