kedimsi
kedimsi (üye)
Ankara / Meraklı

Bu Normal Midir?

Merhabalar
Arkadaşlar elimde 28-80 usm objektif var.Normal odaklaması gayet iyi ama mesela 10-15 cm'deki bir cismi odaklarken motordan sanki zorlanıyormuş gibi "gıjjj" diye bir ses çıkıyor.(Benim içim de aynı anda gıjj ediyor tabi daha fazla ısrar edemiyorum ) Bu ses çıktıktan sonra zoom halkasını çevirirken tık tık ediyor sanki gevşemiş gibi yani.Sonra normal bir mesafeye odaklayınca durum düzeliyor.
Şimdi bu normal bir olay mıdır?Değil midir?Nedir?(Cahıllık kötü bir şey vesselam )

Tarih: 24 Nisan 2006, 13:50 - İp: yok
alitek
alitek (üye)
Düzce / Meraklı

o ses gayet normal makinanda kilitlenebilir,zorlarsan okadar mesafeden. elindeki objektifle okadar yakına girersen makina netlemez lensin altında kaç cm ye kadar yaklaşacağın yazması lazım

Tarih: 24 Nisan 2006, 13:56 - İp: 212.***.**0.22
kedimsi
kedimsi (üye)
Ankara / Meraklı

Ooohh be!!
alitek arkadaşımın babasına rahmet!Yüreğime soğuk sular serpildi yaw!

Tarih: 24 Nisan 2006, 14:05 - İp: 81.***.**7.20
alitek
alitek (üye)
Düzce / Meraklı

babam yaşıyorrr. makinanın markası nedir

Tarih: 24 Nisan 2006, 14:14 - İp: 212.***.**0.22
kedimsi
kedimsi (üye)
Ankara / Meraklı

Efenim babanıza Allah uzun ömürler versin de "babanıza rahmet" zaten babası yaşayanlara denir diye biliyorum (yanlışsam düzeltin de).
Makinem eos elanII bu arada.Hayırdır?

Tarih: 25 Nisan 2006, 22:32 - İp: 85.***.**7.190
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Moral bozmak istemem ama bu sesler hiç normal gelmedi bana.
Ankaradasınız, Burkay ustayı bir ziyarete gidin derim.

Tarih: 26 Nisan 2006, 02:25 - İp: 81.***.**3.147
kedimsi
kedimsi (üye)
Ankara / Meraklı

Abicim tüh ki ne tüh!Mesajınızı şimdi okudum ve tam mesajı bıraktığınız saatte ve günde burkay ustanın yanındaydım!(Başka bir sebepten dolayı)Yaani bu kadar olur!Neyse artık buluruz bir hal çaresi inşallah!

Tarih: 30 Nisan 2006, 01:29 - İp: 85.***.**4.254
macromurat
macromurat (üye)
İstanbul / Firma

O SESLER HİÇ NORMAL DEĞİL BU TÜR ÜRÜNLER DE USM MOTOR SİSTEMİ VAR ODAZAMAN LA SES YAPIYOR ŞİMDİLİK BELKİ BİR ZARARI YOK AMA DAHA SONRADAN LENSİN AF Sİ YAVAŞLAYIP DAHA SONRADA ÇALIŞMAZ HALE GELECEKTİR MUTLAKA BAKTIRMAN GEREKİYOR

Tarih: 30 Nisan 2006, 02:15 - İp: 88.***.**1.121
kedimsi
kedimsi (üye)
Ankara / Meraklı

Arkadaşlar ben en iyisi soluğu burkay ustanın yanında alayım.

Tarih: 30 Nisan 2006, 14:03 - İp: 85.***.**4.254
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sonucun ne olduğunu yazmayı ihmal etme lütfen.
Ben dişli problemi olduğunu sanıyorum.

Tarih: 30 Nisan 2006, 16:30 - İp: 85.***.**6.25
kedimsi
kedimsi (üye)
Ankara / Meraklı

Evet arkadaşlar bugün burkay ustanın yanındaydım.Sonuçlar aşağı-yukarı alitek arkaşımızın dediği gibi:
Burkay usta özet olarak bunların bir makro çekim mesafesinin olduğunu söyledi.Makro çekim için takmam gereken aparattan bahsetti.www.selimgumus.com sitesinde makro çekimle ilgili detaylı bilgileri bulabileceğimi belirtti.O gıjj sesi sınıra motor sınıra dayandığı için çıktığını; normal olduğunu ama oraya kadar zorlamanın gereksiz olduğunu, makro çekim yapmak istiyorsam gerekli aparatı takarak çekim yapmam gerektiğini de ayrıca sözlerine ekledi.
Evet, Ankara'daki gelişmeler şimdilik böyle.
Sözü mffoto'ya bırakıyorum.Sendeyiz mffoto...mffoto?

Tarih: 2 Mayıs 2006, 00:12 - İp: 85.***.**4.254