__sheriff___
__sheriff___ (üye)
İstanbul / Meraklı

Bu Analoglar Halen Tutuluyormu?

Artık dijitaller varken aras fotodayım bakıyorum orda 2inci el analog pro makinelerin satıldığıda oluyor ve son model 0 analoglarıda milletin tercih ettiği oluyor.

ya milletin bunu tercih etmelerinin sebebi ne aynı fiyata aynı performansta dijital prolarda var.

heuheuehuehu

Tarih: 5 Haziran 2007, 11:56 - İp: 85.***.**3.70
bahtix
bahtix (üye)
Ankara / Amatör

aynı fiyata dijital pro bulamadım ben analog kullanıyorum üstelik sıfır aldım. ayrıca analogun görüntüsüyle dijitalinki çok farklı birisi gerçek görüntüyken diğeri görüntünün kopyası gibi o.k

Tarih: 7 Haziran 2007, 00:03 - İp: 88.***.**5.224
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

valla cancaner f64 :D filan çekim yapmak alan derinliği ile sakız gibi oynamak, vala süper işler.Güneşi gece lambası gibi dağın tepesine asan fotolar var.

digitaller pratik , ve hız kazandırıyor. H3 kullananla bile konuştuğumda,biraz daha var diyo digitaller için.ama kullanıyorlar,diğer makinelerinide

Tarih: 7 Haziran 2007, 15:28 - İp: 88.***.**8.10
yalcinaydi
yalcinaydi (üye)
İzmir / Amatör

Lensleri de dikkate aldığınızda dijitale göre çok daha uygun fiyatlı olduğu için analog Canon A1 tercih ettim. Bu akşam alıyorum. Çektiğini anında görememek ve banyo masrafı dışında ,kendi adıma, A1'in bir eksiğini göremedim. Ve istediğim gibi gövdesi taş gibi.
Örnek vermek gerekirse:
Canon 50mm f1.8 =30 YTL!
Tamron 80-200 = 100YTL
Sigma 28mm Macro = 50 YTL

Elimde bir adet de A95 var kendimi garantiye almak istediğimde ya da poz ölçümü yapmak istediğimde kullanabilirim

Tarih: 20 Haziran 2007, 13:23 - İp: 212.***.**7.130
pollyteks
pollyteks (Objektif)
Kahramanmaraş / Meraklı

Ben ilk önce dslr sony a100 aldım sonra analog minolta 505si aldım şimdi ise dynax 7 aacağım (analog) Filmli makine ye dönüş hoş bir nostalji yaşattı bana

Tarih: 20 Haziran 2007, 15:20 - İp: 88.***.**9.30
gucsav
gucsav (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

film çözünürlüğünün hep 22 mp olduğu söylenir ve bu iddiayı ortaya atan makaleyide okumuşyum (36x160)x(24x160)= 5760x3840= 22.1 mp demişler ama hep baskı yaparken 300 dpi kullanılmazmı buda cm de 120 piksel demek o zaman (36x120)x(24x120)= 4320x2880=12.4 mp eder bu da canon eos 5d ve nikon d2x in çözünürlüğüne eşdeğer bu makineleri kullanan pek çok profesyonel bu makinelerin film çözünürlüğüne eşdeğer canon un 16.7 mp lik makinesininde nerdeyse bir 4.5x6 formatına eşdeğer olduğu söyleniyor bence hesaplamada 160 değil 120 sayısı kullanılmalı ve filmin çözünürlüğü 12.4 mp kabul edilmeli.

#gucsav' tarafından 24.06.2007 17:45:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Haziran 2007, 17:44 - İp: 212.***.**2.2
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

6 sene gecmis konu uzerinden, peki neler degisti. Dediginiz gibi 30 40 megapixel makinalar 1000 dolarin altina dustu mu Dusmedi sanki, hatta hangi makinalar bu 30 40 megapixel olanlar? 20 000 binin uzerinde olanlar, ve yakinda 1000 dolarin altina nezaman duserler bilmem.

Ayrica bir fotografta sadece MPX mi vardir? Dynamic Range nedir bilirmisiniz?

Ton gecisleri, gercek renkler. Kodachrom ile fotograf cekenler bilir

Aslidna soylenecek cok sey var ama bakalim, bu gecen 6 yilda neler degisti sizce?

Tarih: 11 Nisan 2013, 11:25 - İp: 217.***.**3.225
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Evet sanırım 6 yıl olmuş, ben de yorum yazmışım. Elimde 3 tane filmli makine var.Yaşadığım şehirde film bulamıyorum.Bulsam bile banyo yapacak yer kalmadı.Maliyeti yüksek hem.Banyo ve baskı için gerekli titizliği artık göstermiyorlar ve sonuçlar dijitalden çok daha kötü oluyor.Yani film fotoğrafçılığı artık sadece bir nostalji meselesi haline geldi maalesef.

Tarih: 11 Nisan 2013, 20:42 - İp: 176.***.**8.154
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Fotografciligi bir meslek gibi gorursek ozaman tartismanin yeri yoktur. Ancak fotografla ben kendimi anlatmaya calisirim, ic dunyami biriyle paylasmaya calisirim, benim gozumun gordugu seyi ayni sekilde baskasina gostermeye calisirim. Bunu dijitallede yapabilirim tabiki, tamamen maliyetsiz bir sekilde neredeyse. Ucuz sanat ? Bilmem. Teknik olarak cektigim siyah beyazlari evde kendim yikiyorum, kalitesinden ben sorumluyum, kontrastindan ben sorumluyum.

Dusunsenize, eskiden fotograf cekmek ne demekti? Fotograf cekmek bir zanaatti, herkes yapamazdi. Banyosunu, baskisini, fotografi cektiktigin ve eline aldigin zamanin arasinda ublunan tum islemleri titizce uygulamak herkesin basarabildigi birsey degildi. Bu nedenle de bir sonraki kareyi cekmeden once insan bir kere dusunup sonra birkere daha dusunurdu.

Bugun belirli bir fiyata bir dijital makina alan herkez yuksek kalitede fotogra fcekmis oluyor, ancak tum fotograf cekenler fotografci mi yoksa sadece fotograf makinasi sahibi mi? Buna gore burda bile filmde bir avantaj goruyoruz. Filmin derdi bitmez, her filmde emek vardir, bu emek fotografa azda olsa yansir.

Tarih: 11 Nisan 2013, 21:53 - İp: 46.***.**1.144
kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

altı yılda noldu?
-sensörler her segmentte büyüdü
-aynalı dslr yerine aynasız sistemler geldi
-flanş mesafeleri küçülünce makinalar ve lensler de küçüldü
-bütün analog lensler adapte edilebilir hale geldi
-mf lenslerin 2.el fiyatları yükseldi

yani analogla bir şekilde iletişime geçenlerin sayısı hızla artıyor. eski metal güzelllerle tanışan yeni nesil genç fotoğrafçılar farklılık aşkıyla filme hayran kalıyor. film satışlarının az da olsa artması bunun delili.

analog mu dijital mi tartışması çok lüzümsuz. her zaman akıntının tersine yönelen küçük bir yüzdelik dilim var olacaktır ki insanlığa genelde de bu dilim yönverir. film üretildikçe yaşamaya devam edecek.

ben ilerde film kartuşu şeklinde tasarlanmış basit ve ucuz aletlerle analog makinelerin dijitalleştirilebileceğine inanıyorum. bu yönde çalışmalar mevcut. analog rönesansını yeşertecek bir gelişme olur bu.

cancaner 6 yıl önce dslr'lerin dayanıksızlığından dert yanmış. değişti mi? siz canon'un yerinde olsanız müşterilerinize ömürlük mü yoksa bir iki yılda değiştirecekleri makinalar mı satarsınız? kapitalizm tüketim ister. dünyamızın sonunu getirecek bu rezilliğe ne yazık hepimiz "yenisi çıkmış"larla kendi makinamıza vefasızlık ederek katılmıyor muyuz?

fotoğraf makinalarının demirden yapıldığı yıllarda üreticiler birbirlerini uzun ömürlülük ve kaliteyle geçmeye çalışıyorlardı. tüketicinin menfaatine olan bu durum o zamanki makinaları bugün bile yeri doldurulamaz kılıyor. tıpkı o yıllarda üretilmiş arabalar, enstrümanlar ve daha nice mühendislik harikaları gibi.

kıyaslayın. hazin. şimdiki makinalara bakın! 20 mp sensöre o beş para etmez kit lensi takıp satan canon, nikon vs bu adice ikilemle çoktan fotoğrafa hizmet etme ruhunu menfaatleri için sattılar.

sigma, blackmagic ve ve kısmen fuji ile panasonic gibi atılımcı firmalar büyük markaların hakimiyetlerini yeni inovasyonlarla kırıyor. umudum bunlarda. para kazanmaktan çok fotoğrafçı kazanma arzulandığında güzel gelişmeler oluyor. yazımın başında saydıklarım gibi...

Tarih: 12 Nisan 2013, 01:11 - İp: 94.***.**9.239
lightingturkey
lightingturkey (üye)
Kilis / Amatör

#lightingturkey' tarafından 13.08.2013 15:58:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Nisan 2013, 19:08 - İp: 69.***.**9.135