kedimsi
kedimsi (üye)
Ankara / Meraklı

Bu Normal Midir?

Merhabalar
Arkadaşlar elimde 28-80 usm objektif var.Normal odaklaması gayet iyi ama mesela 10-15 cm'deki bir cismi odaklarken motordan sanki zorlanıyormuş gibi "gıjjj" diye bir ses çıkıyor.(Benim içim de aynı anda gıjj ediyor tabi daha fazla ısrar edemiyorum ) Bu ses çıktıktan sonra zoom halkasını çevirirken tık tık ediyor sanki gevşemiş gibi yani.Sonra normal bir mesafeye odaklayınca durum düzeliyor.
Şimdi bu normal bir olay mıdır?Değil midir?Nedir?(Cahıllık kötü bir şey vesselam )

Tarih: 24 Nisan 2006, 13:50 - İp: yok
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
Bu aileden (ring usm) birkaç lensim oldu (35-135, 100-300, 28-135, 17-40, 70-200) hiçbirinde odaklama menzilinin altına odaklamaya çalışınca, veya herhangi bir durumda, sözünü ettiğin sesler çıkmadı/çıkmıyor.
Sadece bir başka lensimde ses/sorun var, onunda dişlilerine bir zarar verdim, kullanıcı hatası idi. Lens tamiri konusunda hiçbir fikrim yok, sadece kullanıcı bilgileri. Baktırdıysan ve sorun yok diyorlarsa, uzman insanların sözüne güveneceksin tabii. Senin için sevindim, keyifle kullan. 28-80 iyi bir lens olarak biliniyor. Hatta bu yazıda "unutulmuş mücevher" denmiş.

This zoom appeared in 1991 as the kit lens for the EOS Elan/100 and is one of the forgotten gems of the EF line. It was a novelty due to its small size, silent operation and excellent optical performance. At only 330 g (11.6 oz), it falls firmly into the bantamweight class of lenses. However, polycarbonate construction and a metal mount make for a sturdy unit.

Tarih: 2 Mayıs 2006, 00:53 - İp: 88.***.**9.44
alitek
alitek (üye)
Düzce / Meraklı

makro çekim için bir dene objektifini sök objektif yuvasına ters olarak merkezinde sıkıca yapıştır vizörden bak ve hoşuna giderse çek hoşçakal

Tarih: 2 Mayıs 2006, 17:09 - İp: 212.***.**0.22
kedimsi
kedimsi (üye)
Ankara / Meraklı

Öncelikle mffoto ve alitek arkadaşlarımıza tecrübelerini paylaştıklrı için teşekkür ederim.
Yayında ve yapımda emeği geçen herkese de ayrıca teşekkür eder, bir başka forum sayfasında tekrar buluşmak üzere esenlikler dilerim.

Tarih: 2 Mayıs 2006, 22:45 - İp: 85.***.**5.249
whıt
whıt (üye)
İstanbul / Meraklı

Slm kedimsi bende yeni üye oldum bu sebeple size yenbi cevap yazıyorum çünkü aynı şey benimde başıma geldi. ben yılmaz aynı ve aynı lensle benimde başıma geldi. Merak etmeyin korkulacak büyük bir sorun değildir. Lensinizin dişlileri arasındaki yağlar kuruduğundan tozlarla beraber donarak lensin hareketini ve ses düzeyini etkiliyor. Eğer istanbuldaysanız sirkecide Fotoğrafçılar çarşısı olan hayyam çarşısına gidin orada da canonun servisi var. ve makinanızıda götürün ücretsiz bakım yapıyorlar. Onlarda genç ve bu işi hobi olarak yapıyorlar.Sanırım yeri pasaja girdikten sonra girişte sol tarafta olmalıydı ve adı canon servisi tabelasının altında babataş foto yazılıydı tavsiye ederim.

Tarih: 16 Mayıs 2006, 00:26 - İp: 85.***.**8.59