gokankaya
gokankaya (üye)
İstanbul / Amatör

Canon Ae-1 P İle Problem Yaşıyorum

Kullandığım Canon AE-1 Program fotoğraf makinesiyle bazı sorunlar yaşıyorum. Makinenin film sarma kolu dönmüyor. Ancak buna rağmen deklanşör çalışmıyor. Fotoğraf makinesinin modunu kontrol ettim. Ancak çekim modunda (A) olmasına rağmen deklanşör ve kol çalışmıyor. Aynı zamanda makinenin aynası kalkık vaziyette ve aynanın altında kırmızı bir nokta gözüküyor, bu yüzden vizörden hiçbirşey görünmüyor. Kullanma kılavuzunda ve internette hiçbir bilgi bulamadım. Yardımlarınız için teşekkürler

Tarih: 10 Ağustos 2006, 01:55 - İp: 81.***.**3.231
drego
drego (üye)
Kocaeli / Amatör

uzun yıllardır AE1-program kullanıcısıyım ve sizin bahsettiğiniz sorunlarla hiç karşılaşmadım ama eğer makinenin film kapağını açabiliyorsanız (içinde film yoksa) açıp bir bakın derim. perde takılmış olabilir. içinde film varsa da makinanın altında bir küçük düğme var, ona basıp film sarma kolunu serbest bıraktığınızda filmi geri sarabiliyor olmanız gerekir. aynanın kilitli kalması da bir sıkışmayı gösteriyor gibi. tüm bunlar benim tahminim tabi. aslında burukay bey daha fazla yardımcı olabilir. tüm bunlar sonuç vermez ise yetkili ve ehil bir tamirci yolu gözüküyor size... kullanım klavuzundan bahsediyorsunuz. bende böyle bir klavuz yok. eğer mümkünse bir fotokopisini rica edebilir miyim? saygılarımla...

Tarih: 10 Ağustos 2006, 15:59 - İp: 81.***.**6.138
gokankaya
gokankaya (üye)
İstanbul / Amatör

Öncelikle ilginiz için teşekkürler. Makinede film yok ve arka kapağı açabiliyorum. Ancak perdenin takılıp takılmadığı hakkında bir fikrim yok. Makinenin mekaniği hakkında bir bilgim olmadığı için fazla kurcalamak istemedim. Ayrıca makinenin altındaki minik film sarma düğmesi zaten basılı durumda. Neden olduğunu anlayamadım. Benim de tahminim aynanın sıkışması veya ayna ile ilgilii bir parçanın bozulması. Sanırım istanbulda ehil bir tamirci bulmak zorundayım.
Evet, bende makinenin yanında gelen kullanma kılavuzu var. Eğer istiyorsanız fotokopisini size ulaştırmaya çalışabilirim. Ancak daha pratik bir yol olarak internetteki kullanma kılavuzunu kullanabilirsiniz. Ben aşağıdaki sitede bir tane bulmuştum, bendekinin aynısı. Canon AE-1 Program kullanma kılavuzu (pdf dökümanı)

Tarih: 10 Ağustos 2006, 18:59 - İp: 81.***.**3.231
drego
drego (üye)
Kocaeli / Amatör

tamirci bulabildiniz mi?

Tarih: 14 Ağustos 2006, 12:44 - İp: 81.***.**6.138
domuse
domuse (üye)
Eskişehir / Amatör

merhaba ..

bende ae1 kullanıcısıyım.. makinanızın başına gelenlere çok üzüldüm.. umarım sorunu çözmüşsünüzdür..

tamirci bulbildiniz mi merak ettim..

Tarih: 27 Ağustos 2006, 11:15 - İp: 85.***.**7.48
gokankaya
gokankaya (üye)
İstanbul / Amatör

Evet. Forumda benden sonra benzer problemi yaşayan bir kullanıcı vardı. Burkay o kullanıcıya sirkecide "Optik elektronik"i tavsiye etmiş. Bende makinemi oraya götürdüm. Uzun süre kullanılmamasından kaynaklanan mekanik arıza olduğunu söylediler ve tamir ettiler.

Tarih: 27 Ağustos 2006, 13:47 - İp: 81.***.**5.71
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

www.optikelektronik.com

Tarih: 27 Ağustos 2006, 20:40 - İp: 88.***.**8.151
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

1997 yılı ciavrında idi

İstanbul üniversitesinde okuyordum..bazen hava güzel olunca, beyazıttan aşağıya yürüyerek inerdik...ve ben o analog makinalara bakar iç çekerdim AE-1 program ile A-1 arasında kalırdım

hangisini alsam acaba diye...esasında ikisinide alacak gücüm yoktu...öğrenciydim ve o zamanlar o makinalar sadece gövde 700 mark filandı yanılmıyorsam...

heyyy gidi günler heyyy içlendim birden

Tarih: 28 Ağustos 2006, 16:51 - İp: 212.***.**4.63
okan79
okan79 (üye)
Ankara / Amatör

KONUYLA İLGİLİ DEĞİL AMA DUNESEA SÖYLEYİNCE DAYANAMADIM CANON A-1, MOTOR, 28-200 OBJEKTİFE NE PARA VERMİŞTİM YA... AKILLARA ZARAR

Tarih: 31 Ağustos 2006, 13:33 - İp: 212.***.**9.21
  • 1