abyssblue
abyssblue (üye)
Balıkesir / Amatör

Canon Ae1 İçin Tavsiye İstiyorum

iyi sonuç almak için neler yapmalı

Tarih: 6 Haziran 2007, 20:42 - İp: 88.***.**9.183
dolunay_hd
dolunay_hd (üye)
Samsun / Doğa Fotoğrafçısı

Merhaba ama yanaşma desem yanlış olmaz heralde ama almaman daha iyi olur saygılar.

Tarih: 26 Haziran 2007, 11:51 - İp: 88.***.**5.55
idris nebi
idris nebi (üye)
İstanbul / Meraklı

Ayarları doğru yapın yeter.

Tarih: 27 Haziran 2007, 21:49 - İp: 195.***.**6.4
hulyaa
hulyaa (üye)
İstanbul / Amatör

hazır böyel bir konu açılmış .. ben de derdimi dile getireyim
fotoğraf çekmeye yeni başlayan biri olarak canon ae1 almakta karar kıldım. ancak 2 çeşit objektif var ve hangisini alsam bilemedim ..

1.si canon 50 mm 1.8
2. markasını hatırlamıyorum ama 35-70mm diyaram aralığı da 3.5-16 arası

şimdi 50 mm alsam zoom yapamayacağım, diğerini alsam zoom yapabileceğim ama hareketli objeleri çekerken diyafram açıklığı yeterli gelmeyebilir.

deneyimli veya bilgili arkadaşlar yorum yaparlarsa sevinirim ..acaba 3.5 diyafram yeterli mi yoksa canon olsun zoomu boşver mi diyorsunuz?

şimdiden teşekkürler

Tarih: 30 Haziran 2007, 23:02 - İp: 88.***.**3.224
idris nebi
idris nebi (üye)
İstanbul / Meraklı

İkisini de alın.
2. el alırsanız ucuzdurlar zaten.

Tarih: 1 Temmuz 2007, 02:09 - İp: 195.***.**6.4
hulyaa
hulyaa (üye)
İstanbul / Amatör

tavsiye için teşekkürler idris,

Kafam o kadar karıştı ki karar vermekte güçlük çekiyorum, Canon ae1 almakta karar kıldım demiştim ancak Canon a1 almaya meyil ettim :S

Gittiğim dükkanda satıcı AE1 ile A1 arasındaki tek fark A1 in uygun diyafram ve enstntene değerlerini otomatik gsterme özeliği oldunu söyledi.hani fotoğrafın normal göründüğü gibi çıkması için gösterdiği 2 değer .. gerçekten tek fark bu mu ?? ve 400 ytl fiyat biçti ( objectifler dahil) AE1 içinse 270 ytl diyor. ben de oldu mu tam olsun diyorum .. Acaba verdiğim 400 ytl ye değer mi yoksa ae1 le de aynı çekim kalitesi elde edebilir miyim ..??

bir de A1 de uygun enstantene ve diyafram değerlerini vizörden bakınca okudğumuz değerde yapınca fotoğraf normal haliyle çıkıyor ya ( yani alan derinliğiyle oynamadan falan ) aynı görüntüyü Ae1 de elde etmek mümkün mü?

ben enstantene öncelikli ae1 de bunu elde etmek için diyafram değerini olabildiğince yüksek tutarak sağlayacağımı düşündüm . siz ne dersiniz??

Tarih: 2 Temmuz 2007, 20:08 - İp: 88.***.**3.224
poettime
poettime (üye)
Ankara / Amatör

ben 50 mm 1,8 i almanızı tavsiye ederim

ters takıp macro çekim de yapabilirsiniz

Tarih: 2 Temmuz 2007, 23:32 - İp: 88.***.**8.120
idris nebi
idris nebi (üye)
İstanbul / Meraklı

Daha önce Canon "A1" veya "AE1" kullanmadım ama bende "AE1 Program" modeli var.
Ancak makinenin can sıkıcı bir özelliği var ki anlatmadan geçemeyeceğim.Bu durum A1 ve AE1 için de geçerli midir bilemem.

İlk SLR makinemden (Zenit) sonra bir tane Nikon F almıştım.
Vizörden gözümü ayırmadan enstantaneyi,diyaframı ve pozometreyi görüp ayarlayabiliyordum.

Bir sonraki makinem Nikon FE 2 idi.Aynı şekilde vizörden tüm bilgiler okunuyordu.
"A" (auto) durumunda olsa bile vizör size her türlü bilgiyi aktarır.

Canon AE1 Program aldığımda ise biraz hayal kırıklığına uğradım.Çünkü "program" modunda iken vizörden tüm bilgiyi göremiyordum.
Üstelik vizörden bakmasanız bile "program" seçeneğinin hangi enstantaneyi seçtiğini bilmiyorsunuz.Sadece çekim hızının düşük veya yüksek olduğunu bildiriyor size makine.

Bence bu durum başlangıç/öğrenme aşamasında biri için pekde öğretici değil.

Bu yüzden sizin bahsettiğiniz fiyat aralığında size tavsiyem Nikon F almanız yönünde olacak.300 ytl civarı bir fiyata makineyi bulabilirsiniz sanırım.

Kullanımı tamamen manüeldir.
Mesafe ayarını daha rahat yapabilirsiniz (mesafeyi doğru bulduğunuzda bir hizaya gelen ayrık bir "screen" i var).
Pozometre dışında pile ihtiyacınız yoktur.
Canona oranla çok daha sağlamdır.
Titreşimi önleyici bir özellik olan aynayı kaldırma özelliği vardır.
Flaş seçeneği esnektir,illa belirli "dedicated" flaş kullanmaya zorlamaz sizi.
Bulb dışında birde "T" (Time) fonksiyonu vardır ki şimdiye kadar (F2,F3,F4 hariç) pek rastlamadım.

Canonun bahsi geçen modelinden daha iyi bir seçenek bu bence.

Çekim kalitesi konusunda ise (tamamen manüel kullanımda) her şey zaten size bağlıdır.Farkı optikler yaratır.

Tarih: 3 Temmuz 2007, 04:28 - İp: 195.***.**6.4
hulyaa
hulyaa (üye)
İstanbul / Amatör

demek 50 mm yi ters çevirince macro çekim yapabiliyorum ha ?! bak bunu öğrendiğim iyi oldu saol poettime. zaten ben de 50 mm yi almaya karar vermiştim.
idrisnebi ye de verdiği tavsiyeler için teşekkür ediyorum..A1 de söylediğin o özellik var işte. hem ens. hem diyafram değerini ayarlayabiliyor aynı anda pozometre .ama gördüğün değerleri ayarlaman için gözünü vizörden ayırman gerekiyor.
inşallah tez zamanda bir A1 sahibi olurum yardım et YaRab!

#hulyaa' tarafından 03.07.2007 18:06:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Temmuz 2007, 18:04 - İp: 88.***.**7.33
  • 1