yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

Canon A1 Analog Slr Ve Bulb Modu

Canon A1'ime henüz bir deklanşör kablosu bulabilmiş değilim. Yarın gece Kızlarsivrisi zirve tırmanışı için Antalya-Elmalı'ya hareket ediyorum, bu aralıkta da bulabileceğimi düşünmüyorum. Yürüyüşe gece 03:00'de başlayacağız, kamp alanında da gece gözkyüzünün fotoğrafını çekme niyetindeyim.

Mevcut tripod'uma bağlama konusunda şuan sorunum var ama 2 ve 10sn gecikmesi ile tripod çekiminde deklanşör kablosu kullanma gerekliliği yok. Bulb çekimi deklanşör kablosu kullanmadan gerçekleştirmenin bir yolu var mı?

+ Elinde olur da fazladan deklanşör kablosu ve A1 için aparat, aksesuar olan varsa benimle irtibat kurarsa sevinirim.

FD Mount 50mm f/1.4 ya da f/1.2
FD Mount 400mm/500mm (uygun fiyatlı bulursam düşünüyorum.) alım listemde.

#yalcinaydi' tarafından 28.06.2007 10:12:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Haziran 2007, 09:55 - İp: 212.***.**7.130
idris nebi
idris nebi (üye)
İstanbul / Meraklı

"Bulb" bastığınız sürece perdeyi açık tutan bir sistem olduğu için otomatiği olmaz.

Tarih: 1 Temmuz 2007, 02:51 - İp: 195.***.**6.4
yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

Otomatiği olur mu demişim ben?
Bulb modunu biliyorum, deklanşör kablosunda kilit mekanizması var zaten, istediğim kadar dk açık bırakabilirim perdeyi.

Makina ve filmlerim çantamın en altındaydı, foto için özel bir çanta almıştım. Zirver dönüşü tam 3 sat dolu fırtınasında yürüdük, 30dk kayaların altına sığındık, titreme krizine falan girdim. Anlayacağınız hoş olmayan farklı bir deneyim yaşadım. Ama foto makinası ve filmlerin kutuları ıslandı, umarım makinadaki çektiğim 29 poza birşey olmaz.

Yağmurun olmadığı ilk gün 200mm + 2x tele converter ile kadrajı dolduracak büyüklükte kuş resimleri çektim, banyodan çıkacak sonucu merakla bekliyorum

Tarih: 2 Temmuz 2007, 01:03 - İp: 81.***.**9.166
idris nebi
idris nebi (üye)
İstanbul / Meraklı

Elinizdeki makineyle deklanşör kablosu (dolayısiyle deklanşör) kullanmadan çekim yapmanın tek yolu self timer kullanmaktır.
Self timer kullanarak "bulb" konumunda çekim yaparsınız ama çekimi bitirmek için makineye elle müdahale etmek gerekir.

Bunun dışında bulbda süre kullanıcının kararına bağlı olduğundan bu işi kendi kendine (otomatik olarak) ayarlayan,ne kadar bir süreyle "bulb" modunda deklanşöre basacağına karar veren bir sistem makine üzerinde yok (henüz).

Uzaktan kumanda edilen,bilgisayarınızın klavyesi ile makineye komut yollayabileceğiniz bir sistem var ama bu elinizdeki makineye uyarlanmadı (henüz).

İlerde teknoloji neler getirir bilinmez tabii.

Tarih: 2 Temmuz 2007, 03:50 - İp: 195.***.**6.4
yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

Dün deklanşör kablosunu aldım; çok güzel denk geldiğinin söyleyebilirim çünkü 10 YTL gibi çok iyi bir fiyata aldım. H.sonundaki dağcılık maceramız ise makinaya pek iyi gelmemiş, film kısmı aşağıya gelecek şekilde çantamdaydı ve makinaya film kısmından su girmiş. Bakıma verdim bakalım, umarım mekanik veya elektronik kısımlarda soruna yol açmaz.

Tarih: 3 Temmuz 2007, 09:16 - İp: 212.***.**7.130
  • 1